Sera beyaz sineği - ev ilaçları, doğal ve kimyasal mücadele

Bir çömlek veya sardunya saksısının üzerinde beyaz sinek sürüsü, bitkilerin sera beyaz sineğinin saldırısına uğradığının bir işaretidir . Çoğunlukla sera bitkilerinden bilinen bu haşere, genellikle saksı ve balkon çiçeklerine saldırır ve son zamanlarda bahçelerde çok sayıda ortaya çıkmıştır. Sera beyaz sineğini kontrol etmenin en iyi doğal ve kimyasal yöntemlerini öğrenin . İşte beyaz sinek için evde , balkonda ve bahçede büyüyen bitkilerde bizi bu zararlıdan kurtaracak basit ev ilaçları !

Sera beyaz sineği

Sera beyaz sineği

Sera beyaz sineği - açıklama, beslenme semptomları

Sera beyaz sineği ( Trialeurodes vaporariorum ), mumsu bir kaplama ile kaplanmış, açık yeşil gövde rengine sahip küçük (1,5 mm) kanatlı bir böcektir. Bu çiçeğin kalın bir tabakası, böceğin kar beyazı görünmesini sağlar. Dişi yaprak bıçağın alt tarafına yumurta bırakır ve onları dik konumda sıralar halinde yerleştirir. Yeni bırakılan beyaz sinek yumurtaları kremsi beyazdır ve geliştikçe koyu gri veya grafit olur. Beyaz sinek larvası düz, sarımsı beyazdır ve 0.3 mm uzunluğa ulaşır. Larvaları görmek için yaprağın altını büyüteçle incelemelisiniz.

Erginler ve beyaz sinek larvaları , yaprakların altından çok sayıda beslenirler. Saldırıya uğrayan bitkiyi hareket ettirdiğimizde, bütün bir beyaz böcek sürüsü yükselir. Beyaz sinekler, yapraklardaki özü emer, bunun sonucunda yapraklar sararır, deforme olur ve kurur ve bitkinin büyümesi engellenir. Yetişkin beyaz sinekler ve larvalar yiyecek alırken bitkinin yapraklarını kaplayan bal özünü (bal çiği) salgılar. Honeydew mantarları, bal özü tabakasında gelişir. Miselyum, bitkiyi stomaları tıkayan siyah yapışkan bir maddeyle kaplayarak büyür.

Sera beyaz sineği , tarlada veya örtü altında yetişen birçok sebze ve süs bitkisi türünü tehdit eden bir böcektir. Sera beyaz sineğinin başlıca ataktik türü, örtü altında yetiştirilen domateslerdir. İç mekan bitkileri arasında, sera beyaz sineği en çok kutularda büyüyen sardunyalar, sörfler ve fuşyaya saldırır. Beyaz sineğin gelişimi kuru hava , sıcaklık ve sessiz ortamlar tarafından tercih edilir . Bu nedenle, genellikle kışın ortaya çıkarlar ve ısıtılmış dairelerde çiçeklere saldırırlar.

Sera beyaz sineği

Sera beyaz sineği - bir beyaz sinek arayışı içinde, yaprakların altını kontrol etmeye değer

Sera beyaz sineği - ev yöntemleri, doğal kontrol

Sera beyaz sineği , kontrol edilmesi zor bir zararlıdır. Bununla birlikte, kimyasallara ve spreylere ulaşmadan önce, evde kullanım için güvenli olan beyaz sinekle savaşmanın doğal yöntemlerini kullanmaya değer .

Sera beyaz sineğini kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntem, yetişkin örnekleri çeken sarı yapışkan tahtaların kullanılmasıdır. Tahtalar çiçek kutularının yanına veya sebze yataklarının yanına yerleştirilir. Yapışkan tuzaklı setler bahçe mağazalarında 9'dan 12 PLN'ye kadar fiyatlara satılmaktadır.

Sera beyaz sineğini kontrol etmenin başka bir ev yöntemi, yetişkin böcekleri elektrikli süpürge ile yakalamaktır. Bu tedavi en iyi sabah erken saatlerde, düşük sıcaklık nedeniyle böceklerin çok hareketli olmadığı zamanlarda yapılır. Saldırıya uğrayan bitki, beyaz sineklerin uçmasını sağlamak için çalkalanmalı ve ardından onları elektrikli süpürgeye çekmelidir. Sonra onları yok ederiz.

