Amerikan yaban mersini çeşitleri. Hangisi en iyisi ve büyük meyveleri var?

Bahçemiz için yaban mersini çeşidi seçerken , olgunlaşma zamanını, meyve büyüklüğünü ve dona ve hastalığa karşı direnci hesaba katmalıyız. Seçim kolay değil. Doğru seçimi yapmak için , amatör yetiştiriciliğe uygun , kanıtlanmış Amerikan yaban mersini çeşitlerini tanımaya değer . Bkz yabanmersini çeşitli iyisi ve en büyük meyve olan . İşte bahçelerinize dikmeye değer en değerli Amerikan yaban mersini çeşidinden 8'i!

Amerikan yaban mersini çeşitleri

Bahçe için hangi yaban mersini çeşidi en iyisidir?

Önerilen Amerikan yaban mersini çeşitleri

1. Amerikan yaban mersini 'Bluecrop' - Amerikan yabanmersininin en yaygın ve en uzun süredir yetiştirilen çeşididir. Bu çeşitlilik, yüksek doğurganlık, dona, hastalıklara ve kuraklığa karşı tam direnç ile karakterizedir ve her şeyden önce büyümesi kolaydır . Bu nedenle yeni başlayan amatör yetiştiriciler için bir çeşit olarak tavsiye edilmektedir. Yaban mersini çeşidi 'Bluecrop', kreşler tarafından iklimimizde yetiştirmek için en iyi yaban mersini çeşidi olarak kabul edilir. Orta erkenci bir çeşittir - meyveler Ağustos ayı başlarında olgunlaşır. Tüm bu avantajlar, yaban mersini fidanı 'Bluecrop'u en çok satın alınan ve bahçelere dikilen kılar.

2. Highbush yaban mersini 'Chandler' - en büyük meyveli yaban mersini çeşidi - çapı 22 mm'nin üzerinde ve ağırlığı 2 gr Orta-erken çeşitlilik - meyve Ağustos'tan Eylül ortasına kadar olgunlaşır. Dezavantajı dona karşı düşük dirençtir. Bu nedenle kışları hafif geçen bölgelerde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

3. Highbush yaban mersini 'Herbert' - en iyi tada sahip büyük meyveli bir yaban mersini çeşididir . Orta-geç çeşitlilik - meyveler Ağustos ortasında olgunlaşır. Uzun depolama ve nakliyeye tahammül etmezler. Düşük don direnci nedeniyle, Polonya'nın daha sıcak bölgelerinde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Amerikan yaban mersini çeşitleri

Büyük yaban mersini meyvesi. Neredeyse ahududu gibi!

Fotoğraf Pixabay.com

4. Amerikan yaban mersini 'Bluegold' - bu türden bir çalı, küçük boyutlu ve küre şeklindedir. Balkonlarda ve teraslarda kap yetiştiriciliği için önerilen Amerikan yaban mersini çeşididir . Meyveler çoktur. Tamamen renklendikten bir hafta sonra, genellikle ağustos ayının ikinci yarısında (orta-geç çeşit) hasada hazırdırlar.

5. Amerikan yaban mersini 'Bonifacy' - bu Polonya'da yetiştirilen ilk yaban mersini çeşididir. Meyveleri 14-20 mm çapında ve hafif baharatlı bir tada sahiptir. Orta-geç çeşitlilik - Ağustos ayının başından Eylül ayının sonuna kadar bol miktarda meyve verir. Çeşitlilik mantar hastalıklarına karşı dayanıklıdır .

6. Highbush yaban mersini 'Spartalı' - bu çeşidin çalıları geç çiçek açar, bu nedenle Mayıs donlarından zarar görmezler . Meyveleri çok iri ve çok lezzetlidir. Erken çeşitlilik - meyve Temmuz ayının ikinci yarısında olgunlaşır. Hafif ve geçirgen topraklar gerektirir.

7. Highbush yaban mersini 'Patriot' - orta-erken çeşit - meyve Temmuz sonunda olgunlaşır. Meyveleri çok iri, hafif basıktır. Yüksek don direnci nedeniyle , Polonya'nın tüm bölgelerinde ekime uygun bir Amerikan yaban mersini çeşididir. Ağır ve ıslak toprakları tolere eder . Amatör yetiştiricilik için tavsiye edilir.

8. Amerikan yaban mersini 'Earliblue' - bu, en erken olgunlaşan yaban mersini çeşididir - meyveler Temmuz başında hasat edilir. Aynı zamanda yüksek don direnci ve yetiştirme kolaylığı ile de değerlidir . Bu nedenlerden dolayı özellikle amatör mahsuller için tavsiye edilir. Meyve orta irilikte olup, hafif ekşi bir tada sahiptir.

Amerikan yaban mersini çeşitleri

MSc. Agnieszka Lach