Kıştan sonra çim - bakım, gübreleme, yenileme - adım adım

Kış bitti. Havalar ısındığında, çoğumuz uzun bir kış tatilinden sonra bahçeye gireriz, bitkilerin kış uykusunda uykuda olduklarına ve bahçede hiçbir şey olmadığına inanırız. Bu arada, çimlerin kıştan sonra aynı görünmediği ortaya çıktı - ciddi şekilde hasar gördü. Geçen yılki ihtişamını geri kazanmak için bir dizi bakım çalışması yapmak gerekiyor. Kıştan sonra çim bakımının ne olduğunu, kıştan sonra çimleri ilk kez ne zaman gübrelemeniz gerektiğini ve hasarlı bir çimi nasıl yenileyeceğinizi ve çimlerdeki kayıpları nasıl dolduracağınızı görün.

kıştan sonra çim

Kıştan sonra çim. Kullanıma hazır araçlar

Kıştan sonra çimde hasar

Her şeyden önce, çimler kıştan sonra dondan zarar görebilir . Donlar sırasında çim yerden kopabilir. Altında toplanan su dönüşümlü olarak donup çözülerek çimi yukarı kaldırır. Sonuç olarak, ilkbaharda köklerinden kopan çim genellikle kurur.

Kıştan sonra çimlerde gözlemleyebileceğimiz bir diğer sorun da kar küfüdür. Çoğunlukla çok yıllık çavdar otu veya çayır otu ağırlıklı çimlerde görülür. Oluşumu, uzun süreli kalın ve kabuklu kar örtüsüyle desteklenmektedir. Belirti, yüksek nemli dönemlerde görülebilen, hasarlı yüzeyin etrafındaki beyaz miselyumdur.

Benler ayrıca bir takım hasara neden olabilir. Bu hayvanların aktivitesi sonbaharın sonlarında (Ekim sonu) kışı hayatta kalmaya hazırlandıklarında artar. İlkbaharda, bereketli ve nemli toprakta benlerin inceliği olan çok sayıda larva ve kurtçuk göründüğünde aktiviteleri tekrar artar. Çimlerde çok sayıda köstebek tepesinin görülmesi bu nedenle bizim için hoş olmayan bir sürpriz olabilir.

Öyleyse , tüm bu sorunlarla başa çıkmak için kıştan sonra çim bakımı nasıl olmalıdır ?

1. Kıştan sonra çimleri tırmıklamak

İlkbaharda yapılacak temel işlem kıştan sonra çimleri tırmıklamaktır . Bu tedavi, büyüme mevsimi başlamadan önce, genellikle Mart ayında yapılmalıdır.

Tırmıklama için en iyisi, bazen süpürge tırmığı olarak adlandırılan bir fan tırmığı kullanmaktır. Kıştan sonra, kışın sonra kalan eski, kuru bıçakları ve hastalıkları ve zararlıları barındırabilecek ölü bitki kalıntılarını iyice çıkarmak için çimleri çaprazlamasına tırmıklayın.

kıştan sonra çim

Kıştan sonra çim - kuru ot ve yaprakları tırmıkla

Görünüşe göre, bu tür tırmıklama çok önemli değil, ama aynı zamanda çok çalışabilirsin. Ve çimenlerden ölü ot artıkları, kuru yapraklar ve diğer döküntülerle dolu bir çuval tırmığımız çıktığında , çimlerin ne kadar "kirlenmiş" olduğunu kendi gözlerimizle göreceğiz.

Bu aktivite sırasında çimleri temizliyor ve durumunu değerlendiriyoruz. Bu temelde, sonraki bakım tedavilerinin hangisinin yapılması gerektiğine karar vereceğiz .

2. Kıştan sonra çimlerin yuvarlanması

Kış aylarında, donma ve toprak yüzeyinin altındaki suyun tekrar tekrar donması ve çözülmesi sonucunda çim parçalarının zeminden ayrılması yeterli olabilir . Bu, çim yüzeyindeki karakteristik çıkıntılar ve düzensizlikle kendini gösterir .

çim silindiri

Kıştan sonra çimleri yuvarlamak

Fotoğraf depositphotos.com

Bu durumda yuvarlanma, çimi yere bastırmaya ve çim yüzeyinin düzleşmesine yardımcı olacaktır . Ancak killi, ağır ve sıkışmış topraklarda yuvarlanmamayı unutmayın çünkü bu işlem toprağı daha da sıkıştıracaktır. Bu nedenle, çimi yalnızca çim koşulunun gerçekten gerektirmesi durumunda yuvarlıyoruz ve çimin altındaki zeminin fazla sıkıştırılmadığından eminiz. Yıllık haddeleme yalnızca hafif topraklarda faydalıdır.

3. Kıştan sonra çim kazıma

Kıştan sonra çim bakımında çim kazıma ve havalandırma genellikle ihmal edilir . Bu işlemlerin her ikisi de, herhangi bir çim büyümesi semptomu ortaya çıkmadan önce yapılmalıdır.

tekerlekli manuel kazıyıcı

Kış sonrası çim kazıma

Fotoğraf WOLF-Garten

Kazıma, çimin bir kazıyıcı ile dikey olarak kesilmesini içerir . Bu uygulama, çimleri rahatlatır ve her türlü keçe oluşumunu gidermenin yanı sıra gençleşmesine yardımcı olur. Kazıma aynı zamanda çimlerdeki yosunların temizlenmesine de yardımcı olur.

Kazıma yaptıktan sonra çim yırtık görünür ancak bu işlemin olumlu etkileri çok çabuk görülebilir. Çim gençleşir, sıkıştırılır ve yeşile döner.

Uyarı!

Sadece en az 2 yaşında olan ve kuru keçe tabakası olan çimleri kazıyoruz . Henüz iyi köklenmemiş daha genç çimler bu işlemden zarar görebilir.

Yerden koparılan çimleri yuvarlamak gerekirse, korkutmaktan istifa ederiz . Bu durumda, kazıma çimlere aşırı zarar verebilir ve yuvarlanmanın etkilerini yok edebilir.

4. Kıştan sonra çim havalandırması

Havalandırma, çim köklerini havalandırmak için çimin sivri uçlarla delinmesidir. Bu tedavi bir havalandırıcı ile yapılır. Küçük ev çimlerinde, ayakkabılar için özel sivri uçlar kullanabilir veya yoksulluk nedeniyle çimi bir dirgenle de delebilirsiniz. Ne yazık ki her iki durumda da çok zahmetli. Bu nedenle manuel çim havalandırıcı almaya değer.

çim için el havalandırıcı

Kıştan sonra çim havalandırma

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Alet, içine sivri uçların vidalandığı hafif bir delikli şafta sahiptir. Cihazı çimlere bastırmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekir, ancak havalandırma çok hızlı yapılır . Ayrıca cihaz hafiftir, taşıması kolaydır ve katlanabilir tutacağı saklamayı kolaylaştırır. Bu tür havalandırıcılar nadir olduğundan, bu pratik ve ucuz havalandırıcıyı rehberimizin mağazasına tanıtmaya karar verdik.

çim için el havalandırıcı

Tarafımızca tavsiye edilen el tipi havalandırıcı, 3,5 cm uzunluğunda oldukça kısa sivri uçlara sahiptir. Bu sayede henüz sığ bir şekilde köklenmiş olan genç çimlerin kurulduktan sonra 3 yıla kadar havalandırılması için mükemmeldir . Daha derin köklere sahip eski çimleri havalandırmak için 6-10 cm'lik bir sivri havalandırıcı kullanın.

400m²'den büyük çim alanlar için elektrikli veya yanmalı gaz havalandırıcı satın almak gerekir. En pratik çözüm, kazıyıcı bıçakların havalandırma sivri uçlu bir şaft ile değiştirilebildiği çift ​​işlevli bir kazıyıcı havalandırıcı satın almaktır. Havalandırma, çimleri yuvarlamak için şaft üzerine yerleştirilen sivri uçların kullanılmasıyla da gerçekleştirilebilir. Böyle bir şaftımız varsa sadece sivri uç almak yeterlidir.

