Bahçe perliti - uygulama, hangi oranlar, fiyat

Bahçe perliti bahçecilik için dikkate değer özelliklere sahiptir. Kimyasal olarak nötrdür, alt tabakayı mükemmel şekilde havalandırır ve ayrıca suyu depolar. Bu sayede bitki yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçıvanlık perlitinin fiyatı da yüksek değil, bu da popülaritesinden daha çok bahsediyor. Öğrenin perlit oranları neyi Eğer bitkiler için iyi bir substrat oluşturmak için toprak ile karıştırın istiyorsanız kullanılmalıdır.

bahçe perliti

Bahçe perliti

Bahçıvanlık perliti , birçok bitkinin serada yetiştirilmesi için bir substrat olarak kullanılan popüler bir materyaldir veya aynı zamanda zemine bir katkı maddesi olarak da muamele edilir, örn. Bitkinin kök sistemine doğal olarak adapte olabilir, ayrıca kimyasal olarak tamamen nötrdür. Perlit ayrıca substrattaki hava koşullarını önemli ölçüde iyileştiren steril bir malzemedir.

Perlit neye benziyor

Perlit , volkanik kökenli bir kuvars mineralidir, yaklaşık 1000 ° C sıcaklıkta öğütülmüş ve sinterlenmiş volkanik alüminosilikatlardan elde edilir. Bu kadar yüksek sıcaklık nedeniyle, tüm su ve gazlar malzemeden buharlaşır. Bu işlemler sayesinde perlit gözenekli bir sünger yapı kazanır. Genellikle tek tek perlit granüllerinin boyutu yaklaşık 6 mm'dir.

Perlit kullanımı

Alt tabakalara bir katkı olarak bahçıvanlık perliti , suyu depolama ve salma kabiliyeti nedeniyle özellikle takdir edilmektedir. Bu, perlit ile karıştırılan alt tabakanın daha yavaş kurumasına ve bitkilerin suya çok daha kolay erişmesine neden olur.

Kullanımı perlit bahçecilik , aynı zamanda malzemenin denilen ve alt-tabaka havalandırma yükseltiyor. Bu çok önemlidir çünkü bu malzeme sayesinde kökler daha fazla oksijen alır ve bu da bitkilerin kalitesini önemli ölçüde artırır.

Bahçe bitkileri perliti , aynı zamanda, esas olarak kısırlığı ve yapısı nedeniyle vejetatif üreme için bir substrat olarak çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Perlit ayrıca serada topraksız sebze ve bitki yetiştiriciliğinde de kullanılmaktadır. Sözde doğal perlit matlar.

Perlit için hangi oranlar kullanılmalı?

Perliti substratla düzgün şekilde karıştırmak istiyorsak, perlit miktarı tüm substratın hacminin yaklaşık% 10-30'u olacak şekilde yapılmalıdır. Örneğin perlitin alt tabaka hacminin% 25'ini oluşturmasını istiyorsak, 3 litre toprak için 1 litre perlit kullanıyoruz. Perlit için uygun oranlara bağlı kalmalısınız çünkü bunları aşmak alt tabakanın daha kötü bir kaliteye sahip olmasına ve dolayısıyla bitkilerimizin tüm üreme kalitesini bozabilir.

Uyarı! Zamanla (bir yıldan fazla) perlit çok daha fazla su emmeye başlar. Bu nedenle, alt tabakayı birkaç yılda bir daha sık nakledilecek olan yavaş büyüyen bitkiler için hazırlarken, zemine başka bir gevşetici malzeme koymak daha iyidir.

Perlit fiyatı

Bahçe perliti , sadece olağanüstü özellikleri nedeniyle değil, aynı zamanda düşük fiyatı nedeniyle de hevesle satın alınmaktadır. 20 litrelik bir perlit torbası için 20-30 PLN ödeyeceğiz. Gerçekten çok fazla perlite ihtiyacımız varsa, fiyatı 50 PLN'nin biraz üzerinde olan 125 litre perlit içeren torbalar da gördüm. Bu nedenle burada 1 kg başına perlit fiyatı çok daha düşüktür. Elbette, sadece birkaç saksı çiçeğiniz olduğunda yararlı olan daha küçük paketler de mevcuttur. Yaklaşık 2,50 ila 3 PLN karşılığında 3 litrelik küçük bir torba perlit alacağız.