Ne yazık ki, haşerelere karşı sarı yapışkan plakalar ve elektrikli süpürge ile yakalama, yalnızca yetişkin beyaz sinekler için ve sadece yetişkinler yumurta bırakana kadar etkilidir. Yumurtalardan daha fazla larva çıkmaya başladığında ve çok sayıda larva olacağında, yukarıda belirtilen yöntemlerle baş edemeyeceğiz.

Beyaz sineği korkutmanın doğal bir yolu , çiçekleri tütün infüzyonu ile püskürtmek veya sulamaktır. İnfüzyonu hazırlamak için, 1 litre kaynar su ile 100 gr tütün (sigara üretimi için kullanılabilir) dökün. Hazırlanan müstahzarın bulunduğu kabı 24 saat bekletin. Bu sürenin sonunda çözeltiyi süzün ve 1: 2 oranında suyla seyreltin, ardından püskürtün.

Sera beyaz sineğinin kontrolü için bir başka doğal hazırlık , solucan otu otunun bir kaynatılmasıdır. Hazırlamak için 50 gr öğütülmüş otu veya 7.5 gr kuru solucan otuna ihtiyacımız var. Üzerlerine bir litre su dökün ve 24 saat bekletin. Ardından 20 dakika pişirin. Soğuduktan sonra süzün. Kullanmadan önce 1: 5 oranında su ile seyreltilmelidir.

Solucan otu - bahçede kullanınSolucan otu - bahçede kullanın

Solucan otu, Polonya'da tarlaların ve yolların yakınında yaygın olan Asteraceae ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Solucan otunun bahçede kullanımı, öncelikle haşere kontrolüdür, ancak solucan otunun da dekoratif çeşitleri olduğunu bilmeye değer. Nasıl bulamaç, solucan otu özü ve kaynatma yapılacağını ve bunları zararlıları kontrol etmek için nasıl uygulayacağınızı ve kullanacağınızı görün. Daha...

Ayrıca Agrocover ve Emulpar 940 gibi doğal kaynaklı aktif maddeler içeren bahçe mağazalarında bulunan sera beyaz sinek kontrol ajanlarına da ulaşabiliriz . Bu preparatların her ikisi de bahçe bitkileri için ilaçlama hazırlığı için konsantre olarak ve kullanıma hazır formda mevcuttur. Evde ve balkonda küçük mahsuller için uygun bir püskürtücülü kap.

Sera beyaz sineği - kimyasal mücadele

Bitkilerimizde yaşayan çok sayıda beyaz sinek , sera beyaz sineğini kontrol etmek için daha radikal yöntemler , yani kimyasal bitki koruma ürünleri püskürtmekle ilişkilidir. Beyaz sineğin çeşitli gelişim aşamalarıyla mücadele etmenizi sağlayacak, sadece temas değil, aynı zamanda sistemik veya sistemik etkiye sahip ajanları seçmeyi unutmayın.Bu tür preparatlar durumunda, aktif madde bitki özsuyuna girer ve onlarla birlikte hem larvalar hem de yetişkinler tarafından alınır. beyaz sinek. Bu tür preparatlar arasında Mospilan 20 SP (bir paket 2,5 g / 6 l su) ve Polysect 005 SL bulunur.

Bitkileri püskürtürken bitkinin tüm kısımlarını sıvıyla iyice kaplamaya dikkat edin. Tedavileri 7 gün sonra tekrarlıyoruz. Sera beyaz sineğinin kimyasal kontrolü zordur çünkü bu haşere hızla böcek ilacına dirençli nesiller oluşturur. Üstelik yumurta ve pupalar kimyasallara karşı çok duyarlı değildir. Bu nedenle, kimyasal püskürtmenin kullanılmasına rağmen, yukarıda açıklanan doğal yöntemlerin her zaman kullanılması gerektiğini hatırlayarak , beyaz sineği kontrol etmenin çeşitli yöntemlerini birleştirmeye değer .

Sera beyaz sineği ile savaşmak için hem kimyasal hem de doğal maddeler rehberimizdeki mağazadan sipariş edilebilir. Mevcut beyaz sinek preparatlarının ve spreylerinin bir listesini görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Agnieszka Lach