Sütunlu meyve ağaçları - çeşitleri ve yetiştirme

Sütunlu meyve ağaçları , küçük bahçelerin, balkonların ve terasların sahipleri için ilginç bir tekliftir. Bu bitkilerin çok dar, sütunlu bir alışkanlığı vardır, bu da onların sadece 1 m aralıklarla ekilmesine ve ayrıca saksıda yetiştirilmesine olanak tanır. Bakımları için birkaç basit kurala uyduğumuz sürece harika meyve verebilirler ve sıra dışı görünümlerinin tadını çıkarabilirler. İşte en iyi sütunlu meyve ağaçları çeşitleri, yetiştiriciliğinin sırları ve bu tür ağaçların nereden alınacağına dair incelemeler .

sütunlu meyve ağaçları

Sütunlu meyve ağaçları saksıda yetiştirilebilir

Sütunlu meyve ağaçları , sütunlu bir alışkanlığa sahip bir grup meyve ağacı çeşididir. Neredeyse dik açıyla iletkenden büyüyen güçlü bir iletken ve çok sayıda filiz üretirler. Genellikle bu ağaçların çevresi 80 cm'yi geçmez ve yüksekliği 2 ila 3 m arasında olabilir, bu da sadece 1 m aralıklarla dikilmesine olanak sağlar.Bu sayede çok küçük bahçelerde, balkon ve teraslarda saksıda başarıyla yetiştirilebilir.

Polonya'da sütunlu meyve ağaçları , hala bir yenilik ve merak olarak görülse de, bir düzineden fazla yıldır yetiştirilmektedir. Sütunlu meyve ağaçlarından ilk sözler 10 yıl önce bahçecilik basınında yer aldı ve Polonya'da yetiştirme olanakları bu güne kadar iyi biliniyordu.

Saksıda mini meyve ağaçlarıSaksıda mini meyve ağaçları

Saksılardaki mini meyve ağaçları, her balkon veya teras sahibinin kendi sulu elmalarının, tatlı armutlarının veya güneşli şeftalilerin tadını çıkarmasının bir yoludur. Ek olarak, büyümeleri kolaydır ve büyük meyve ağaçlarının aksine karmaşık budama gerektirmezler. Hangi çeşitlerin en iyi göründüğünü ve onlara nasıl bakılacağını görün. Daha...

Sütunlu meyve ağaçları çeşitleri

Elma, kiraz, erik ve armut ağaçları gibi çeşitli meyve ağaçlarının sütunlu çeşitleri vardır. Bununla birlikte, en popüler olanı sözde sütunlu elma çeşitleriydi. Balerin. Sütunlu elma çeşitlerinin özelliği, uzun sürgünler üretmemeleri, sadece iletkenden çıkan sürgünler üretmeleridir. İklimimizde hiç budama gerektirmezler (büyümenin daha yoğun olduğu sıcak iklimlerde budama gerekebilir). Tüm sütunlu meyve ağaçları çeşitleriyavaş bir büyüme hızına sahiptirler ve nihai kesim, aşırı büyümelerine neden olmaz. Henüz ekimin ikinci veya üçüncü yılında meyve vermeye başlarlar. Daha bol meyve vermesi için, birbirini tozlaştıracak aynı türün birkaç çeşidini ekmeye değer.

Sütunlu elma çeşitleri arasında ilk olarak 'Bolero', 'Flamenko', 'Polka' ve 'Waltz' belirtilmeye değer. Bu çeşitlerin tamamı lisanslıdır. Hem doğrudan tüketime hem de daha uzun süre depolamaya uygun meyveleri düşünürsek, ağırlıklı olarak 'Bolero' ve 'Waltz' çeşitlerini ekelim. İlki durumunda, elmalar sarı-kırmızı bir kabuğa sahiptir, tatlıdırlar ve Eylül ortasından itibaren hasat olgunluğuna ulaşırlar. Biraz sonra eylül ayının sonunda koyu kırmızı renkli, sulu ve tatlı olan 'Waltz' meyvelerini toplamaya başlayabilirsiniz. İlginç bir gerçek, iki sütunlu elma çeşidinin - "Bolero" ve "Flamenko" nun bir gövdeye aşılandığı Balerin 'Mezzo' elma ağacıdır.

İçin sütunlu kiraz çeşitleri , şu kullanılabilir: 'Silva' (tatlı erken, büyük, açık kırmızı), 'Victoria' (geç, karanlık büyük, kırmızı) ve 'Queen Mary' (geç, büyük, kırmızı, sert meyve) ). Tüm sütunlu kiraz çeşitleri kendi kendine tozlaşır, çiçeklenme döneminde ilkbaharda çok dekoratif görünürler.

Sütunlu armut ağaçları , kırmızı bir allık ile büyük, yeşil meyveli 'Decora' ve ayrıca Eylül sonunda olgunlaştığında sararan yeşilimsi meyveli 'Saphira'dır.

Of sütunlu erik çeşitleri , iki değer belirterek vardır. İlki 'İmparatorluk' sütunlu eriktir - hastalıklara dayanıklıdır, bol miktarda bulunur, meyveleri taştan kolayca ayrılan mor tenli ve sarı etli meyveler verir. İkincisi, taştan kolayca ayrılan sarı etli, kesici ile kaplı koyu lacivert meyveler veren sütunlu erik 'Fruca'dır.

arsaya hangi meyve ağaçları dikilecekArsa üzerine hangi meyve ağaçları dikilecek?

