İnci çiçeği, pilea - çeşitleri, bakımı, üreme

İnci çiçeği veya pilea peperomia, pilea cinsinin 600'den fazla türünün en popüler bitkisidir . Madeni para adını alışılmadık, neredeyse tamamen yuvarlak yapraklarına borçludur. Madeni paranın evde bakımının neye benzediğini görün ve saksı yetiştiriciliği için diğer ilginç türler ve pilei çeşitleri hakkında bilgi edinin . Pilea'nın nasıl çoğaltılacağını ve bu bitkiyi hangi hastalıkların ve zararlı hastalıkların tehdit edebileceğini de açıklıyoruz .

Pilea çiçek pilea peperomata

Sivilce çiçeği - pilea peperomata

fotoğraf. Pixabay.com

Pilea - türler ve çeşitleri

Pilea peperomioides ( Pilea peperomioides ) - dallanmamış tek bir gövdeden büyüyen bir yaprak demeti oluşturan Çin'den tropikal otsu bir bitkidir. Küçük çiçeğin ortak adı oval neredeyse yuvarlak, parlak, yeşil yapraklarından elde edilir Uzunluğu 10 cm kadar ulaşabilir. Bütün bitki 30 cm yüksekliğe kadar büyür. Böylece her zaman küçük kalır. Yaz aylarında, sütun üzerinde küçük, kabarık, sarı-yeşil çiçekler görünebilir, ancak bunlar önemli ölçüde dekoratif değildir. Bitkinin çabalarını süs yapraklarının gelişimi üzerinde yoğunlaştırması için bunların kaldırılması bile tavsiye edilir.

Pieniny Çiçeği en ünlü çiçektir, ancak ondan başka , bir saksıda büyümeye uygun diğer ilginç pilei türlerine de dikkat etmeye değer .

Pilea Kadiera ( Pilea cadierei ) - oval, yeşil yapraklara sahiptir. Üstte gümüş lekelerle ve alttan hafif kırmızı lekelerle kaplıdır. Kadiera pilei yaprakları 8 cm uzunluğa kadar olabilir. Hafif etli gövdelerde çiftler halinde karşılıklı büyürler. Bu bitki, küçük çalılar oluşturmak için bolca dallanır. 40 cm yüksekliğe ve 30 cm genişliğe kadar ulaşır. Daha yavaş büyüyen ve daha ince yapraklara sahip Kadiera 'Minina' pilei çeşidi de mevcuttur . 15 cm yüksekliğe ve 20 cm genişliğe kadar büyür.

Pilea cadierei

Pilea Kadiera - Pilea Cadierei

Fotoğraf © Sylwia Hennek

Perulu Pilea ( Pilea spruceana ) - karakteristik büyümeleri ve kahverengi bir çizimi olan koyu yeşil yapraklara sahiptir. Tüylü ve keskin tırtıklıdırlar. Geniş yayılan sürgünlere yerleştirilirler. 15 cm'ye kadar yükseklik ve genişlik. Peruvian Pile bazen yapraklarda gümüş lekeler bulunan 'Norfolk' ve 'Silver Tree' çeşitlerinde de bulunur.

Peru Yığını

Peru Pilea - Pilea spruceana

Fotoğraf Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Parlak Pilea ( Pilea involucrata ) - 6 cm uzunluğunda, kıllarla kaplı oval, koyu yeşil yapraklara sahiptir. Yaprakların yüzeyi dalgalıdır ve innervasyon kahverengi, gümüş veya kırmızı olabilir. Bitki 15 cm yüksekliğe ve 30 cm genişliğe kadar büyür. Çeşitleri pilei involucrata 'Bronz' (Bronz bakır yapraklar), 'Ay Vadisi' ve 'Norfolk' (kahverengi damarlar ve taraklı kenarları yapraklar) (açıkça dışbükey siyah-yeşil kahverengi yapraklar, simli çizgili) çok ilginç.

Peru Yığını

Pilea involucrata

Fotoğraf Diego Delso, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Son fotoğrafı gördükten sonra, bazı pilea bitkilerinin ısırgan otu benzeri yapraklara sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz . Pilee ısırgan ailesine (aittir çünkü bu, doğru bir gözlemdir Urticaceae ).

İnci çiçeği - gereksinimler ve bakım

Sivilce çiçeği - yetiştirme pozisyonu

Pilea aydınlık bir yerde olmalı, ancak doğrudan güneş ışığında olmamalıdır. Onun için dağınık ışık önerilir. Kuruş çiçeği, doğu veya kuzey penceresinin pencere kenarında durabilir, ancak güney tarafında, pile pencereden daha uzağa yerleştirilmelidir. Bir pile bir pencerenin yakınında duruyorsa, yaprakları hızla kaybedeceği için onu cereyanlara maruz bırakmamayı unutmayın. Pencere açılırsa bitki güvenli bir mesafeye taşınmalıdır.

