Thrips - belirtiler, mücadele

Tripsler , esas olarak bitki özü ve dokusuyla beslenen, bıçaklayan ve emen ağız aparatına sahip böceklerdir. Aynı zamanda mahsullere çeşitli zararlar verirler. Sera beyaz sineği (halk arasında "beyaz sinek" olarak bilinir), yaprak biti ve akrep gibi zararlıların teşhisi ile apartmanlarda ve balkonlarda saksı bitkilerinin yetiştirilmesi genellikle sorun yaşamazken, trips teşhisi oldukça zahmetlidir. Tripslerin beslenme semptomlarının neler olduğunu görün , bu zararlıları% 100 güvenle belirlemek için akıllı bir yöntem öğrenin ve büyüyen ev bitkilerinde thrips ile mücadele etmenin en iyi yollarının ne olduğunu görün .

batı thrips

Tripsler, esas olarak bitki suları ve dokularla beslenen küçük böceklerdir. Fotoğrafta en sıkıntılı - batı tripslerinden biri.

Thrips - belirtiler

Bu zararlılar, ev bitkilerinde oldukça çeşitli ve olağandışı hasara neden olabilir. Trips beslenme semptomları en çok yapraklar ve çiçeklerde görülür. Bunlar yaprak yüzeyinde küçük, hafif lekeler veya gümüşi, yaprakların dip kısımlarında kahverengileşme, soyulma (kabuklu yüzeyler), çiçeklerin çeşitli renk değişimleri ve deformasyonları olabilir. Yaprak lekelerinde siyah öbekler (thrips dışkısı) da sıklıkla görülebilir.

Triplerle uğraştığınızdan nasıl emin oluyorsunuz? En kolay yol, triplerin beslendiğinden şüphelendiğiniz bitkilerin yaprak ve çiçeklerinin altına beyaz bir çarşaf koymaktır. Sonra şiddetle sallayıp çarşafın üzerine ne düştüğünü kontrol ediyoruz. Birkaç saniye içinde, kağıt yaprağında yaklaşık 1 mm uzunluğunda hızla hareket eden koyu veya sarı "çizgiler" belirirse ve bunlardan oldukça fazla olacaksa, bu triplerle uğraştığımızın bir işaretidir . Zararlılara daha yakından bakmak için bir büyüteç kullanın (bir trip türünü tanımlayabilecek özellikleri görmek için en az 10x büyütme oranına sahip bir büyüteç gerekir).

Çiçek dikenleri ( Parthenothrips dracaenae ) apartmanlarda yetişen saksı çiçeklerinde çok yaygındır . Genellikle incir ağaçlarına, palmiye ağaçlarına ve sarmaşığa saldırır. 1,5 mm uzunluğa kadar olan böcekler sarı-kahverengidir. Duygular 7 üyelidir, çoğunlukla sarıdır. Ön kanatlar, üç kahverengi halka dışında şeffaftır.

Diğer bir aday ise sera tripsleridir ( Heliothrips haemorrhoidalis ). Yetişkinler yaklaşık 1,5 mm uzunluğunda, koyu kahverengi renklidir ve karınları belirgin şekilde daha açık renktedir. Antenler 8 üyelidir, sarıdır ve kanatlar eşit derecede parlaktır. Bu haşere, genellikle ithal bitkilerle birlikte sürüklenir.

Tütün thrips ( Thrips tabaci ) yaklaşık 1,2 mm uzunluğunda bir böcektir. Vücudu ilkbahar ve yaz aylarında sarı, sonbaharda kahverengidir. Antenler 7 üyelidir, kısmen veya tamamen kahverengi renktedir. Sprenger kuşkonmaz, karanfil, gerbera ve krizantemlerde görülür.

Bununla birlikte en tehlikeli olanı, hem süs bitkilerinin hem de sebzelerin serada yetiştirilmesinde yaygın olarak bulunan Batı tripsleridir ( Frankliniella occidentalis ). Bitki dejenerasyonuna neden olan tehlikeli TSWV virüsünü taşır. Bu haşere hızla çoğalır ve hem böcek ilaçları hem de biyolojik yöntemlerle kontrol edilmesi zordur. Böcekler yaklaşık 1,7 mm uzunluğundadır ve iki renk formunda bulunurlar: ilkbahar ve yaz aylarında kahverengimsi kafalı sarı-turuncu ve sonbaharda kahverengi gövdeli daha koyu renklidirler. Antenleri 8 üyelidir.

Tabii ki, bunlar saksı bitkilerinde görülebilen tüm tripler değildir, ancak bu 4 en yaygın olanıdır. Antoryumda daha az yaygın olan antoryan thrips ( Chaetanaphothrips orchidii ) ve orkidelerde oryantal thrips ( Thrips palmi ) görülür . Bu haşere ayrıca karanfil, krizantem ve krizantemlerde de bulunabilir.

Thrips - mücadele

Tripslerle savaşmak için birçok preparat mevcuttur , ancak bir apartman dairesinde bitki yetiştirme koşullarında, insanlar için bitki koruma ürünlerinin zararlılığı ve toksisitesi nedeniyle seçim sınırlıdır. Sadece saksı ve balkon çiçekleri yetiştiriciliğinde amatör kullanıma yönelik güvenli müstahzarları kullanmalıyız.

Agricolle, hiç şüphesiz böyle bir preparattır, konsantre ve kullanışlı, kullanıma hazır bir sprey şeklinde mevcuttur. Havadan böceği keserek temas halinde hareket eden, yosun özüne dayalı doğal kökenli bir preparattır. Aynı zamanda yaprak bitleri, örümcek akarları, etli böcekler ve pullarla savaşır.

Provado Combi Pin 02 PR gübresi ve böcek ilacı çubuklarına da ulaşmaya değer . İç mekanlarda yetişen süs bitkilerinde meydana gelen yaprak bitleri, tripler, sera beyaz sinekleri, İskoçlar (et böceği, pullar, kapkekler) ve örümcek akarları ile savaşmak için tasarlanmış bir mide ve temas maddesi içerirler. Bu hazırlığın faaliyet alanı bu nedenle çok geniştir. Çubuklar, tamamen örtülmesi için toprağa bastırılır.

Amatör yetiştiriciliğinde , püskürtücü olarak temin edilebilen ABC serisi Obsydian 01 AL , tripslerle savaşmak için de kullanılabilir . Tripslere ek olarak, preparat ayrıca yaprak bitleri ve sera beyaz sineği ile savaşır.

Tabii ki, tripler sadece saksı bitkilerine değil, aynı zamanda bahçelerdeki ve seralardaki bir dizi süs bitkisine ve kültür bitkilerine de saldırır . Burada Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP ve Sumi-Alpha 050 EC gibi preparatları da kullanabilirsiniz .