Surfinia - çeşitleri, bakımı, hastalıkları

Surfinia , uzun, sarkan sürgünler ve gür çiçeklenme ile karakterize, inanılmaz derecede güzel bir bitkidir. Tencere ve balkon kutuları asmak için mükemmel! Surfinia bakımının nasıl görünmesi gerektiğini görün , en iyi surfinia çeşitleri olan bitkilerin güzel ve uzun süre çiçeklenmesini sağlayın ve bitkilerin cazibesini kaybetmemesi için surfinia hastalıklarıyla nasıl savaşılacağını görün . Bu yazıda, surfinaları sıradan petunyalardan nasıl ayırt edeceğinizi ve Supertunia ve Sweetunia gibi alışılmadık çeşitlerin özelliklerinin neler olduğunu öğreneceksiniz!

Surfinia

Asılı tencerede Surfinia

Surfinia neye benziyor?

Surfinalar, en büyük süsleri olan güzel çiçeklerle karakterize edilir . Uzun, sarkan sürgünler sayesinde, balkonlarda ve teraslarda bir çatı altında asılı saksılarda ve balkon korkuluklarındaki kutularda harika görünüyorlar. Surfinaların oval yaprakları vardır , kısa kuyruklu veya sapsızdır . Bitkinin tamamı tüylüdür ve hafif bir koku yayar. Surfinia çiçekleri, kaynaşmış yaprakları ile kaliks şeklindedir.

Dükkanlarda çok çeşitli çiçek renklerine sahip surfinia çeşitleri bulabilirsiniz . Renk paleti beyazdan pembeye ve koyu maviye kadar gerçekten geniştir. Surfinia'nın çiçeklenme dönemi haziran ayından sonbahara kadardır . Bu nedenle çiçekleri uzun süre mutlu. :-)

Surfinia çeşitleri

Surfinia, petunya türüne aittir ve uzun, sarkık sürgünler ve bol çiçeklenme ile çeşitli bahçe petunyasıdır . Çoğu zaman, sörfçüler aynı zamanda basamaklı petunyalar olarak da adlandırılır .

Surfinalar öncelikle çiçeklerin rengine göre ayrılabilir . Bu nedenle şunları ayırt edebiliriz:

 • tek renkli çiçeklerle surfinia çeşitleri - mor, pembe, sarı, kırmızı, mavi,
 • çok renkli surfinia çeşitleri .

İkinci grupta, iki renkli çiçekli surfinia çeşitleri çok ilginçtir - beyaz kenarlıklı pembe surfinia, mor merkezli beyaz çiçekli surfinia veya tam çiçekli, mavi ve beyaz renkli surfinia.

Surfinia

Mor damarlı beyaz çiçekli iki renkli surfinia çeşidi

Fotoğraf Pixabay.com

Çiçeklerin renginin yanı sıra , surfinia çeşitlerinin aşağıdaki gibi diğer özelliklerine de dikkat etmeye değer :

 • bol çiçeklenme,
 • büyüme hızı,
 • çekim uzunluğu
 • olumsuz hava koşullarına dayanıklılık.

Ve böylece, örneğin, Veranda grubundan güzel surfinia çeşitlerinin çok uzun, asılı sürgünleri yoktur, ancak asılı kaplarda harika görünen çok şekilli toplara izin verirler. Ancak olumsuz hava koşullarına dayanamadıkları için korunaklı yerlere ihtiyaç duyarlar. Bazen , elverişsiz bir büyüme konumunda daha iyi bir görsel etki sağlayabilen surfinia'nın direnci ve dayanıklılığı için olağanüstü dekoratif niteliklerden feda etmeye değer .

Surfinia

Monokromatik surfinia çeşitleri genellikle rüzgara ve yağmura daha dayanıklıdır.

Fotoğraf Pixabay.com

Ve bu nedenle, örneğin, bir balkon veya terasın üzerinde bir çatımız yoksa , biraz karmaşık, tek renkli, kırmızı çiçeklere sahip gibi görünen, ancak hava durumu ne olursa olsun iyi büyüyen, yağmura ve rüzgara dayanıklı 'Sürüklenen Kırmızı' surfinia'yı seçmeye değer . Tek renkli çeşitler olan 'Conchita Grande Pink', 'Conchita Grande Lavender' ve 'Conchita Grande White' eşit derecede iyi direnç gösterir.