Havalandırma etkisini iyileştirmek için, sıvı çim havalandırıcı kullanmaya da değer . Bu ürün çimleri havalandırır ve canlandırır, ancak çalışma mekanizması geleneksel mekanik havalandırma durumundan tamamen farklıdır. Sıvı havalandırıcı, toprağı canlandıran, yapısını iyileştiren ve ölü organik maddeyi parçalayan faydalı mikroorganizma kültürlerini içerir. Sonuç olarak, geleneksel mekanik havalandırmaya benzer şekilde, çimin altındaki zemini gevşetir ve havalandırmayı iyileştirirler. Sıvı havalandırıcı ile tedavi daha kolay ve daha az zahmetlidirçünkü çime mikrobiyolojik bir besin maddesi püskürtülür. Bununla birlikte, mekanik havalandırma durumunda etki hemen gerçekleşirken, sıvı havalandırıcıda bulunan bakterilerin etki göstermesi ve toprakta çoğalması için biraz zamana ihtiyacı vardır.

5. Kıştan sonra çimlerin kumlanması

Havalandırmadan sonra, toprak havalandırıcı sivri uçlarla "oyulduğunda" , çimleri kumlamaya değer . Ağır ve sıkışmış topraklarda gereklidir ve amacı tam olarak çimin altındaki zemini gevşetmektir. Havalandırmadan sonra uygulanan kum zemindeki delikleri doldurarak alt tabakanın gevşek yapısını daha uzun süre tutacak, nefes almayı ve çim köklerinin gelişmesini kolaylaştıracaktır.

Hafif , kumlu ve çok çabuk kuruyan çimlerde kumlama yapmıyoruz .

Çimleri kumlamak.  Çim ne zaman zımparalanmalı ve hangi kum kullanılmalı?Çimleri kumlamak. Çim ne zaman zımparalanmalı ve hangi kum kullanılmalı?

Çim kumlama, çim yüzeyinin ince (yaklaşık 5 mm) bir kum tabakası veya başka bir malzeme ile serpilmesinden oluşur. Düzgün yapıldığında, birçok fayda sağlar ve çim kök sisteminin yenilenmesi ve uygun şekilde geliştirilmesi için gereklidir. Çim kumlamanın ne olduğunu ve neden çimleri kumlamaya değdiğini görün. Daha...

6. Kıştan sonra çimleri kireçlemek

Çimenler en iyi hafif asidik ila nötr topraklarda büyür ve önerilen pH 5,5 ile 7,0 arasındadır. Çim altındaki toprak çok asidikse veya çim üzerinde yosun varsa, toprak pH'ını kireçleme ile yükseltmek gerekir. Ama toprağın pH'ını ölçerek başlayalım. PH 5,5'in altındaysa kireçleme çim için faydalı olacaktır.

Genellikle toprağın pH'ını ölçmek için toprak numunesi alınması gerekir, bu nedenle bir çim alanı kazmamız gerekir. İçin çim tür zararı önlemek ve hassas ve güvenilir pH ölçümü elde etmek için , elektronik bir toprak ölçer kullanılarak değer. Bu durumda sayaç probunun zemine sokulması yeterlidir ve 30 saniye içerisinde sonuç alınır.

toprak pH metre

Çim altındaki toprağın pH'ını ölçün

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Çimlerin kireçlenmesi, kumlama ile birlikte yapılabilir. Ancak, çim büyümeye başlamadan önce bunları yapmak önemlidir. Bakım çalışmalarının geri kalanına çok geç başladıysak ve çim çoktan büyümeye başladıysa, kireçlenmeden önce sonbahara kadar beklememiz gerekir. Ev ve arsa bahçelerinde, toprağı magnezyumla zenginleştirecek ve çimin rengini iyileştirecek olan çimleri kirletmek için Dolomit'i tavsiye ederim .

