Mazı - mantar hastalıkları, mazı iğnelerinin kararması

Bu bitki bahçelere çok hevesle ekilir. Ne yazık ki, bu bitkilerin artan popülaritesiyle birlikte, mazı hastalıkları da daha yaygın hale geliyor . Bu ikisi de olabilir mazı fizyolojik hastalıklar ve (uygun olmayan büyüme koşulları veya bitkilerin yetersiz bakım kaynaklanan) mazı mantar hastalıkları (patojenik mantarların saldırısına nedeniyle). Mazı hastalıklarının en sık görülen semptomu, mazı iğnelerinin kararmasıdır . Mazıların neyden muzdarip olduğunu nasıl anlayacağınızı ve mazı hastalıklarıyla nasıl mücadele edeceğinizi görün, böylece bitkiler hızla güzel görünümlerine kavuşurlar!

mazı - mantar hastalıkları, mazı iğnelerinin kahverengileşmesi

Mazı - mantar hastalıkları, mazı iğnelerinin kararması

Fotoğrafta: iğne yapraklı ağaçların ve çalıların sürgünlerinin geri dönüşü. Mazı pulları sararır,

Tepeden başlayıp sonra kahverengiye dönüp ölüyor.

Mazı fizyolojik hastalıkları

Mazılarınızda , ince dalların hafifçe kahverengileşmesi gibi rahatsız edici semptomlar fark ettiğinizde , hemen paniğe kapılmamalısınız. Her şeyden önce, belirli semptomlara, ortaya çıktıkları zamana ve hava durumuna dikkat etmelisiniz. Görünüşlerinin nedeni fizyolojik olduğu için pek çok belirti bulaşıcı değildir. O zaman Mazı'nın fizyolojik hastalıklarından bahsediyoruz . Bitkinin büyüme koşullarını iyileştirerek bunlara karşı koyabiliriz.

Mazı'nın sonbahar kahverengileşmesi

Bunun güzel bir örneği, sonbaharda meydana gelen mazı iğnelerinin kahverengileşmesidir . Sonbaharda tırnak etlerinin üst tarafı kahverengiye döner ve ilkbaharda yeşile döner. Mazıların kışa hazırlık için tamamen doğal bir fizyolojik sürecidir ve özellikle endişelenmemelidir. Bu bir hastalık değil. Bu belirti, hızlı büyüyen çit çeşidi Brabant da dahil olmak üzere birçok popüler mazı çeşidinde görülür. Bununla birlikte, kışın iğneleri kahverengileştirme eğilimi yoktur, ancak çitlere ekilen bir başka popüler mazı türü - Zümrüt mazı.

Kış aylarında mazı kurutmak

Mazı iğnelerinin kış aylarında kızarması da yaygındır . Daha sonra bitkilerin donduğundan şüpheleniliyor. Bu arada, mazı dona karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir ve yaprak dökmeyen bir bitki olarak tüm yıl boyunca ve kışın bitki örtüsü için suya ihtiyaç duyar. Bu süre zarfında, mazı filizleri soğuk kuru rüzgarlarla kurutulur.bitki donmuş topraktan eksik suyu toplayamaz ve kurur. Bu nedenle sonbaharda, donlar başlamadan önce mazı bol miktarda sulanmalı ve gerekirse bitkiler kışın, çözülme dönemlerinde, toprağın çözüldüğü dönemlerde sulanmalıdır. Ayrıca toprağın, su buharlaşmasını azaltan ve toprağın sürekli nemli kalmasına yardımcı olan mazıların altında malçlanması tavsiye edilir. Çam kabuğu, 5-10 cm'lik bir tabaka halinde serilmesi gereken tahtın altında malç olarak harika çalışır. Bitki perdeleri veya diğer örtüler, mazıları ürpertici ve kurutucu rüzgardan korumaya da yardımcı olacaktır.

İğne yapraklılar - en yaygın sorunlar

Popüler ve son derece etkili kozalaklı ağaçların olmadığı bir bahçe hayal etmek zor. Tüm yıl boyunca manzaranın tadını çıkarabiliriz, ancak hastalıklara, zararlılara ve besin eksikliğine karşı özel koruma gerektirirler. Hedef Uzmanımız Janusz Mazurek, herhangi bir rahatsız edici semptomu zamanında tespit etmek için bitkiyi nasıl gözlemleyeceğimizi anlatacak. Daha...