O kadar çok çeşit sörf var ki hepsini listelemek imkansız. İşte Surfinia 10 en popüler ve ilginç çeşitleri biz Polonyalı yetiştiricileri ve bahçe merkezlerinde bulmak başardı:

 1. Surfinia Conchita Grande Pink - büyük, açık pembe çiçekleri olan, hava şartlarına dayanıklı, uzun süre çiçek açan ve vazoda kestikten sonra uzun süre taze kalan bir çeşittir.
 2. Surfinia Conchita Grande Lavender - yukarıda belirtilen surfinia çeşitlerine benzer, ayrıca hava koşullarına ve uzun çiçeklenmeye karşı dayanıklıdır, fark, bu durumda lavanta olan çiçeklerin rengidir.
 3. Surfinia Conchita Grande White - büyük beyaz çiçekleri olan bir başka dirençli surfinia çeşidi
 4. Surfinia Lavanta Buketi - Bu sörfçü çiçekleri leylak mavisi rengindedir, yaz başlarında sonbahara kadar çiçek açar ve güneşli bir yer gerektirir.
 5. Surfinia Deluxe Night Sky - Lehçe'ye çevrilen bu sörfçü türünün adı "gece gökyüzü" olarak adlandırılır. Bu isim hak edilmiştir, çünkü koyu mor çiçekleri düzensiz beyaz lekelerle kaplıdır, bitkinin bol çiçeklenmesi ile yıldızlı bir gece gökyüzünü andırır.
 6. Surfinia Amore Queen of Hearts - çiçekler üzerinde kalp şeklinde kırmızı çizimler bulunan, sarı-kırmızı çiçekli bir çeşittir. Surfinia'yı sevdiğiniz kişiye vermek istiyorsanız tavsiye ederiz!
 7. Surfinia Raspberry Blast - enine beyaz çizgili, güzel renkli bir surfinia çeşidi, pembe çiçekler
 8. Surfinia Scarlet Improve - merkezi biraz daha koyu olan çekici bir kırmızı çeşittir. Kuvvetli büyür ve uzun süre çiçek açar
 9. Surfinia Mor Ven - koyu mor damarlı mavi çiçekli surfinia
 10. Surfinia Table Dark Red - güzel kırmızı çiçeklerle çok minnettar bir surfinia çeşidi

Surfinia

Mor merkezli beyaz çiçekli çeşitli surfinia

Fotoğraf Pixabay.com

Tipik surfiniami'ye ek olarak, benzersiz özelliklere sahip diğer petunya çeşitlerine de dikkat etmeye değer. Son zamanlarda, Supertunia Vista grubundaki bitkiler, yüksek sürünen bir alışkanlıkla karakterize edilen ve yaprakları zorlukla görebileceğiniz kadar yoğun çiçeklerle kaplı büyük bir popülerlik kazandı . Çeşitli yüzeyleri çok güzel kaplarlar ve aynı zamanda rüzgara ve yağmura çok dayanıklıdırlar.

Gerçek mücevher arayanlara Sweetunia 'Black Mamba' adlı bir bitki öneririm . Bu çeşitlilik, alışılmadık siyah çiçek rengi ile ayırt edilir. İyi bir etki için, onu daha büyük gruplar halinde ekmeye veya sarı veya beyaz çiçeklerle surfinias ile karşılaştırmaya değer. Bu olağandışı sörf türü, Łódź'daki ŁOBANOWSCY bahçe merkezinde bulunabilir.

Surfinia

Bahçe merkezinde sörf tencere

Fotoğraf Pixabay.com

Surfinia bir petunya. Temel farklılıklar

Artık kayda değer surfinia çeşitlerini bilmemiz gerektiğine göre, güzel surfinia ile sıradan petunyaları ayırt etmeyi öğrenmeye değer. Sadece meşhur şişeye sıkışıp kalmamak ve sıradan bir petunya için fazla ödeme yapmamak için. Her şeyden önce, surfinia'nın bir petunya olduğunu unutmayın . Prototipi bahçe petunyası - Petunia x atkinsiana olan bir grup çeşittir . Bu nedenle, surfinia hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, öncelikle petunyalar hakkında bilgi aramalısınız. Surfinia ve petunyalar arasındaki açıkça görülebilen tek fark, surfinia'nın sallanan alışkanlığıdır, bu da surfinia'yı mükemmel bir sarkan balkon çiçeği yapar. Öte yandan, petunyaların gövdeleri dik veya sadece hafifçe üst üste binen gövdelere sahiptir, surfinie'den çok daha kısadır ve genellikle daha az bol çiçek açar.