7. Kıştan sonra çimlerin gübrelenmesi

Çim büyümesinin ilk belirtilerini fark ettiğimizde ve kireçlenmeden 2 hafta sonra , çimleri kıştan sonra gübreleyin . Bu dönemde çime uygun dozda nitrojen sağlamak özellikle önemlidir. Bu amaçla çimin 1,2 ile 1,8 kg / 100 m² arasında amonyum nitrat kullanılabilir. Bu gübreleme sayesinde çim daha hızlı yenilenecek ve sulu bir renk alacaktır.

Bununla birlikte, azotlu gübrenin çimlere eşit olarak yayılması önemlidir . Düzensiz gübre uygulamasının etkisi, çimlerin düzensiz renklenmesi ve eşit olmayan büyümesi nedeniyle uzun süre görünür olacaktır.

Çimlerin gübrelenmesi.  Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?Çimlerin gübrelenmesi. Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?

Güzel, yoğun ve iyi renkli bir çim sağlamak için çimin doğru gübrelenmesi en önemli işlemlerden biridir. Ev bahçesindeki çimlerin gübrelenmesinin nasıl görünmesi gerektiğini, çimleri ne zaman gübrelemeniz gerektiğini ve çimler için hangi gübrelerin en iyisi olduğunu görün. Daha...

Azotlu gübrelemenin yanı sıra sonbaharda bu tedaviyi unutursak, potasyumlu gübre (100m²'ye 1 kg% 60 potasyum tuzu) ve fosforlu gübre ekilmesi de faydalı olacaktır .

Daha basit bir çözüm ararken, çok bileşenli granül çim gübresi kullanabilirsiniz . Çimler için hazır gübre karışımları arasında, çimlerimizdeki sorunlara yanıt veren bir gübre de seçebiliriz, örneğin yabani otların yerini alan gübre veya yosunlu çimler için gübre.

Sezon boyunca çimlerin birkaç kez gübrelenmesi gerekecektir .

Bahçelerine bakmaya fazla vakti olmayan insanlar için bir çözüm, yavaş salınan bir çim gübresidir, örneğin Substral çim gübresi 100 gün. Bu gübrenin granülleri, gübrenin besin maddelerinin çok yavaş bir şekilde toprağa salınması sayesinde özel bir polimer ile kaplanır. Bu tür gübre oldukça pahalıdır, ancak sezonda yalnızca bir kez, tercihen büyüme mevsiminin hemen ardından kullanılır.

Ayrıca kıştan sonra çimlerin düzgün büyümesi için mineral gübrelemenin yanı sıra toprağı organik maddelerle zenginleştirmek gerektiğini de unutmamalıyız . Bu amaçla, malçlama işlevine sahip bir çim biçme makinesi (kesilen çimler doğranır ve tekrar çimlere atılır, zamanla ayrışır ve toprağı gübreler) veya kompost kullanabilirsiniz. Bir çim biçme makinemiz veya kendi kompost kaynağımız yoksa, çimleri gübrelemek için organik gübre kullanmaya değer. Buradaki mükemmel çözüm, Güvenli Çim gübresidir. Çimler için kompost esasına göre üretilmiş% 100 doğal bir gübredir. İnsanlar ve evcil hayvanlar için güvenlidir ve aşırı döllenme riski oluşturmaz.

8. Kıştan sonra ilk çim biçme

Yukarıda belirtilen çalışmaları tamamladıktan sonra, çim yoğun bir şekilde büyümeye ve güzel bir şekilde sıkıştırmaya başlamalıdır. Bıçaklar 6 cm'den fazla büyüdüğünde , çimleri kıştan sonra ilk kez biçebiliriz . Bu işlemin zamanlaması, hava durumuna ve çimlerin büyüme hızına bağlıdır. Bazen ilk biçme Mart ayında ve bazen Nisan ayına kadar gereklidir. Gübrelemeden sonra her zaman yapılmayacaktır, çünkü çim hızlı büyümeye başlarsa, onu ancak ilk biçme işleminden sonra gübrelemek iyidir.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kıştan sonra çimleri biçmek

Unutmayın biçme önce biçme durumunu kontrol onun bıçakları keskinleştirmek gerekirse ve (genellikle bu özel servis tarafından yapılmalıdır). Biçme makinesi bıçakları yeterince keskin değilse, çim yırtılır ve ciddi şekilde hasar görür.

