Budama kızamık. Kızamık nasıl ve ne zaman budanır?

Kızamık budama , budamanın doğru yapılması şartıyla bu çalılar için çok iyidir. Kızamık arasında, kış için yaprak döken türleri ve yaprak dökmeyen türleri ayırt ediyoruz. Is sarıçalı kırparak herhangi farklı bu iki kurtçukları gelen? Bilgi erik barberis nasıl bahçenizde, en iyi zamanı seçmek erik barberis, ve tüm öğrenmek budama barberis sırlarını bu çalı sağlıklı büyümesini sağlayacak söyledi.

Budama kızamık

Budama kızamık

Fotoğraf depositphotos.com

Kızamık, olumsuz habitat koşullarında bile gelişebilen yapraklarının, çiçeklerinin ve meyvelerinin rengi nedeniyle çok değerli bahçe çalılarıdır. En iyi güneşte büyürler, daha sonra sonbaharda en iyi yaprak ve meyve rengine sahip olurlar.

Ottawa, kızıl, Thunberg, Wilson kızamık ve şimşir, Darwin, Juliana kızamık veya rengarenk kızamık gibi yaprak dökmeyen kızamık gibi birçok mevsimlik yapraklı kızamık türü ve çeşidi arasından seçim yapabiliriz. Bu türler, tüm sürgün boyunca gelişen iğne yapraklı dikenler ile donanmıştır. Sürgünler öldükten çok sonra bitkide kalırlar, bu nedenle kızamık budama yaparken kendinizi kesmemek için çok dikkatli olun . Dikenlere karşı deri eldiven almak en iyisidir!

Thunberg'in kızamık, yaprak dökmeyen kızamık - çeşitleri ve kızamık yetiştiriciliğiThunberg'in kızamık, yaprak dökmeyen kızamık - çeşitleri ve kızamık yetiştiriciliği

Kızamık, çok çeşitli kullanımlara uygun, çok talepkar olmayan, dekoratif yapraklı bir çalıdır. Thunberg'in kızamık ve birçok çeşidi genellikle bahçelere ekilir. Kışın yapraklarını döken bir çalıdır, ancak kızamık arasında yaprak dökmeyen kızamık da bulabilirsiniz. İşte en ilginç kızamık türleri ve çeşitleri. Bahçeniz için kızamık seçin ve kızamık yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu görün. Daha...

Kızamık ne zaman budanmalı?

Kızamıkçıkların uygun şekilde budaması, yeni sürgünlerin doğru şekilde gelişmesini sağlayacaktır. Kesikler, ilk iki yıl boyunca çalıyı kalınlaştıracak olan kızamık oluşturan kesimler ile temel ve gençleştirici kesimlere ayrılır.

Tüm kızamık aynı şekilde kesilebilir ve şekillendirilebilir, sadece kesme tarihi ayarlanarak. Yaprak dökmeyen kızamık budamak için en iyi zaman yazın başlarıdır . Öte yandan, çiçek açtıktan hemen sonra, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında mevsimlik yaprakları olan kızamıkları kesin.

Buna karşılık, oluşmuş bir kızamık çitini kırpmak için iyi bir zaman , çalıların çiçeklenmesinden sonraki dönemdir ve yine Temmuz-Ağustos aylarında. Düzgün genişlikte bir çit oluşturmak için çok uzun sürgünleri kesmek için bir budama makası kullanın.

Kızamık oluşturan budama

Kök toplu bir çalı diktikten sonraki ilk yıl, sürgünleri uzunluklarının üçte ikisine kadar kesin. Kızamıkların bu şekilde kesilmesi, genç bitkileri çiçek açmaya ve kalınlaşmaya teşvik edecektir. Tüm zayıf veya hasarlı büyümeler de ekimden sonra kesilmelidir.

Kızamık için temel budama

Kızamıkçıkların yıllık düzenli budaması , yeni, bolca çiçek açan sürgünlerin gelişimini artıran eski sürgünlerin çıkarılmasını içerir. Tüm kızamık çeşitleri için böyle bir kesim gereklidir. Mor veya rengârenk renkli bitkiler daha iyi ve daha yoğun renklenir.

Çiçeklenmeden sonra , kızamık filizlerini bir çift güçlü sağlıklı tomurcuk seviyesine veya genç sürgünlere doğru indirin. Çalılar belirli bir yılda meyve vermeyeceklerdir, ancak bu tür bir muamele, gelecek yıl bolca çiçek açacak olan sürgünlerin büyüme dönemini uzatacaktır.

Olgun çalılarda, ışığın çalılara girmesine izin vermek ve yeni büyümelere yer açmak için her yıl eski sürgünlerin 1/4 - 1 / 5'i çıkarılır.

Budama gençleştirici kızamık

Berberler sıkı dal kümeleri oluşturma eğilimindedir, iç dallar genellikle yaprakları döker ve ışık eksikliğinden ölür. Bitkiler sadece dış gövdelerde yaprak geliştirirler. Bu nedenle, görevi çalıların içindeki çok kalınlaşmış sürgünlerden kurtulmak olan kızamıkların gençleştirici budaması yapılmalıdır .

Kızamık otunu gençleştirmek için budamanın en iyi zamanı yazın başlarıdır . Bu aynı zamanda tüm ölü veya zayıf sürgünlerin kaldırılması gerektiği zamandır. Sağlıklı sürgünler, zemin seviyesinden 30 cm yüksekliğe kadar kesilir.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs

Dayanak: Bradley S., Budama ağaçları, çalılar. Bahçe bitkilerinin oluşturulması ve kesilmesi - adım adım , MUZA SA Yayınevi, s. 40-43; Prat J., Retournard D., Süs ağaçlarının ve çalıların kesilmesi, türlere göre türler, yıllar geçtikçe, Delta Yayınevi, s. 94-95; Squire D., Kesme tesisleri. Profesyonel tavsiye. Meyve ve süs çalılarının, ağaçların ve sürüngenlerin bakımı , Wydawnictwo Arkady, s. 40, 42.