Ölçeklerle nasıl savaşılır? 3 ev yolu!

Ölçekler , genellikle saksı bitkilerine saldıran rahatsız edici böceklerdir. Bu zararlılar genellikle yaprakların alt kısmında görülür. Gövdeleri 1 ila 2 mm çapında düz, oval bir kalkanla kaplıdır. Neyse ki, bahçe mağazalarından özel müstahzarlar satın almaya gerek kalmadan terazilerle savaşmak için güvenli ve basit ev ilaçları var . İşte bu zararlılardan kurtulmanıza yardımcı olacak teraziler için 3 ev ilaçları !

ölçeklerle nasıl savaşılır

Limon yaprakları üzerinde pullar

Fotoğraf Tadek, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

1. Tartının mekanik olarak çıkarılması

Pullarla savaşmanın en etkili yöntemi, onları bitkilerden mekanik olarak uzaklaştırmaktır. Terazileri bitkiden bir kürdan ile veya çoğu olduğunda sert bir diş fırçası ile çıkarıyoruz . Ondan önce bitkiden koparılmış böceklerin konacağı bitkinin altına kağıt seriyoruz.

Daha sonra pulun çıplak gözle görülemeyen yumurta ve larvalarından kurtulmak için yaprakları birkaç damla bulaşık deterjanı ile denatüre alkol veya ispirto (1 litre suya 1-2 yemek kaşığı) ile ıslatılmış pamuklu bir bezle yıkayın . Alternatif bir ölçü gri sabun (1 litre suya 20 g veririz) veya seyreltilmiş sirke olabilir. Yaprağa veya gövdeye her vuruştan sonra, çubuğu yenisiyle değiştirin ve tüm işlemden sonra bitkiyi duşun altında iyice durulayın.

Yukarıdaki yöntemi kullanarak ölçek pullarıyla etkin bir şekilde mücadele etmek için , bitkilerin temizlenmesi, tüm pullar çıkarılana kadar 10 günlük aralıklarla birkaç kez yapılmalıdır.

ölçeklerle nasıl savaşılır

Ölçekler, denatüre alkol veya ispirto çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubukla savaşılabilir. Fotoğraf Pixabay.com

2. Yağ püskürtme ile ölçek diskleriyle mücadele

Zararlıları elle temizlemek için pulların saldırdığı çok fazla bitki varsa, bunun yerine ekolojik olarak püskürtmeye değer. Terazilerle savaşmanın iyi bir yöntemi, yağ spreyi yapmaktır . Yağ, terazinin gövdelerine yapışarak havaya erişimlerini keser.

Teraziye püskürtmenin hazırlanması için yemeklik yağ (örn. Kolza yağı), zeytinyağı veya parafin yağı (eczanelerde mevcuttur) kullanabiliriz. 10 ml yağı 1 litre ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ile karıştırarak preparatı hazırlayın. Her şeyi iyice karıştırıp püskürtme tankına döküyoruz. Daha sonra , yaprakların alt tarafına ve sapın oyuğuna özellikle dikkat ederek bitkileri iyice püskürtün .

ölçeklerle nasıl savaşılır

Kalkanlar, yemeklik yağ bazlı püskürtme ile mücadele edilebilir. Fotoğraf Pixabay.com

Ölçeklere karşı püskürtme en iyi , sıcaklığın 25 ° C'yi geçmediği akşamları yapılır . İşlemden birkaç gün sonra püskürtülen bitkileri iyice durulayın, çünkü yağ aynı zamanda stomaları tıkar ve bitkiler tarafından gaz alışverişini engeller. Daha önce, yapraklardaki yağ kalıntısını iyice temizlemek için bitkiyi suda çözülmüş gri sabunla yıkayabilirsiniz.

Yağ spreyinin tam olarak etkili olması için yağ püskürtme 5 gün ara ile üç kez tekrarlanmalıdır. Eğer kendi başınıza ölçekler püskürtmek için bir karışım hazırlamak istemiyorum , bu bahçe mağazalarında mevcut petrol Emulpar Spray uzanıyor değer vardır. Evde kullanım için doğal ve güvenli papatya yağı esaslı, sprey şişesinde kullanıma hazır bir üründür.

Emulpar 940 EC - inanılmaz derecede etkili bir doğal haşere kontrolüEmulpar 940 EC - bahçenizde olması gereken inanılmaz derecede etkili bir doğal haşere kontrolü!

Mağazalarda, bahçe zararlılarına karşı mücadelenizin kaderini sonsuza kadar değiştirebilecek yeni, oldukça etkili ve% 100 doğal bir böcek ilacı ortaya çıktı. Bu doğal hazırlık o kadar etkilidir ki, bahçe kimyasalları üreticileri daha sonraki kaderleri için titriyor ve haşereler bahçeden çılgınlar gibi kaçıyor! Sorunlu yaprak bitlerinden, örümcek akarlarından ve diğer bitki zararlılarından hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmak için Emulpar 940 EC'yi bahçenizde nasıl kullanacağınızı görün. Daha...

3. Tütün püskürtme ile terazilerle mücadele

Ölçekler için başka bir ev çaresi, bitkilere tütün kaynatma püskürtmektir . Beslenme sırasında bitki yaprak pulları tarafından emilen tütünün içerdiği nikotin bu zararlılar için toksiktir.

Ölçeklerle savaşan bir tütün stoğu hazırlamak için 10-12 sigaradan tütüne ihtiyacınız var. Tütünü bir kaba dökün, oda sıcaklığında 1 litre su dökün ve 5-8 saat bekletin. Bu süreden sonra, elde edilen çözeltiyi 20-30 dakika (kaynayana kadar) kapalı olarak pişirin. Stok hazır olduktan sonra soğutun ve süzün. Daha sonra 1: 4 oranında su ile seyreltip püskürtücüye döküyoruz. Ajanın bitkilerin yapraklarına yapışmasını artıracak bir damla sabun eklemeye değer.

Tütün püskürtmeden önce tencere içindeki toprağı folyo ile koruyoruz. Bu, hazırlığın bitki köklerine girmesini engeller. Uygun şekilde hazırlanmış bitkiye hazırlanan preparatı püskürtün. Yaklaşık 10 gün sonra püskürtmeyi tekrarlayın.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Tütün püskürtme en iyi şekilde yaşam alanlarının dışında (örneğin balkonda) yapılır. Tütün stoğu ayrıca beyaz sinek ve yaprak biti gibi diğer zararlılar için de mükemmel bir çare. Hem saksı hem de bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde zararlılarla mücadele edilebilir. Bununla birlikte, tütün kaynağının faydalı böcekler için de toksik olduğunu unutmayın, bu nedenle onu bahçede ve arı uçuşu saatlerinin dışında dikkatlice kullanın.

MSc. Agnieszka Lach