9. Kıştan sonra çim ekimi

Çimlerimizde ağır hasar görmüş parçalar, kuru çimenlerin kel parçaları veya hatta çimlerden tamamen sıyrılmış delikler varsa, kıştan sonra çim yenileme çalışmalarının bir parçası olarak, mevcut çimenlere çim ekmek veya bu parçaları çimin diğer kısımlarından çim biçme ile desteklemek gerekecektir.

Çimlerin kıştan sonra ekilmesi esas olarak daha geniş bir alandaki kayıplar için kullanılır . Bu yerlerdeki toprak gevşetilmeli ve çim oluşturmak için kullanılan aynı çim karışımı (veya en benzer olanı) ile ekilmelidir. Ne tür bir ot ektiğimizi hatırlamazsak, kayıpları doldurmak için Regina'nın özel çimlerini kullanabiliriz.

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kendiliğinden sıkışan çimlerin ekilmesinden önce ve sonra çimin karşılaştırılması. 2019 testi

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Daha da iyi bir çözüm, geçen yılki yenilik olan Subtral SAMO Thickening Grass'ı kullanmaktır . Yeraltı rizomlarının yardımıyla yetişen, özel olarak seçilmiş otların tohumlarını içerir. Sonuç olarak, çim kendi kendine sıkışır ve halihazırda büyüyen tutamların yanında yeni tutamlar büyümeye devam eder. Önemlisi, SAMO otu Polonya ikliminde iyi çalışır, dona karşı daha dayanıklıdır ve normal çimden daha hızlı büyür. Bu sayede yapılan ekim işleminin etkisi çok çabuk görülebilmektedir .

Ekilen tohumları ince bir toprak veya kum tabakası ile örtün ve sulayın. Ekilen çim bölümlerinin ilk biçilmesi, çimin geri kalanından çok daha geç, yani sadece çimler en az 10 cm yüksekliğinde olduğunda gerçekleştirilir.

Mevcut bir çim üzerine çim ekimiMevcut bir çim üzerine çim ekimi. Yeniden doldurmanın basit bir yolu!

Bahçede yoğun ve yeşil bir alan sağlamak için çimlerin mevcut çim üzerine dikkatlice ekilmesi tavsiye edilir. İncelen çimlerden veya çukurlardan kurtulmak artık her zamankinden daha kolay. Çimlerinizi yoğun, eşit ve tekrar yemyeşil hale getirecek olan aşırı ekim yöntemini öğrenin. Ve şaşırtıcı derecede kısa bir sürede! Daha...

Kıştan sonra çimlerdeki küçük kusurların, çimlerdeki diğer yerlerden alınan çim parçalarıyla (örneğin çalıların altına gizlenmiş çim kenarları) kapatılması daha iyidir. Bunu yapmak için, hasarlı parçaya küçük bir çukur kazın ve bu yere başka bir yerden bir çim parçası yerleştirin. Sonra tırmığın arkasıyla veya ellerinizle kanadı bastırıp sulayın. Böyle bir yeri kurumaması için düzenli olarak sularız ve ilk biçme sırasında çimi yerden koparmamak için ondan kaçınırız (sadece makasla kesilir).

Çimleri kıştan sonra yenilemeye karar verirken , yüzeyinin çoğu zarar gördüğünde ve yosun veya yabani otlarla kaplı olduğunda, çimi tamamen kaldırıp çimi tekrar ekmenin daha faydalı olabileceğine dikkat etmek önemlidir.

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı