Ortak zakkum - yetiştirme, bakım, kışlama

Güney Avrupa yerlisi Nerium ( Nerium zakkum ) büyük veya orta boy çok renkli, hoş kokulu çiçeklerle süslenmiştir. Bu bitkinin şüphesiz avantajı aynı zamanda uzun çiçeklenme dönemidir - ilkbahardan sonbahara kadar. Zakkum en iyi güneşli balkonlarda, teraslarda ve verandalarda yetiştirilir. Bir tencerede yetişen bir zakkumun bakımının neye benzediğini görün ve evde zakkumun nasıl kışa hazırlanacağını öğrenin .

zakkum

Adi zakkum - Nerium oleander

Ortak zakkum - yetiştirme koşulları

Zakkumun sıcak ve güneşli konumu, uygun büyümeyi ve bol çiçeklenmeyi garanti eder. Boyu 0,5-1,5 m arası saksıda yetişen bu bitki soğuğu veya aşırı yoğunluğu sevmez. Ancak hava kirliliğine duyarlı değildir. Şehirlerde güneşli balkon, teras ve verandalarda mükemmel şekilde büyür. Zakkum saksısındaki toprak nötr veya hafif alkali pH ile verimli olmalıdır (kil, kumlu toprak ve turba karışımları kullanılabilir). Bu gereksinimleri karşılıyorsak zakkum yetiştirmek büyük bir sorun olmamalıdır.

Ortak zakkum - bakım

Adi zakkum bakımı , iki düzenli tedavi gerektirir - sulama ve gübreleme.

Nerium oleander nem eksikliğine karşı çok hassastır. Bu nedenle, sıcak günlerde, zakkumu her gün ve gerekirse günde iki kez sularız. Tencere içindeki toprak daima nemli tutulmalıdır. Sulama sadece kışın sınırlıdır. Bitki su sıkıntısına çiçekleri solarak ve tomurcukları düşürerek tepki verir.

Zakkumun sulanması için oda sıcaklığında su kullanılmalıdır , çok soğuk da dökülmeye neden olabilir. Doğrudan yağış bitki için iyi değildir, bu nedenle yağış sırasında çatı kaplaması veya kuru bir yere taşımaya değer. Zakkum sulamak için çiçekleri veya yaprakları püskürtmemeyi unutmayın .

zakkum

Adi zakkum - Nerium oleander

Fotoğraf © Sylwia Hennek

Zakkum , büyüme ve çiçeklenme döneminde (Mayıs'tan Eylül'ün başına kadar) döllenme gerektirir . Çiçekli bitkiler için çok bileşenli sıvı gübre haftada bir uygulanmalıdır. Bu tür gübreler sulama için suda çözülür.

Ayrıca zakkumun yılda bir kez budanması tavsiye edilir . Apikal sürgünler genç bitkiler için daha iyi dallanabilmeleri için 2-3 yıl budanır. Ancak daha yaşlı bitkiler gençleştirme budama gerektirebilir. Zakkum budama en iyi şekilde erken ilkbaharda, kışlama döneminin sonuna doğru yapılır.

Zakkum kesiği.  Zakkum nasıl ve ne zaman kesilir?Zakkum kesiği. Zakkum nasıl ve ne zaman kesilir?

Dekoratif, güzel çiçek açan zakkumların düzgün gelişimi için budama gerekir. Bitkilerinizi kompakt, kompakt bir alışkanlık içinde tutmak ve bolca çiçek açmak için zakkumların nasıl ve ne zaman budanacağını öğrenin. Daha...

Uyarı! Zakkumun zehirli bir ev bitkisi olduğunu unutmayın. Bir glikozit - oleandrin içerir. Zakkum çiçekleri, yaprakları veya sürgünlerinin yutulması ciddi zehirlenmeye neden olabilir. Genel zakkum suyu, gözlerin cildi ve mukozalarını tahriş eder. Bu nedenle, evde küçük çocuklar varken dikkatli olmanız veya zakkum yetiştirmemeniz gerekir. Bitki üzerinde bakım çalışması yaptıktan sonra daima ellerinizi iyice yıkayın.

Ortak zakkum - kışlama

Yaz sonunda zakkumlar , sonbahar ve kış aylarını ve ilkbaharın başlarını geçirecekleri bir odaya taşınır . Zakkum kışlama odası aydınlık ve havadar olmalıdır. İdeal olarak hava sıcaklığı 5-10 ° C civarında olmalıdır. Zakkumun dinlenmesine izin vermek için gübreleme durdurulur ve sulama sınırlandırılır.

İlkbaharda Mart ve Nisan aylarının başında sulama tekrar artar ve bitkiler büyümeye başlar. Kışlama tamamlandıktan sonra , zakkum tam güneşe aktarmadan önce iklimlendirin. Bunu yapmak için, bitki belirli bir süre (birkaç gün) kısmi gölgeye yerleştirilmelidir. Ayrıca zakkumu ancak ilkbahar geç donları riski geçtikten sonra , yani Mayıs ortasından sonra dışarıya koyabileceğimizi de unutmamalıyız . Bahar ayrıca zakkumun taze alt tabakaya nakli için iyi bir zamandır .

Katarzyna Żywot-Górecka