Sivilce çiçeği - yetiştirme sıcaklığı

İlkbahardan sonbahara kadar, peperomata ortalama 20-25 ° C oda sıcaklığını tercih eder. Kışın, ekim sıcaklığını birkaç derece düşürerek bitkinin dinlenmesine izin verilmelidir. Kış aylarında bir melez için ideal sıcaklık 15 ile 18 ° C arasında olacaktır. Pilea Kadiera'nın kışın yaklaşık 12 ° C'ye ihtiyaç duyması gibi bazı pilei türleri biraz farklı sıcaklıklar gerektirebilir. Sulama sıcaklığını ve sıklığını düşürdüğümüz dinlenme süresi Ekim'den Mart'a kadar sürmelidir.

Pieniny çiçeği - toprak gereksinimleri

Çok yıllık çiçek, verimli ve oldukça geçirgen olan sıradan saksı toprağında iyi büyür. Pilei için ideal bir alt tabaka oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey 3: 1 oranında kumla karıştırılmış çiçekler için evrensel topraktır. Bir karatavuk çiçeği yetiştirmek için toprağın pH'ı 5,7–6,8 olmalıdır. Ayrıca tencerenin dibine birkaç santimetre çakıl taşı koymayı veya genişletilmiş kil kullanmayı da unutmamalıyız. Böyle bir drenaj tabakası, fazla suyun tabana boşaltılmasını kolaylaştıracaktır. Pilea su basmasını sevmediğinden bu çok önemlidir.

pencere pervazında küçük çiçek

Pencere eşiğinde bir bozuk para

Fotoğraf zunia1987, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Pembroke çiçeği - sulama

Pilea hafif nemli toprağı sever. Sulamalar arasında toprağın üst tabakası hafifçe kurumalıdır. Yaz aylarında bitkiler genellikle birkaç günde bir, kışın haftada bir defadan fazla olmamak üzere sulanır. Bunu çok sık yapmayalım çünkü bitki fazla neme dayanamaz. Madeni para için geçici kuruluk, fazla sudan daha az tehlikelidir. Fazla sulanan pilea çürür ve mantar hastalıklarına duyarlı hale gelir. Bitkinin altındaki tabana su dökmek en iyisidir ve toprak ıslandığında fazla suyu tabandan boşaltın. Ayrıca bitkilere püskürtülmesi tavsiye edilir.

Midilli çiçeği - döllenme

Çoğu bitki gibi biz de ilkbahardan yaz sonuna kadar gübrelemekteyiz. Yeşil yapraklı bitkiler için özel bir gübre kullanmak en iyisidir, suda seyreltildikten sonra pilea 2 haftada bir su verilir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Zirve çiçeğini diğer tarafı ile haftada bir pencereye çevirin. Bu, bitkinin eşit şekilde büyümesini sağlayacak ve sürgünlerinin güneşe doğru uzanmasını önleyecektir.

Pilea, ekimin ilk yılında en iyi görünür ve kışın yapraklarının çoğunu kaybeder . Sonra birçok kişi bitkileri atmaya karar verir. Bununla birlikte, kışı geçirerek dinlenme durumuna geçebilirler (gün uzunluğu kısaldıkça mahsulün sıcaklığını düşürür ve sulama sıklığını düşürürüz). İlkbaharın başlamasıyla birlikte bitkiler eski görünümlerine kavuşmaya başlayacaklardır. O zaman daha sık gübrelemeye ve sulamaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu şekilde, eski bitkiler açıkça çok hantal hale geldikçe ve dekoratif karakterlerini yitirdikleri için 3-4 yıl boyunca bir pilea ekebiliriz.

pencere pervazında küçük çiçek

Eski tüyler dekoratif karakterini kaybeder

Fotoğraf Elżbieta M, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Sivilce çiçeği - üreme

Pieniazka ve diğer pilei türleri apikal kesimler ile çoğaltılabilir. Pilei kesimleri , apartmanda kışlayan bitkilerin üst sürgünlerinden ilkbaharda hasat edilir . Bunu yapmak için, sapları yaklaşık 6 cm uzunluğunda kesin (tercihen fide 2-3 çift yapraklı olmalıdır) ve suyla dolu bir kapta köklerini büyütmelerine izin verin (yaklaşık 3 hafta sürer). Bitkiler doğrudan toprağa ekilerek de köklenebilir. O zaman zemini her zaman nemli tutmalısın. Genç bitkiler hafif ve iyi drene edilmiş toprağa ekilir.

