Sandıklarda sebze bahçesi

Genellikle küçük bahçelerin veya balkonların sahipleri sebze yetiştirmekten vazgeçerler, ancak sebzeler kasalarda başarıyla yetiştirilebilir! Kasalarda bir sebze bahçesi , kendi organik sebze yetiştirmeniz için harika bir çözüm olacaktır. Bkz kutulara bir sebze bahçesi nasıl kurulacağı böyle tarımı ve için seçim ne sebze, ne kutulara sebze yetiştirmek için !

Sandıklarda sebze bahçesi

Sandıklarda sebze bahçesi

Kasalarda sebze yetiştirmek, çok küçük bir alanda bile çok çeşitli türlere izin verir ve aynı zamanda çok ilginç görünüyor. Daha da önemlisi, kasalarda sebze yetiştirerek, her sandıkta farklı besin bolluğuna sahip farklı bir alt tabaka türü sağlayabilir ve bitkileri kendi ihtiyaçlarına göre yetiştirebiliriz. Sandıklardaki sebze bahçesi de küçük bir alandan daha fazla mahsul sağlar. Bunun nedeni, sebzelerin buraya tarla yetiştiriciliğine göre biraz daha yoğun ekilmesidir.

Sebze yetiştirme kutusu mu?

Kendiniz sebze yetiştirme sandığı yapabilir veya hazır bir kap satın alabilirsiniz. Kutunun içini ahşabı çürümeye karşı koruyacak siyah folyo ile kaplamak ve sebzeleri donmaktan korumak için polistiren eklemek önemlidir.

Folyo zımba veya çivi ile tutturulur ve kutunun altına köklerin çürümesini önlemek için genişletilmiş kil, çakıl veya başka bir agrega dökeriz. Drenaj tabakasına sebze yetiştirmek için uygun bir alt tabaka serpiyoruz ve ek olarak organik gübre, örneğin gübre veya kompost uyguluyoruz.

Kutunun dibinde, toprakla doldurmadan önce, fazla suyun tahliye edileceği açıklıkları kesmeniz gerekir. Böyle bir kutu, bir balkonda veya terasta sebze yetiştirmek için mükemmeldir .

Bahçede yetiştirildiğinde sebze kutusunun ahşap bir tabana sahip olmasına bile gerek yoktur , kenarları yeterlidir. Alt kısımda, kutudaki toprağı bahçe toprağından ayıran jeotekstili, ayrıca kemirgenlerin kazmaması için küçük gözenekli metal bir ağ düzenliyoruz.

Kasalarda hangi sebzeler yetiştirilebilir?

Kutularda sebze yetiştiriciliğini planlamadan önce hangi bitkileri yetiştirmek istediğimizi ve konteyner yetiştiriciliğinde çalışıp çalışmayacağını düşünmeliyiz. Sebzelerin en iyi güneşli yerlerde büyüdüğünü hatırlamakta fayda var.

Kutulardaki sebze bahçesi , hem kısa büyüme mevsimi olan hem de daha uzun olan birçok sebze türü ile yetiştirilebilir. Şunlar için idealdir: tereyağlı marul, roka, frenk soğanı, turp, dereotu, maydanoz, 'Masotka', 'Mercan' çeşidinden çeri domates ve sırıklama gerektirmeyen düşük 'Balkoni Red' veya 'Ola Polka' çeşitleri.

balkonda domatesBalkonda domates - çeşitleri, yetiştirme, nasıl bakım yapılır

Balkonda domates yetiştirmek gittikçe daha moda hale geliyor. Bu moda, saksıda yetişmeye uygun ilginç domates çeşitlerinin mevcudiyeti ile tercih edilmektedir. Balkonda bulunan domateslerin tadının yanı sıra dekoratif işlevi de olabilir. Farklı renkteki domatesler merak uyandırır - kırmızı, turuncu, sarı veya armut biçimli. Balkonda yetişmek için hangi domates çeşitlerini seçeceğinizi ve onlara nasıl bakacağınızı görün. Daha...

Ayrıca cüce çalı fasulyesi çeşitleri de ekebilirsiniz, örneğin 'Mascotte'. Marul, turp ve roka gibi büyüme mevsimi kısa olan sebzeler yılda birkaç kez hasat edilebilir. Kasalarda yetiştirmek için , beyaz lahana 'Piccolir', kırmızı lahana 'Redball' veya 'Fiona' çeşidinden savoy lahana gibi mini sebzeler aramaya değer.Isı koşulları açısından daha az talepkar sebzeler doğrudan ekilebilir. Tarlada yetiştirilen sebzelerle aynı tarihler.

Sebze kutusunun yüksekliği, belirli bir sebze türünün kök sisteminin derinliğine bağlıdır. Sebze yetiştirmek için izin verilen en düşük kasalar en az 20 cm yüksekliğinde olmalıdır. Derin köklü sebzeler daha derin kutulara dikilmelidir. Kabakları büyük ve kesinlikle geniş kutulara ekiyoruz. Benzer şekilde, domates ve biber - daha büyük kaplara (10 litreden fazla) ihtiyaç duyarlar.

Patatesler kutularda da yetiştirilebilir ! Çimlenen yumrular, 10-15 cm'lik çok geçirgen bir alt tabakanın üzerine yerleştirilir ve başka bir toprak tabakası ile kaplanır. Yer üstü kısmı geliştikçe, kutu dolana kadar üzerine toprak dökülür. Stolonlar, toprakla kaplı saplardan büyüyecek ve üzerlerinde yumrular büyüyecek. Yer üstü kısmı ölmeye başlar başlamaz kazıya geçilebilir. Patates küfünün kolay yayılması nedeniyle domateslerin yanında patates yetiştirmemeyi unutmayın.

Saksıda sebzelerSaksıda sebzeler

Saksılardaki sebzeler balkonlarımızda ve teraslarımızda giderek daha fazla. Saksıda sebze yetiştirmek o kadar uygundur ki, domates veya salatalarınızın tadını çıkarmak için bir bahçeye ihtiyacınız yoktur. Bu yetiştirme yöntemi bu nedenle birçok şehir sakini tarafından kullanılabilir. Saksıda hangi sebzelerin yetiştirilebileceğini, saksılara sebzelerin nasıl ekileceğini ve saksıda yetiştirilen sebzelerin bakımının nasıl yapılacağını öğrenin. Daha...

Kasalarda sebze bahçesi bakımı

Sebze bahçesinin düzenli olarak kasalarda sulanması çok önemlidir . Kutulardaki toprak, zemin seviyesinin üzerine çıkar ve daha hızlı kurur. Bu nedenle, kasalardaki sebzelerin, doğrudan toprakta yetişenlere göre biraz daha sık sulanması gerekir . Don olabileceği dönemde, kasaları sabah sulayın, çünkü akşam sulaması sebzelerin kök topunun donmasına neden olabilir. Ancak bahar sıcaklık düşüşleri havuç, marul veya turp fidelerine zarar vermemelidir.

Sandıklarda bir sebze bahçesi yetiştirirken , sandığı sulama sıklığını azaltmanıza izin veren ve ayrıca bitki kökleri için nispeten sabit nem erişimi sağlayan ve ayrıca toprağın fiziksel özelliklerini iyileştiren bir hidrojel kullanmaya değer. Hidrojel sebze ekiminden önce kutularda toprakla karıştırılmalıdır.

Zaman, Eğer kasalarda dikim sebze, biz sebze herhangi gübre, fakat sadece verimli toprak kullanmıyordu, besleyecek ve gerekli besinleri ile sebze sağlayacaktır örn Biohumus olarak sıvı organik gübre, ile sulama tesisleri değer.

MSc. Joanna Białowąs