Köpek veya kedi idrarından mazı hasarı

Mazıda idrara çıkacak evcil hayvanlarımız (köpek veya kedi) varsa, pulların da renk değiştirip ölmeye başlayacağından emin olabiliriz. Mazıların alt sürgünlerindeki pullar siyaha ve parlaklaşırsa, bu, hayvanın idrarının neden olduğu hasarı gösterir . Bunun olmasını önlemenin tek yolu, hayvanın bitkiye erişimini engellemek için bitkileri bir ağ ile çevrelemektir. Köpeğinizin bitkilere idrar yapmasını nasıl engelleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bahçedeki köpeğe bakın.

Mazı'nın yanlış gübrelenmesi

Yanlış sulama veya çok yüksek konsantrasyonda gübre uygulamak da mazı iğnelerinin yanmasına ve kızarmasına neden olabilir . Özellikle mazı filizlerinin toplu kahverengileşmesi çok hızlı ilerliyorsa. Hastalık veya başka bir nedenden dolayı sürgünlerin kahverengileşmesi genellikle çok daha yavaş olacaktır. Bu nedenle, mazılarınız hızlı bir şekilde kahverengiye dönerse, sadece birkaç gün içinde ölürse , aşırı dozda gübre alıp almadığınızı düşünün. Olası bir kurtuluş , yeryüzünün daha derin katmanlarına olabildiğince fazla gübre atabilmek için bol miktarda mazı sulanması olabilir . Tabii ki, durum sabitlenene kadar gübrelemeyi de durduruyoruz.

Mazıları hızlı bir şekilde büyümeleri ve kahverengiye dönmemeleri için nasıl gübreleyebilirim?Mazıları hızlı bir şekilde büyümeleri ve kahverengiye dönmemeleri için nasıl gübreleyebilirim?

Mazı'nın uygun olmayan döllenmesinin en yaygın semptomu sararma ve kahverengileşmesidir. Bunu önlemek için, onlara düzenli olarak optimal dozda besin sağlamak gerekir. Mazıların hızlı büyümeleri, kahverengileşmemeleri ve uzun yıllar sağlıklarını ve güzel görünümlerini korumaları için neyi gübrelemelerini görün! Daha...

Mazı mantar hastalıkları

Mazı fitoftorası

Fitoftoroz, oldukça yaygın bir mazı mantar hastalığıdır . Belirtileri en çok Haziran ayının ikinci yarısında ortaya çıkar. Sonuç, bitkinin sararması, kahverengileşmesi ve ölmesidir. Mazı da bodurdur ve odun gövdenin dibinde kahverengiye döner.

Bu mazı hastalığıyla nasıl mücadele edilir? Ne yazık ki, güçlü bir şekilde enfekte olmuş bitkiler uzaklaştırılmalı ve hastalığın ilk semptomları olanlara ve önleyici olarak yakınlarda yetişenlere Polyversum WP biyolojik preparatı püskürtülmeli ve sulanmalıdır. Polyversum WP satın alamazsak bitkiler Proplant 722 SL veya Magnicur Energy fungisit ile sulanabilir.

Ridomil Gold veya Scorpion 325 SC, fitoftora ile enfekte olduğundan şüphelenilen mazı püskürtmek için de kullanılabilir. İkinci hazırlığa gelince, Scorpion 325 SC'nin tescili 2019 yılında uzatıldı ve bu , fitoftoraya karşı thujalarda kullanılmasına izin verdi .

Yeni ekilen mazıları fitoftoralara karşı korumak için, alt tabakaya ekimden önce patojenin gelişimini engelleyen kompostlanmış bir çam kabuğu karışımı eklemeye değer. Önleyici bir önlem olarak mikoriza, bitkilerin genel durumunu iyileştiren de yardımcı olur. SYMBIVIT® preparatı, mazı için bir mikoriza olarak harika çalışıyor. Bitkiler için faydalı olan mikorizal mantarlar, genel timusu güçlendirir, besin maddelerinin topraktan emilimini kolaylaştırır ve patojenlerin büyümesini azaltır.

Phytophthorosis - semptomlar, kontrol, püskürtmePhytophthorosis - semptomlar, kontrol, püskürtme

Bahçelerde, fitoftoranın semptomları en çok orman gülleri ve kozalaklı ağaçlarda görülür. Bu hastalık bitkiler için çok tehlikelidir, bu nedenle fitoftoranın semptomlarını nasıl tanıyacağınızı ve bahçede fitoftorayla nasıl savaşılacağını öğrenmeye değer. Daha...

