Yaprak bitleri, solucanlar, kiraz hastalıkları için ilaçlama. Kiraz ne zaman püskürtülür

Kirazlar, lezzetli ve sevilen meyveler üreten ağaçlardır. Ne yazık ki, bu ağaçlar aynı zamanda haşere saldırılarına ve kiraz hastalıklarına da duyarlıdır. Sadece her yıl düzenli olarak yapılan kiraz ilaçlaması bizi meyveye zarar vermekten kurtarabilir . Solucanlar, yaprak bitleri ve bu ağaçlara en sık saldıran hastalıklar için kirazları ne zaman püskürteceğinizi görün . Hastalıklar ve zararlılar için kiraz ilaçlama takvimini ücretsiz indirin !

kiraz püskürtme

Diğerlerinin yanı sıra kirazları püskürtüyoruz kahverengi çürüme ve bakteriyel kansere karşı

Meyvelerdeki solucanlar üzerine kirazlar ne zaman püskürtülür?

Tatlı kiraz meyveleri saldıran en tehlikeli haşere biri solucan tohum böceği (olan Rhagoletis cerasi neden olur), tatlı kiraz meyveleri worming . Olgunlaşan tatlı kirazların etine (genellikle meyvenin dış kabuğunun rengi değiştiğinde) yumurta bırakan 4 mm uzunluğunda bir sineğidir. Larvalar yumurtadan çıktığında, meyvenin derisinin hemen altında yiyecek ararlar ve sonra daha derine, taşa yakın ısırırlar.

Kiraz çiçeklerinden hemen sonra tohumlara ilk profilaktik ilaçlamayı yapıyoruz . Decis 2.5 EC veya Mospilan 20 SP ile 14 günde bir 2 veya 3 kez püskürtüyoruz. Küçük sineklerin ilk acil durumlarını fark ettiğimizde, uçan sinekleri fark ettikten 7 gün sonra ilaçlamaya başlarız. Her büyük ağaç için (büyüklüğüne bağlı olarak) böcek ilacı içeren 15 ila 20 litre sıvı kullanıyoruz.

Kirazların solucanlara püskürtülme tarihini kesin olarak tanımlamak için , toprağa kurtlu kirazların bulunduğu saksıları gömmeye değer. Saksıları toprak ve kurtlu vişnelerle doldurduktan sonra yaklaşık 30 cm derinliğe kadar toprağa gömün ve kışa bırakın. Ertesi yılın Mayıs ayında saksının gömüldüğü yeri beyaz agrotekstil ile kapatıyoruz, böylece yumurtadan çıkan sinekler kaçmasın. Sinekleri günlük olarak kontrol ediyoruz. Göründükleri, biz kiraz solucan sprey .

Solucanlar kirazlardan nasıl çıkarılır ve bu tür meyveler yenebilir mi?Solucanlar kirazlardan nasıl çıkarılır ve bu tür meyveler yenebilir mi?

Kirazlardaki solucanlar en çok Haziran ayının ikinci yarısında veya daha sonra hasat edilen meyvelerde bulunur. Böcek öldürücüler püskürtülerek görünümleri engellenir. Ancak ağaçları püskürtmediysek, halihazırda hasat edilmiş meyvelerden kurtları temizleme şansımız var. Yöntem çok basit ve güvenlidir ve bu tür meyveleri yiyebilirsiniz. Daha...

Kiraz yaprak bitlerine ne zaman püskürtülür?

Kirazlar özellikle kiraz yaprak bitine ( Myzus cerasi ) düşkündür . Bu yaprak biti türü, sürgünlerden ve yapraklardan suları emerek durmalarına neden olur. Kiraz yaprakları kırışır ve üst sürgünler (özellikle genç kirazlarda) kurur. Yaprak bitleri tarafından salgılanan bal çiği, genellikle mantar hastalıklarının gelişmesine yardımcı olan fidelerle (yaprakları siyah bir kaplama ile kaplayan mantarlar) kaplanır. Kiraz çeşidimizin çiçeklenmesinden önce yaprak bitlerini püskürtüyoruz . Bunun için Mospilan 20 SP kullanıyoruz. Ayrıca genç büyümelerde yaprak bitlerini fark ettiğimizde kendimize püskürtüyoruz. İçin etkili kiraz yaprak bitlerine karşı püskürtme , ağaçlar çok dikkatli bir şekilde insektisit sıvı ile karıştırılmalıdır.

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Bitkilerimizi tehdit eden böcekler arasında en çok sayıdaki ve çeşitli gruplardan biri yaprak bitleridir. Tahtakuru ailesine aittirler ve diyetleri konusunda seçici değildirler. Böylece onları ağaçlardan, çeşitli renkteki çalılardan kozalaklı ağaçlara, süs bitkilerinden evlerimizdeki yabani otlara ve çiçeklere kadar çeşitli bitkilerde bulabiliriz. Bu nedenle, onlarla mücadele yöntemlerini bilmeye değer. Daha...

Hastalıklar için kiraz ne zaman püskürtülür?

Kiraz bakteri kanseri , çiçeklerin kahverengiye dönmesine ve kurumasına neden olur. Dallarda ve uzuvlarda turuncu renkli jelatinimsi madde, kabukta berrak kalınlaşmalar ve boşluklar da görülür. Enfekte ağaçların yapraklarında ve meyvelerinde kahverengi çürük lekeleri görülür.

Bu tehlikeli hastalığı önlemek için kirazları tomurcukların şişmesi sırasında, çiçeklenme tarihinden önce, meyve hasadından sonra ve yapraklar döküldükten sonra püskürtün . Yapraklar düştüğünde, iki kez püskürtün - yaprağın başlangıcında düşer ve sonunda, sadece taç tepesindeki yaprak kalıntıları ağacın üzerinde kaldığında. Tüm tedaviler Miedzian 50 WP hazırlığı ile gerçekleştirilir. Ağaçları, rüzgarsız havalarda, tercihen sabahın erken saatlerinde veya akşam güneşin parlamadığı zamanlarda püskürttüğümüzü akılda tutarak, ağaçları iyice örteriz.

Meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri - semptomlar, mücadeleMeyve ağaçlarının bakteriyel kanseri - semptomlar, mücadele

Meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri, birçok meyve ağacı türünü etkileyen bir hastalıktır ve bakteriyel kanser semptomları, ağaçların birçok organında ortaya çıkabilir, ancak en karakteristik özelliği, kabuktaki çatlakların altından kauçuksu bir maddenin sızmasıdır. Bu tür ağaçların hala kurtarılıp kurtarılamayacağını ve meyve ağaçlarında bakteriyel kanserle mücadelenin nasıl göründüğünü görün. Daha...

Taş ağaçlarının kahverengi çürümesi , tatlı kiraz meyvelerinde çürümüş kahverengi lekeler ile kendini gösterir. Enfekte olan meyveler koyu kahverengi mumyalar şeklinde deforme olur ve kurur. Kiraz çiçeklerinden önce hastalıkla savaşıyoruz . Püskürtme, Miedzian 50 WP, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG veya Switch 62.5 WG ile gerçekleştirilir. Görüldüğü gibi, bu kiraz hastalığına karşı ilaçlama müstahzarlarının seçimi oldukça fazladır. Ayrıca, püskürtmeden önce, önceden enfekte olmuş kiraz sürgünlerini kestiğimizi de unutmamalıyız.

Kahverengi taş ağaçların çürümesi - mücadele, koruma önlemleriKahverengi taş ağaçların çürümesi - mücadele, koruma önlemleri

Taş ağaçların taş çürümesi, meyvenin ağaçta çürümesine neden olan ciddi bir hastalıktır. Enfeksiyonun bir sonucu olarak, meyve çürümüş kahverengi lekeler ve gri siğillerle kaplanır. Bu hastalık kiraz ve eriklerin yanı sıra şeftali ve kayısıları da etkiler. Meyve ağaçlarını kahverengi çürümeden nasıl koruyacağınızı görün. Daha...

Kiraz kabuğu , Venturia cerasi mantarının neden olduğu bir hastalıktır . Meyvenin üzerinde (bazen sürgünlerde ve yapraklarda da) 2 mm'lik benekler vardır. Eski lekeler, meyve bir dolu fırtınasından zarar görmüş gibi görünür. Kirazları tomurcuklar şişerken , çiçeklenme tarihinden önce, meyveyi topladıktan sonra ve yapraklar döküldükten sonra Miedzian 50 WP preparatı ile püskürtün.

Taş ağaçlarda güzel nokta . Bu hastalıkla enfeksiyonun bir sonucu olarak, kiraz yapraklarında, zamanla yaprak yüzeyinin çoğunu kaplayan kahverengi lekeler oldukça hızlı görünür. Enfekte yapraklar sararır ve düşer. Hastalık gelişimini önlemek için kirazlara çiçek açtıktan hemen sonra Topsin M 500 SC püskürtün . Her 7 günde bir püskürtmeyi tekrarlıyoruz.

Kiraz ağaçlarının bir başka hastalığı da bazen taş ağaçlarının yapraklarındaki delikler olan ince lekelerle karıştırılır . Yapraklarda zamanla parçalanan ve yapraklarda minik delikler oluşturan koyu, yuvarlak lekeler şeklinde kendini gösterir. Bu kiraz hastalığı ile mücadelede çiçek açmadan önce Topsin M 500 SC kullanılması tavsiye edilir.

Tatlı kiraz hastalıklarına ilaçlama konusunu özetleyerek, Topsin M 500 SC'nin yukarıda bahsedilen koruma önlemleri arasında oldukça sık göründüğünü belirtmek gerekir. Oldukça çok yönlü bir etkiye sahiptir, ancak aynı zamanda mevcut tescile göre, bu ajan sezon başına birden fazla kullanılmamalıdır (patojenlerin çok sık kullanılan preparatlara direnci nedeniyle). Bu, işleri biraz karmaşık hale getirebilir ve bizi Topsin kiraz püskürtmesi için en iyi tarihlerden birini seçmeye zorlayabilir .

Bu nedenle, yabani otlar ve otlar temelinde bağımsız olarak hazırlanan ekolojik bitki koruma ürünlerinin yanı sıra, Biosept Active ve Lecitec gibi mağazalarda bulunan hazır doğal müstahzarları kullanmaya değer. Dikkatinizi burada özellikle Lecitec'e çekmek istiyorum çünkü meyvenin kabuğunu sıkılaştırıyor ve böylelikle kirazın ağaçta çatlamasını engelliyor. Bu da mahsulün kalitesini iyileştirir ve aynı zamanda çatlamış meyvelerden hastalıkların yayılma riskini azaltır.

Kiraz püskürtme takvimi

Kiraz püskürtme takvimi pratik bir tabloda sunulmuştur. Tablonun altında, takvimi yazdırılabilir bir sürümde indirmek için bir bağlantı vardır.

kiraz püskürtme

Yazdırılabilir bir sürümü indirin:

  • Kiraz ve vişne püskürtme takvimi (PDF)

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl