Kahverengi taş ağaçların çürümesi - mücadele, koruma önlemleri

Taş ağaçların kahverengi çürümesi, meyvelerin ağaçta çürümesine neden olan tehlikeli bir hastalıktır. Enfeksiyonun bir sonucu olarak, meyve çürümüş kahverengi lekeler ve gri siğillerle kaplanır. Taş ağaçlarının kahverengi çürümesi, vişne ve eriklerin yanı sıra şeftali ve kayısıları da etkiler. Meyve ağaçlarını bu hastalıktan nasıl koruyacağınızı görün. İşte taş ağaçlarda taş çürümesine karşı savaşmanın bazı etkili yolları , önerilen koruma önlemleri ve püskürtme süreleri.

Kahverengi taş ağaç çürümesi

Kahverengi taş çürüklüğü - etkilenen kiraz meyveleri

Kahverengi taş ağaç çürümesi - belirtiler

Taş çürümesinin taş çürümesi , kiraz ve kiraz ağaçlarını, erik ağaçlarını ve daha az sıklıkla şeftali ve kayısıları enfekte eden drupes ( Monilinia laxa ) ve meyve strepinin ( Monilinia fructigena ) neden olduğu bir hastalıktır . Bu patojenlerin ikincisi elma ve armut ağaçlarında da bulunabilir ve bu da çekirdekli ağaçlarda kahverengi çürümeye neden olur . Bu hastalık için daha az kullanılan başka bir isim - monilyoz - bu patojenlerin Latince isimlerinden gelir.

Kirazlar ilk enfeksiyon kapanlardır ve çiçeklenmenin en başında hastalığa yakalanabilirler. Bu dönemde, taş ağaçların kahverengi çürümesi , çiçeklerin kurumasına ve kararmasına, sonra da sürgün ve yapraklara neden olur.

Kahverengi çürüklüğün saldırdığı diğer ağaç türlerinde , semptomlar genellikle sadece meyvede görülür. Bunlar, zamanla grimsi siğillerle kaplanan kokuşmuş kahverengi lekelerdir. Enfekte olan meyveler koyu kahverengi mumyalar şeklinde deforme olur ve kurur. Birçoğu düşmez ve bir sonraki sezona kadar ağaçlarda mumyalanmış halde kalır. Meyveler, çoğunlukla yağmur veya böceklerden kaynaklanan cilt hasarlarının bir sonucu olarak enfekte olur.

Kiraz - arsa çeşitleri, yetiştirme, hastalıklarKiraz - arsa çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Kiraz, ev ve arsa bahçelerinde en çok yetiştirilen meyve ağaçlarından biridir. Tatlı kiraz meyveleri lezzetli, sağlıklı ve ağaçtan toplandıktan hemen sonra çıtır çıtır çıtır olduğu için bu pek şaşırtıcı değildir. Kiraz yetiştiriciliğinin neye benzediğini görün ve araziniz için güvenilir bir şekilde verim sağlayacak en iyi kiraz çeşitlerini seçin. Ayrıca bu ağaçları hangi kiraz hastalıklarının tehdit edebileceğini ve onlarla nasıl etkili bir şekilde mücadele edileceğini de tavsiye ediyoruz. Daha...

Kahverengi taş ağaç çürümesi - mücadele

Taş ağaçların kahverengi çürümesine karşı mücadele , öncelikle enfekte olmuş bitki organlarının çıkarılmasını, yani çiçekleri, yaprakları ve tüm sürgünleri ve daha sonra hastalığın semptomları olan meyveleri kurutmak ve kahverengileştirmekten ibarettir. Mumyalanmış meyvelerin gelecek yıla kadar ağaçlarda kalmasına izin verilmemesi çok önemlidir. Tüm bu tür mumyalar kaldırılmalıdır. Bununla birlikte, bitkileri düzenli olarak kontrol etmek ve enfekte olmuş meyveleri olgunlaşırken, çürümeyi, lekeleri ve siğilleri fark ettikten hemen sonra çıkarmak en iyisidir.

Taş ağaçlarının kahverengi çürümesi son yıllarda şiddetliyse, meyve ağaçlarına önleyici bahar ilaçlaması çok önemlidir. Çiçeklenme başlangıcında (sözde beyaz tomurcuk aşaması) ve tam çiçeklenme döneminde önleyici ilaçlama yapılması gerekir. Ayrıca erik ağaçlarına, özellikle şiddetli yağmurlar varsa, meyvenin hasadından yaklaşık 4 hafta önce üçüncü kez püskürtülmelidir.

kahverengi taş ağaç çürüğü

Taş çürümesi, kahverengiye dönen ve ölen çiçekleri ve yaprakları etkiler ve zamanla beyaz bir çiçek görünür.

Kahverengi taş ağaç çürümesi - ekolojik ilaçlama

Kahverengi çürümeye karşı bitki koruma ürünleri satın almadan önce, kendi hazırladığınız organik müstahzarları denemeye değer. Burada at kuyruğu kaynatma (1: 4 oranında su ile seyreltmede kullanılır), civanperçemi özü (seyreltik 1:10) ve yaban turpu kaynatma veya infüzyon (seyreltilmeden kullanılır) kullanabiliriz. Bütün bu preparatlar beyaz çiçek tomurcuğu ve çiçeklenme döneminde ağaçlara püskürtülür. Daha sonraki bir tarihte uygulanırsa, artık etkili olmayacaktır.

Yaban turpu püskürtmeYaban turpu püskürtme

Yaban turpu, insanlar için değerli sağlık özelliklerine sahip, yemekler için değerli, sıcak bir baharattır. Yaban turpunun bakterisit ve mantar öldürücü etkileri takdir edilmektedir. Bu özellikler bahçede de kullanılmalıdır. Yaban turpu yardımıyla kirazları, kirazları ve erikleri kahverengi çürümeye karşı koruyabilir ve elmanın solmasını önleyebiliriz. Yaban turpu püskürtmenin nasıl hazırlanacağını ve kullanılacağını görün! Daha...

Kahverengi taş ağaç çürümesi - koruma önlemleri

Taş ağaçların kahverengi çürümesine karşı önerilen koruma yöntemleri başlıca Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Topsin M 500 SC, Score 250 EC ve Kaptan Plus 71.5 WP'dir.

Kirazların çiçeklenmenin başlangıcında ve süresi boyunca ilk püskürtülmesi için litre suya 4-6 gr dozunda Miedzian 50 WP veya litre suya 4-6 ml dozunda Miedzian Extra 350 SC kullanabilirsiniz. Çevreye nispeten daha az zararlı olduğu ve organik tarım için onaylandığı için Miedzian'ı tavsiye ediyorum. Etkinliğinin yetersiz olduğu ortaya çıkarsa, kirazlar üzerinde Score 250 EC veya Kaptan Plus 71.5 WP kullanılabilir.

Litre suya 2-3 ml dozlanan Topsin M 500 SC, erik, şeftali ve kayısının korunmasında daha etkilidir. Topsin, 12 ° C'nin altındaki düşük sıcaklıklar bekleniyorsa iyi çalışır, örneğin, Score 250 EC'nin etkinliği önemli ölçüde azalır.

Yukarıda belirtilen müstahzarlar, özellikle Miedzian ve Topsin, meyve ağaçlarının tarlalarda ve ev bahçelerinde püskürtülmesi için kullanılan amiral gemisi bitki koruma maddeleridir. Signum 33 WG, taş ağaçların kahverengi çürümesine karşı yeni preparatlardan kullanılabilir. Hazırlık hem önleyici hem de müdahalede kullanılabilir.