Mazı köklerinin armiller çürüğü

Armiller kök çürüklüğü, mantar temelli başka bir mazı hastalığıdır . Mazı pulları donuklaşır, sararır ve kahverengiye döner. Kabuğun yüzeyinde ve ahşabın kendisinde büyük beyaz miselyum lekeleri görülür. Kabuk, sürgünlerin dibinde kahverengiye döner, ölür ve çatlar, odun ortaya çıkar.

Mantarın saldırdığı mazılar hatasız bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır . Geçmişte, yakınlarda büyüyen mazıların Rovral Flo 255 SC mantar ilacı ile sulanması da önerilmişti. Ancak, bu çözüm şu anda mevcut değildir. Bize kalan tek şey, uygun bakım, gübreleme, mikorizal aşıların kullanılması ve doğal preparat Biosept Active ile ilaçlama yoluyla hala sağlıklı olan bitkileri güçlendirmektir.

Mantar miselyumu uzun yıllar toprağa dayanabildiğinden , çıkarılan bitkinin yerine yeni bir mazı dikilmesi tavsiye edilmez . Yeni dikimler için Hymenoptera saldırılarına dayanıklı bitkiler seçilmelidir.

İğne yapraklı ağaçların ve çalıların sürgünlerinin ölümü

Mazılarda sık görülen bir başka hastalık , iğne yapraklı ağaçların ve çalıların sürgünlerinin geri dönmesidir . Bu durumda, sürgün tabanının nekrozu, pulların ölmesi ve kanserli sürgünler ortaya çıkar. Mazı pulları üstten sararır, sonra kahverengiye döner ve ölür. Böyle bir durumda, bitkilerin istila edilmiş kısımları kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı ve mazı gelişimi için en uygun koşullar sağlanmalıdır. Mazı ayrıca Topsin M 500 SC (% 0.1) fungisit ile püskürtülmelidir.

Mazılar neden sararır ve solar?  3 yaygın neden!Mazılar neden sararır ve solar? 3 yaygın neden!

Mazı sürgünlerinin sararması ve solmasının nedeni yanlış ekim, bakım hataları veya patojenler olabilir. Sebep ne olursa olsun bitkileri kurtarmak için hızlı müdahale gereklidir. İşte Mazı'nın sararması ve solmasının 3 yaygın nedeni ve bu bitkileri güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmanın yolları! Daha...

Mazı gri küfü

Mazılarda gri küf de bulunabilir. Kötü koşullar altında yetiştirilen mazılarda görülür. Pullarda su lekeleri belirir ve bunlar kahverengiye döner ve ölür. Islak ise hastalık lekelerinde gri bir küf çiçeği oluşur. Bitkilerin istila edilmiş kısımları uzaklaştırılmalı ve çit olarak büyüyen mazı, fazla kalınlaşmamaları için muhafaza edilmelidir. Gri küften etkilenen mazılara bir veya iki kez Teldor 500 SC veya Signum 33 WG fungisit püskürtülmelidir. Hastalığın tekrarını önlemek için daha sonra ilaçlamada kullanılabilen doğal preparatlar Biosept Active ve Polyversum WP de yardımcı olacaktır.

Mazı fusariosis

Mazı fusaryozuna mantar neden olur. Başlangıçta, sadece sürgünlerin üst kısımlarını etkiler, ancak hızla sararan, sonra kahverengiye dönüşen ve ölen pullara geçer. Son aşamada, nekrotik noktalarda turuncu spor kümeleri görülebilir. Fusariosis ile enfekte olmuş bitkiler kesilip çıkarılmalı, bitişik mazılara ise birkaç kez Topsin M 500 SC (% 0.1 konsantrasyon) püskürtülmelidir.

Makalede listelenen mazı hastalıkları ile mücadele ajanları rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Mevcut hazırlıkların listesini görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

Uyarı!

Yakın zamana kadar, patojenlerin yayılmasını önlemek için hastalıklar ve zararlı böceklerle istila edilmiş bitki kalıntılarını yakmak yaygın bir uygulamadır. Ancak mevcut mevzuata göre hastalıklı bitkilerden gelseler dahi yaprak ve dallarda sigara içmek yasaktır. Bahçelerden ve arsalardan, bunları belediyemizde yürürlükte olan ayrıştırma ve atık iadesi kurallarına göre bertaraf etmeliyiz. Kesilen dallara ve çıkarılan yapraklara Yeşil atık.