Irga dökmeyen sürünen - çeşitleri, yetiştirme, üreme

Irga sürünen yaprak dökmeyen tüm yıl boyunca bahçeleri süslüyor. İlkbaharda ortaya çıkan narin, parlak çiçekler ve sonbahar kırmızı meyveleri, cotoneaster'ı kaya bahçelerine dikmeye veya onu bir yer örtücü bitki olarak seçmeye teşvik eder. Bahçede yaprak dökmeyen bir cotoneaster yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün , en ilginç yaprak dökmeyen sürünen cotoneaster çeşitleri hakkında bilgi edinin ve amatör koşullarda sürünen cotoneaster'ı nasıl yayacağınızı öğrenin .

Irga yaprak dökmeyen sürünen

Cotoneaster Evergreen 'Halı Kraliçesi'

Sürünen Cotoneaster - yaprak dökmeyen çeşitler

Sürünen cotoneaster ( Cotoneaster procumbens ), sürünen yaprak döken çalılar arasında en sık seçilen türlerden biridir. Hem kentsel koşullarda hem de ev bahçesinde mükemmel çalışır. Kaya bahçelerine dikilebilir veya yer örtücü bitki olarak kullanılabilir.

Sürünen irganın ana dekoratif unsuru, sürgünler üzerinde uzun süre kalan kırmızı meyvesidir. Diğer bir avantaj, bu bitkinin tüm yıl boyunca etkileyici görünmesi sayesinde yaprak dökmeyen yapraklardır. Polonya fidanlıklarında esas olarak iki yaprak dökmeyen sürünen Irgi çeşidi vardır - 'Queen of Carpets' ve 'Streib's Findling'.

Yaprak dökmeyen, sürünen Irgi çeşidi 'Queen of Carpets' , Mayıs ayında ortaya çıkan yakınsayan sürgünlere ve beyaz çiçeklere ve küresel kırmızı meyvelere sahiptir. Son derece yavaş büyür ve yalnızca 10-15 cm yüksekliğe ulaşır. Sürgünleri yer boyunca sürünür ve genellikle köklenir. Sürünen cotoneaster 'Queen of Carpets'in yaprakları yuvarlak, kösele ve üstte parlaktır.

Dökmeyen sürünen Cotoneaster 'Streib en Findling' , yüksekliği 15 cm'ye kadar büyür küçük koyu yeşil yaprakları ve Mayıs aylarında görülen beyaz-pembe çiçekleri vardır. Kaplara ekildiğinde mükemmeldir.

Halk arasında, sürünen cottoes de sık sık olarak adlandırılır diğer çeşitleri sürünen Cotoneaster türleri , örneğin Cotoneaster radicans , Dammera Cotoneaster ( Cotoneaster dammeri ) ya da Cotoneaster cochleatus .

Bu türlerin sürünen yaprak dökmeyen çeşitleri arasında, örneğin, iki sıra halinde dizilmiş kösele, koyu yeşil ve parlak yapraklara sahip 'Major' dammera cotoneaster'dan bahsetmeye değer . Mayıs ayında, genellikle uzun saplarda ayrı ayrı asılı duran ve Ağustos ayında - parlak kırmızı, küresel meyveler olan küçük beyaz çiçekler ortaya çıkar.

Diğer bir öneri ise 'Mooncreeper' irga dammera . Sadece 10-20 cm yüksekliğinde ve 80 cm genişliğinde alçak bir çalıdır. Kösele yaprakları ve küçük beyaz çiçekleri vardır. Eylül ayında karmin, küresel meyveler ortaya çıkıyor.

Bir diğer yaprak dökmeyen, sürünen irgi çeşidi, 0,5 m yüksekliğe kadar büyüyen cotoneaster 'Eichholz'dur . Geniş eliptik mat, mavimsi koyu yeşil yapraklara ve 1 cm çapa kadar kan kırmızısı meyvelere sahiptir.

Buna karşılık, 'Schneider' , yüksekliği ve genişliği 30-50 cm'ye ulaşabilen yaprak dökmeyen bir yastık çalıdır. Altları parlak, beyaz tüylü, küçük, koyu yeşil yapraklar. Mayıs ayında beyaz çiçekler gelişir. Meyveler küresel ve kırmızıdır.

Irga yaprak dökmeyen sürünen

Çiçeklenme sırasında sürünen yaprak dökmeyen 'Halı Kraliçesi'

Sürünen cotoneaster - yetiştirme

Sürünen bir Irga yetiştirmek sorun değildir, çünkü herhangi bir özel gereksinimi olmayan ve bakımı çok kolay olan bir çalıdır.

Irga sürünen her tür toprağı tolere eder. Kuraklıktan veya hava kirliliğinden korkmaz, düşük sıcaklıkları mükemmel şekilde tolere eder. Sürünen irga yetiştiriciliğinde, güneşli bir konuma , muhtemelen hafif gölgeli ve geçirgen toprağa, orta derecede taze, hafif asidik ila alkaliye dikkat etmeye değer. Sürünen irgi yetiştiriciliğinde, kendinizi yetiştirme mevsiminin başında mevsimlik bakım budama ve kompoze gübre ile gübreleme ile sınırlayabilirsiniz. İlkbaharda yaprak dökmeyen cotoneaster'ı kesin . Bu şekilde onu yoğun bir şekilde büyümesi için teşvik ederiz. Kesme, hastalıklı ve kalınlaşmış sürgünlerin çıkarılmasını içerir.

Irga sürünen - üreme

Sürünen Irga, odunsu sürgünler kullanılarak vejetatif olarak çoğaltılır . Bitkinin çoğalmasını başarıyla tamamlarsak, düşük bir maliyetle yamaç dikimi için bir bitki olarak kullanılabilecek çok ilginç bir çalı çoğalacağız. Ancak unutulmamalıdır ki, bu uzun soluklu bir süreçtir ve ana çalıdan alındıktan sadece 3 yıl sonra hedef alana dikime hazır fideler elde edeceğiz.

Sürünen irgi'yi Ağustos ayında yeniden üretiyoruz . Prosedür, bir topuk veya bir tahta parçasıyla iyi ağaçlandırılmış sürgünlerden 10 cm uzunluğunda kesimler kesmekten ibarettir. Fideyi hazırladıktan sonra, onu inceleme alanına ekiyoruz ve ondan önce bir köklenme hızlandırıcıya (sözde köklendirme ajanı) daldırıyoruz. Dikim alanı 1: 1 oranında kum ve turba karışımı olmalıdır. Hazırlanan fidanlar alt tabakayı nemli tutarak folyo ile kaplanmalıdır. Ertesi yıl Nisan ayında bitkileri fideliklere ekip 2 yıl orada bırakıp kalıcı bir yere naklediyoruz.

MSc. Joanna Białowąs