Erik püskürtme. Erikleri solucanlardan ve hastalıklardan ne zaman ve ne püskürtmeli?

Doğru şekilde püskürtülen erik , bu ağaçların hastalıklara ve zararlılara karşı korunmasında önemli rol oynar. Öğrenin solucanlara karşı erik sprey zaman ve ne ve hastalığa karşı. Erik yetiştiriciliğinde kanıtlanmış etkili müstahzarlar hakkında bilgi edinin. Amatör bahçecilik için erik püskürtme takvimini ücretsiz indirin !

erik püskürtme

Erik püskürtme

Fotoğraf depositphotos.com

Erikleri solucanlardan ve hastalıklardan ne zaman püskürtmeli?

Erik ağaçlarını, ağaç gelişiminin belirli aşamalarında solucanlardan ve hastalıklardan püskürtüyoruz , örn. fenolojik dönemler. Bu dönemler, hakim hava koşullarına bağlı olarak her yıl farklı tarihlerde olabilir. Bu nedenle ağaçların gelişimini her zaman gözlemlemek gerekir.

Zaten tomurcuk şişmesi döneminde eriği sözde yaparak püskürtmeye başlıyoruz. zararlıların oluşumunu önlemeye yardımcı olan önleyici püskürtme. Erik ağaçlarının çiçeklenmesinden önceki dönemde, taş ağaçların kahverengi çürümesine karşı daha fazla önleyici ilaçlama yapıyoruz.

Ayrıca taş ağaçlarının yapraklarında erik pası veya delikler gibi hastalıkların ilk belirtilerinden sonra ve haşerenin beslenmesinin belirtileri fark edildikten sonra müdahale ilaçlaması yapılır .

Erikleri solucanlardan ve hastalıklardan nasıl püskürtebilirim?

Erik ağaçlarını solucanlara ve hastalıklara karşı püskürtmek için kimyasal böcek ilaçları, doğal içeriklere dayalı hazır müstahzarlar, ayrıca kendimiz hazırladığımız bitki özleri ve kaynatma maddelerini kullanabilirsiniz.

Erik ağaçlarını etkileyen en yaygın hastalıklar , taş ağaçlarının kahverengi çürümesi, erik ağacının paslanması ve taş ağaçlarının yapraklarındaki deliklerdir.

Topsin M 500 SC, taş ağaçların kahverengi çürümesine ve yapraklardaki deliklere karşı önleyici olarak kullanılabilir. Zato 50 WG ve Magnicur Gold 50 WG, çiçeklenme döneminden meyve hasadına kadar hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında erik pası ve iğne delikleri için uygun olacaktır.

Erik ağaçlarının hastalıklara karşı ekolojik ilaçlaması civanperçemi ve tarla at kuyruğu preparatları ile yapılabilir. Onlardan, kahverengi taş ağaçların çürümesine karşı savaşmaya yardımcı olacak kaynatma veya özler yapabiliriz. Doğal içeriklere dayalı hazır müstahzarlar arasında, at kuyruğundan elde edilen Evasiol'den bahsetmeye değer. Yaprak bitlerinde ekolojik sarımsak, soğan veya ısırgan otu spreyleri kullanmaya değer.

Mospilan 20 SP, temas ve sistemik etkiye sahip olduğu için erik meyvesi veya yaprak biti gibi popüler erik zararlıları için uygun olacaktır, bu da bitki özsuyuna nüfuz ettiği ve onlarla birlikte zararlılara ulaştığı anlamına gelir. Bu sayede erik solucanlarının püskürtülmesi, iyice yapılmasa bile etkili olacaktır. Öte yandan Ortus 05 SC preparatı, haşereler ortaya çıktığında erik pas akarı ve meyve örümcek akarına karşı etkili olacaktır. Tomurcuk şişmesi döneminde , haşerelerin kış aşamalarını yok eden Promanal 60 EC veya Emulpar 940 EC yağ müstahzarları ile erik ağacının solucanlara karşı daha önce bahsedilen önleyici püskürtülmesi gerçekleştirilmeye değer .

Ev ve arsa bahçelerinde erik ağaçlarının püskürtülmesi için ayrıntılı bir program aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

erik püskürtme takvimi

Yazdırılabilir bir sürümü indirin:

  • Erik püskürtme takvimi (PDF)

To erik püskürtme için satın alma hazırlıkları bahçeleri ve parsellerde amatör kullanıma yönelik küçük paketlerde, bizim mağazayı ziyaret ediniz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın:

MSc. Joanna Białowąs