Surfinia

Asılı tencerede Surfinia

Fotoğraf pxhere.com

Surfinia için büyüme ve bakım

Büyüyen surfinia çok karmaşık değildir. Bununla birlikte, elverişsiz yetiştirme koşullarına karşı çok hassas olduklarından, bu bitkilerin bakım kurallarına kesinlikle uymalısınız.

Surfinie en iyi kumlu tınlı, verimli ve iyi drene topraklarda büyür . Surfinia için toprak, pH 5.5-6.5 olan hafif asidik olmalıdır. Surfinas en iyi güneşli ve sıcak yerlerde çiçek açar . İyi bir sörfçü yetiştirme bölgesi güney, güneydoğu veya güneybatı olmalıdır. Sörfçü çiçeklerine zarar verebilecek şiddetli yağmurlardan korumak için bitkilere bir çatı sağlamaya değer. Ayrıca surfiniayı düzenli olarak sulamayı da unutmamalısınız.

Uyarı!

Surfin kuruluğu sevmez. Düzenli olarak sulanmalıdır. Sıcak günlerde, hatta günde iki kez - sabah ve akşam.

Surfinanın kurumasını önlemek için, ekmeden önce toprağa TerraCottem eklemeye değer . Toprak yapısını iyileştiren bileşenler, başlangıç ​​dozu gübre ve sulamadan sonra suyu tutan ve toprak kurudukça yavaş yavaş geri veren bir hidrojel içerir. Sonuç olarak, saksının altındaki tezgaha daha az su akar ve bitki daha uzun süre su kazanır.

Surfinia tohumları Şubat ayında ılık bir seraya ekilebilir , ardından fideler 10 cm'lik saksılara nakledilecekleri çok kaplık paletlere toplanmalıdır. Bununla birlikte, elde edilen fideler oldukça hassastır ve mantar hastalıklarına kolayca duyarlıdır. Bu nedenle amatör koşullarda surfinia tohumlardan yetiştirilmez, kutulara veya saksılara dikilmek üzere hazır fideler satın alınır. Bitkiler, don riskinin geçtiği Mayıs ayından itibaren satışa sunulmuştur.

Genellikle, surfinia bakımı, satın alınan bitkilerin hedeflerine nakledilmesiyle başlar. Surfin bitkileri en iyi şekilde , eğer gerçekten çok miktarda çiçek elde etmek istiyorsanız, Mayıs ortasında , 20-30 cm aralıklarla kalıcı bir yere ekilir . Şiddetli yağışlar çiçeklenmenin periyodik olarak kötüleşmesine neden olur, ancak bitki daha hızlı tomurcuk geliştirir. Kaplarda yetiştirilen surfinaların mineral gübrelerle düzenli takviye gerektirdiğini hatırlamakta fayda var . Şu anda, Surfinia için Target sıvı gübre gibi özellikle surfinia için tasarlanmış mineral gübreler bile alabilirsiniz, ancak balkon çiçekleri için herhangi bir gübre gerçekten iyi olacaktır.

Ayrıca düzenli olarak üflenen surfinia çiçeklerini temizlemelisiniz , bu da bitkiyi yeni çiçek tomurcukları üretmeye teşvik edecektir. Solmuş çiçekler, tercihen çiçeklenme ile birlikte elle yırtılır ve bundan hiçbir şey kalmayacaktır. Surfinia suyu biraz yapışkan olduğu için eldiven takmak iyi bir fikirdir.

Surfinia sürgünleri çok uzar ve kötü dallanırsa, surfinia'nın budanması yardımcı olacaktır . Bu işlem sayesinde bitkiler daha kompakt ve düzenli hale gelecektir. Sürgünlerin uçlarını kesmek en iyisidir. Temiz ve iyi bilenmiş bir budama makası veya dal makası ile kesiyoruz.

Surfin, genellikle ilk donlardan sonra sonbaharda hayatına son verir . Bitkiler donmayan odalarda kışı geçirebilse de, oldukça karmaşıktır ve gelecek yıl surfinia'nın çiçeklenmesi o kadar bol olmayacaktır. Bu nedenle, surfinie bir sonraki yıl çok nadiren depolanır.

Kış sörfü nasıl yapılırKış sörfü nasıl yapılır

Surfinie çok popüler balkon bitkileridir. Güzel çiçeklerle kaplı sarkan sürgünleri, balkonların korkuluklarını genellikle tamamen kaplar. Bu yemyeşil çiçekler, doğru koşullar ve bitkiler için elverişli hava koşulları ile bazen ilk sonbahar donlarına kadar sürer. Ve sonra ne olacak? Surfinie hayatlarını sona erdirmek zorunda mı? Daha...

