Muz ağacı - evde yetiştirme ve bakım

Evde bir muz bitkisi yetiştirmek çok fazla tatmin sağlayabilir ve bu sıra dışı egzotik bitki bizi genellikle şaşırtacak. Bununla birlikte, bir saksıda yetişen bir muzun bakımının , kesin olarak tanımlanmış yetiştirme kurallarına bağlı kalmayı ve bitkiye mümkün olan en iyi koşulları sağlamayı gerektirdiği unutulmamalıdır . İşte evde bir muz yetiştirmenin ve ona bakmanın sırları!

Muz ağacı

Muz ağacı

Muz ağacı, yetiştiriciliğinin Pasifik adalarına ve Hint Okyanusu ile Güney ve Orta Amerika kıyılarına yayıldığı Güneydoğu Asya (Malay Yarımadası) ve Avustralya'nın tropikal ve subtropikal bölgelerinden gelir. Cins muz ağacı - Musa , birkaç düzine güçlü uzun ömürlü türü içerir (10 m yüksekliğe kadar). Çok sayıda maceracı kökleri olan yeraltındaki, yumrulu köksapları, birkaç metre uzunluğunda, tek yaprakların uçlarıyla biten, birbirine çok yakın yaprak kılıflarından oluşan bir sap gibi büyür, genellikle rüzgarla paçavralar. Tohum kafaları da çok büyük, hatta 2-3 metre yüksekliğinde. Bitkiler bize çiğ olarak yenen veya işlenerek yemek, meyve suları ve alkollü içeceklere dönüştürülen iyi bilinen meyveler verir.

Isıl gereksinimler ve donma dayanımının olmaması nedeniyle, muz bitkisi bahçede yetiştirilemez (en çok yazın dışarıya, sonbaharda tekrar iç mekana konulabilir). Bununla birlikte, evde ev bitkisi olarak bir muz bitkisi yetiştirmek mümkündür . Bu amaç için en çok 2 m boyunda bir cüce muz ağacı uygundur . Uygun şekilde bakılan bir bitki, 4-5 yıllık ekimden sonra çiçeklenme oluşturduğunda büyük neşe getirebilir. Oluşumu birkaç ay sürer ve sonra meyveler oluşur - muzlar. Tropik bölgelerde olgunlaşanlar kadar lezzetli değiller, aynı zamanda yenilebilirler. Muz ağaçları, seralarda ve geniş güneşli odalarda tropikal bir atmosfer yaratır.

Muz yetiştiriciliği

Muz ağaçları, sıcak bir iklime sahip (20 ° C'nin üzerinde sıcaklık), eşit şekilde nemli, sulama sayesinde yetiştirilen bitkilerdir. Zayıf gövdeleri ve kırılgan yaprakları nedeniyle rüzgarı sevmezler. Yetiştiriciliği için en iyi topraklar, iyi sulanan ince taneli, kumlu killi topraklardır.

Bir apartman dairesinde cüce bir muz yetiştirmek için doğru koşulları sağlamak biraz çaba gerektirir. Öncelikle bitkinin olabildiğince fazla ışığa ve yüksek neme ihtiyacı vardır. Cam verandada harika hissedecek. Bir verandanız yoksa, genç, küçük kopyalar için güney pencere pervazına yeterlidir. Daha sonra büyüdüklerinde, pencereye olabildiğince yakın, güneşli bir yere yerleştirilmelidirler.

Ayrıca muz ağacının sıcağı sevdiğini de unutmayın - en az 15 ° C'lik bir sıcaklık gerektirir (ayrıca kış dinlenirken).

Muz bitkisinin substratı verimli, iyi drene edilmiş, hafif asidik (pH 6.0 civarında) olmalıdır. Küçük bir turba ve kum karışımı ile yaprak ve çim kompost toprağından oluşan bir substratla doldurulmuş büyük bir kap veya bir kap mükemmel olacaktır. Daha büyük bir saksı vermeye değer, çünkü bitki hızlı büyür ve çok sık yeniden dikmeyi sevmez. Mevcut saksı zaten çok küçükse, bitki ilkbaharda daha büyük bir saksıya nakledilmelidir.

Muz bitkisinin uygun şekilde bakımı , tencerede sabit toprak neminin korunmasını da gerektirir. Kural olarak, haftada iki kez sulamak gerekir. Ancak sulamadan sonra suyun tabanda kalmamasına dikkat edin. Sonbahar ve kış döneminde bitki hareketsiz olmalı ve sulama biraz kısıtlanmalıdır.

Muz bitkisinin büyüme mevsimi boyunca, süs yapraklı bitkiler için 2 haftada bir gübre ile besleyin (örn. Osmocote sıvısı). Sonbahar ve kış aylarında bitki aydınlık ve ılık bir yerde kalıyorsa 4 haftada bir gübreleme yapılması önerilir.

Bitkinin kolayca zarar görebilen çok kırılgan yaprakları olduğu için taslaklardan ve çarpmalardan nefret ettiğini unutmayın. Yapraklara dikkatsizce dokunulursa damarlar boyunca patlayabilir ve solabilir.

Yazın sıcakken muz bitkisi sessiz, sıcak ve güneşli bir yere dışarıya yerleştirilebilir. Ancak taşınırken bitkinin kırılgan yapraklarına zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Eğer muz bakım tesisine doğru olduğunu, bitki yetiştirme 4 veya 5 yıl sonra güzelce çiçek olacaktır. Meyve oluşmaya başladığında, fosfor ve potasyum bileşikleri bakımından zengin bir gübre (örn. Domatesler için gübre) uygulayın.

Muz ağacı - yetiştirmedeki sorunlar

Uygun şekilde muz bakım mekanik onun yapraklarında zarar görmemiş bitkinin, hasta olmamalıdır. Yapraklarda lekeler oluşmaya başlarsa, bu genellikle bitkinin çok serin ve karanlık bir yerde olduğuna ve çok fazla sulanmasına işarettir.

Ev bitkilerinin zararlıları söz konusu olduğunda, örümcek akarları ortaya çıkabilir. Evdeki çok düşük hava nemi, bunların oluşumunu kolaylaştırır.

Muz üretimi

Ne yazık ki, muz ağacı sadece bir kez çiçek açar ve sonra ölür. Bu nedenle, çok geç olmadan yeni kopyalarını almak çok önemlidir. Muz bitkisini kök emicilerinden çoğaltabilirsiniz. Bunu yapmak için, meyve olgunlaştığında ve yapraklar sarardığında meyve veren sürgünleri çıkarın. Ortaya çıkan genç enayiler daha sonra hızla büyümeye ve yeni bitkiler olmaya başlayacaklar.

Bir alınıyor muz fide zor olabilir ve muhtemelen oldukça pahalı olacaktır. Alternatif olarak tohumdan büyümeyi deneyebilirsiniz. Muz tohumlarının çok sert kabukları vardır. Bu nedenle, ekimden önce kabuklarına hafifçe zarar verin, örneğin zımpara kağıdı ile ovalayın ve ardından ılık suda (yaklaşık 72 saat) ıslatın.