Bitki örtüsünün başlamasından önceki ilkbahar ve sonbaharın sonları, arsaya yeni meyve ağaçları dikmek için mükemmel zamanlardır. Tarlalara dikim için hastalıklara çok duyarlı olmayan, erken meyve vermeye başlayan ve tüm bakım ve hasat işlerini kolayca yapabileceğimiz küçük kronlar oluşturan çeşitleri seçmek en iyisidir. İşte en iyi öneriler. Daha...

Sütunlu meyve ağaçları yetiştirmek

Sütunlu meyve ağaçları hem saksıda hem de saksıda bulunur. açık kök (yerden kazıldı). İlki biraz daha pahalıdır, ancak ilkbahardan sonbahara kadar her mevsim mevcuttur. İkincisi daha ucuzdur, ancak onları "sıradan" meyve ağaçları gibi, ilkbaharda vejetasyon başlamadan önce veya sonbaharda, yapraklar döküldükten sonra dikebiliriz.

Sütunlu meyve ağaçlarının yetiştirme gereksinimleri, küçük aralıklarla (her 1.0 m'de bir) dikilebilmeleri veya saksıda yetiştirilebilmeleri arasındaki farkla, diğer meyve ağacı türlerine benzer. Saksıda bitki yetiştirirken, saksıdaki sınırlı toprak miktarı nedeniyle, besin eksikliklerine ve aşırı kurumaya daha yatkın olduklarını unutmayın. Bu nedenle düzenli olarak sulamak ve biraz daha gübrelemek gerekir. Bitkileri daha büyük bir tencereye naklederken, tabanına kaba çakıl, küçük çakıl taşları veya genişletilmiş kilden birkaç santimetre drenaj tabakası dökmeyi ve saksıyı taze, verimli, humuslu toprakla doldurmayı unutmayın.

Meyve ağaçları ve çalılar dikmekMeyve ağaçları ve çalılar dikmek

Dikimden sonra yeni meyve ağaçlarının ve çalıların yakalanıp sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için, daha fazla büyüyebilen sağlıklı bitkiler seçmek için meyve ağaçları ve çalıların fidelerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulmaya değer. Ayrıca ekimin dikkatlice yapılması ve meyve bahçesine yeni dikimler için doğru zamanı seçmek de önemlidir. İşte tüm meyve ağaçları ve çalılar dikmekle ilgili. Daha...

Fidanlık adamlarının dona karşı en dayanıklı çeşitleri yetiştirme çabalarına rağmen, yavaş büyüyen ve dolayısıyla sütunlu cüce çeşitlerinin, genellikle güçlü büyümeye sahip çeşitlere veya güçlü büyüyen bir anaç üzerine aşılanan çeşitlere göre daha zayıf dona dayanıklılığa sahip olduğu unutulmamalıdır. Neyse ki , sütunlu meyve ağaçlarının kompakt alışkanlıkları sayesinde, örneğin agrotextile ile kışın sarılması oldukça kolaydır. Saman malçla kaplandığında veya çift kat oluklu mukavva ile sarıldığında daha da iyi sonuçlar elde edilir.

Saksıda yetişenler, dona karşı korunan serin odalarda saklanabilir. Kışı dışarıda geçireceklerse - kök yumağı, saksı, örneğin saman veya jüt gibi yalıtım malzemesiyle sararak dona karşı da korunmalıdır. Ayrıca polistiren ile kaplanabilir veya agrotekstile sarılabilir. İlkbahar donlarına karşı korumayı da hatırlamalıyız, çünkü meyve bahçesindeki ilkbahar donları kış donlarından çok daha sık ağaçlara zarar verir. Uygulamada, donlar tahmin edildiğinde, saksılardaki bitkiler geceleri iç mekanda saklanır veya agrotekstille sarılır. Zahmetli olmasına rağmen balkon ve teraslarda yetişen ağaçların güzelce çiçek açıp ardından meyve vermesini garanti eder. Bahçelerde sıcak ve korunaklı bir konum seçmek yeterlidir.

Sütunlu meyve ağaçları genellikle uzun sürgünler üretmezler ve budama gerektirmezler. Olası düzeltici kesim veya donmuş sürgünleri çıkarmak aşırı bitki büyümesine neden olmaz. Ancak önemli bir prosedür, kılavuzdan çıkan sürgünlerin çapraz olarak yukarı doğru bükülmesidir. Tüm yan sürgünler iletkenden neredeyse dik açıyla çıkmalıdır. Sürgünleri bükmek için sıradan elbise mandallarını (çamaşır asmakla aynı) kullanabilirsiniz.

Meyve tomurcuklarını inceltmeyi de hatırlamakta fayda var, çünkü sütunlu meyve ağaçları güzelce, çok bol çiçek açabilir, ancak o zaman bu kadar çok sayıda meyveyi besleyemezler. Meyveleri inceltmek meyveyi küçültecek, ancak daha büyük ve tadı daha güzel olacaktır. Ayrıca, her iki yılda bir meyve verme eğilimini de önleyecektir.