Surfinie - hastalıklar ve zararlılar

Sörfler çoğunlukla rüzgar ve yağmurdan mekanik olarak zarar görür . Yağmurdan zarar gören çiçekleri toplayın, çünkü bunlar kolayca çürür ve patojenik mantarların saldırılarına karşı hassastır. Sulama sırasında çiçek ve sürgünleri ıslatmaktan da kaçınmalıyız çünkü ıslak olanlar patojenler tarafından kolayca saldırıya uğrar. Suyu doğrudan yere dağıtmak en iyisidir.

Sörfü düzenli olarak kontrol etmeli, sürgünlerini parçalamalı ve bitkinin içine bakmalıyız , çünkü bitkiye saldıran hastalık veya zararlıların semptomları burada görülebilir. Bir bahçe merkezinde bitki satın almadan önce de böyle bir inceleme yapmaya değer.

Mantar hastalıkları arasında, surfinia severlerin sıkıntısı, Botrytis cinerea mantarının saldırısının neden olduğu gri küftür . Bu surfinia hastalığı ortaya çıktığında, yaprakların kenarlarında çeşitli lekeler oluşur . Küçük, sulu veya büyük kahverengi ve kuru lekeler olabilirler. Lekelerin içinde zamanla karakteristik gri tozlu bir kaplama belirir. Nemli hava hastalığın gelişmesine yardımcı olur. Yağmurlu havalarda hastalık çok hızlı gelişir ve tüm bitkilerin ölümüne yol açabilir.

Surfinia

Balkonda sörf yapın

Fotoğraf pxhere.com

Kötü şekilde enfekte olmuş lekelerle kaplı yapraklar veya bütün sürgünler kesilmelidir. Surfin, yağmurla ıslatılmaması için üstü kapalı yerlere yerleştirilerek ve bitkileri güçlendiren ve hastalıklara karşı dirençli hale getiren doğal bir preparat olan Biosept Aktif Sprey ile püskürtülerek hastalıklardan korunabilir. Hazırlık, püskürtücülü bir kapta püskürtmeye hazırdır. Greyfurt özüne dayanır ve evde veya balkonda kullanmak tamamen güvenlidir. Ancak, surfinia'nın narin çiçeklerine zarar vermemek için önce bitkinin bir parçası üzerinde bir test yapalım . Surfinia'yı asla tam güneş ışığı altında püskürtmeyin.

Ancak özellikle balkon bitkileri için kimyasal fungisit kullanılmasını önermiyorum. Bu preparatların apartmanda ve balkonda kullanılması sağlığımız için tehlikeli olabilir. Kendini zehirlemektense, hastalıklı surfinialı tencereyi atmak daha iyi .

Surfiniach üzerindeki zararlılar, çoğunlukla güneşli havalarda çok sayıda bulunan yaprak bitlerinde görünebilir . Yaprak bitleri, genellikle koyu kahverengi, siyah veya yeşil olan küçük böceklerdir. Genç sürgünlerin uçları ve yaprak saplarının tabanı özellikle çoktur.

Genellikle bitkiyi suyla iyice durulamanızı ve yaprak bitlerini yıkamanızı öneririm. Ne yazık ki, surfinia durumunda bu, narin çiçeklerine zarar verecektir . Bu nedenle, sarımsak özü olan yaprak bitleri için ev yapımı yöntemi kullanmak daha iyidir (25 gr sarımsak karanfil, öğütün ve bir litre su dökün, 15 dakika bekletin, birkaç kez karıştırın, sonra süzün ve 1: 1 oranında suyla seyreltin, hazırlandıktan hemen sonra püskürtün), seyreltilmiş potasyum sabunu veya bir bahçe mağazasından satın alınan hazır doğal Emulpar Sprey preparatı ile.

Sörflerde çok fazla yaprak biti varsa ve güzel sörfçelerimizi boşa harcamak üzücü ise, Karate Sprey'e ulaşabilirsiniz. Kimyasal bir ajandır, ancak püskürtücülü bir kapta kullanıma hazır halde mevcuttur. Bu nedenle seyreltmemize gerek yoktur ve balkonda veya terasta kullanmak nispeten güvenlidir. Ajanı solumamak için eldiven takmayı ve gözlerinizi ve yüzünüzü kapatmayı unutmayın. Asla tam güneşte veya rüzgar estiğinde püskürtmeyiz.

Yazıda listelenen hastalıklar ve zararlılar için surfinia gübreleri ve zararlıları rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın. Rica ederim!

Katarzyna Matuszak