Pilea bazen kök emiciler de üretir. Bundan yararlanmaya ve küçük bitkiyi ana örnekten ayırmaya değer. Onları uygun şekilde hazırlanmış bir alt tabakaya sahip yeni bir tencereye yerleştiriyoruz.

Çok yıllık çiçek - hastalıklar ve zararlılar

Hastalıklar ve zararlılar nispeten nadiren kuruşa saldırır. Pilea ve diğer türlerin yetiştirilmesindeki sorunlar esas olarak yetiştirme hatalarından kaynaklanmaktadır .

Uzanmış ince sürgünler ve kuruşun küçük yaprakları güneş eksikliğini gösterir . Daha sonra bitki pencereye daha yakın yerleştirilmeli ve eğer zaten pencere pervazındaysa, daha iyi güneş ışığı alan pencereye taşınmalıdır.

Bitkinin çok fazla veya çok sık sulanmasından kaçınmak çok önemlidir. Çok ıslak toprakta, pilea kolayca çürür ve ölür . Alt yapraklarda kahverengi lekeler görülürse, bu gri küfü gösterebilir. Bu tür yaprakları yırtın ve bütün bitkiye güçlendirici ilaç Biosept Active püskürtün. Evde kullanım için güvenli bir hazırlıktır. Kendi kendine sprey hazırlama için bir konsantre veya püskürtücülü bir kapta Biosept Aktif Sprey'in kullanıma hazır bir versiyonunu satın alabilirsiniz.

Gri küf istilasını önlemek için, sulama sırasında bitkinin yapraklarını ıslatmamaya dikkat edin. Serpiştirmekten kaçının ve bitkinin yanına suyun buharlaşıp havayı nemlendireceği su tepsileri koyarak nem sağlayın.

Yetiştirme sıcaklığının çok düşük olması (15 ° C'nin altında) , pilei yapraklarının kararmasına ve düşmesine neden olur . Hasarlı yaprakları çıkarın, bitkiyi daha sıcak bir yere taşıyın ve yukarıda belirtilen Biosept Aktif preparatı püskürtün.

Haşerelere saldıran haşerelerin ortaya çıkmasının nedeni genellikle çok kuru ve sıcak havadır , bu da özellikle kışın merkezi ısıtmalı apartmanlarda kolaydır. Bu gibi durumlarda yaprak bitleri, örümcek akarları ve etli böcekler görünebilir. Zararlıları fark ettikten sonra, aşağıda açıklanan yöntemlere ek olarak, uygun hava nemlendirmesini sağlamalı ve mahsulün sıcaklığını düşürmeliyiz. Aksi takdirde zararlılar geri gelmeye devam edecektir .

Yaprak bitleri en sık sürgünlerin tepelerine saldırır ve kazıkların genç yapraklarını deforme ederek özü onlardan emer. Çoğunlukla onları görmek için yaprakların alt tarafına bakmanız gerekir. Beslenmeleri yerine. Bu zararlılarla mücadelede, yaprak bitleri için, örneğin sarımsak veya soğan özü ile kendi kendine püskürtme gibi basit ve güvenli ev ilaçları kullanmaya değer. Ayrıca yaprak bitlerini güçlü bir su akışı ile yıkayabilir ve ardından bitkiye doğal Emulpar Sprey preparatı püskürtebilirsiniz.

İnci çiçeği et böceği tarafından saldırıya uğrayabilir . Beyaz yün topaklarına benzerler ve alkole batırılmış pamuklu çubukla bunları çıkarabilirsiniz. Daha doğrusu nasıl yapılacağını, et böcekleriyle nasıl savaşılacağını makalede açıklıyoruz. Ancak tüm et böceklerinin derinlemesine giderilmesi zor olduğundan ve böceğin genç bireylerini ve yumurtalarını fark edemeyebileceğimiz için pamuklu bir bezle temizledikten sonra tüm bitkiye Emulpar Sprey sıkıyoruz.

Örümcek akarı, pile'ye saldıran son zararlıdır. Emulpar Sprey ve hava nemlendirmesi de onun durumunda yardımcı olacaktır.

Zararlılar maalesef sıklıkla geri dönerler ve kontrolleri tekrarlanmalıdır . Zararlıların geri dönmesini önlemek için, tencerede toprağa böcek öldürücü ULTRA SHIELD içeren çubuklar yerleştirmeye değer. Bu, bitkileri önümüzdeki birkaç hafta boyunca koruyacaktır.

Natalia Oniszczuk