Kabak - besin değerleri, yetiştirme, en iyi çeşitler

Squash , botanik bir kabak çeşididir ( Cucurbita pepo ). Uzun meyveli ve açık sarı, narin, lezzetli etli bir grup çeşidi içerir. Kabak meyvesi pişmiş, haşlanmış, fırınlanmış veya konserve olarak yenir. Bu lezzetli sebze hakkında bilmeye değer başka ne var? Kabağın besin değeri hakkında bilgi edinin ve bahçede kabakların nasıl yetiştirildiğini görün . Ayrıca bir sebze bahçesine dikilmesi gereken en iyi kabak çeşitlerini de öneriyoruz !

kabakgiller

Kabak - arsa üzerinde yetiştirme

Fotoğraf Pixabay.com

Squash - besin değerleri

Kabak besin değeri esas mineraller, özellikle potasyum, kalsiyum, demir ve mangan, hem de vitamin B1, B2, PP, C, hem de folik asit ve beta-karoten, yüksek içeriği ile belirlenir. Kabak meyveleri insanlara zararlı ağır metaller biriktirmez ve diyetseldir, düşük kalorilidir (sadece 15-20 kcal / 100g) ve aynı zamanda sindirimi kolaydır. Vücut için asidi giderici özelliklere sahiptirler.

Kabaklar, çeşitli konserveler, pilav ve fırınlama ve doğrudan tüketim için mükemmeldir. Kabağın tadı hafif tatlıdır, ağızda kuruyemişleri andıran nefis bir tat ve oldukça sulu. Kabak, besinsel özelliklerinden dolayı hipertansiyon, ateroskleroz, obezite hastalarının yanı sıra metabolik sorunları olanlara tavsiye edilir.

Kabak - yetiştirme

Kabak yetiştiriciliği için, iyi korunmuş, güneşli bir konum ve verimli, iyi drene edilmiş nötr pH'lı bir toprak seçin. Kabak doğrudan toprağa ekilerek veya fidelerden yetiştirilebilir. Bu sebzeyi fidanlardan yetiştirirken, tohumlar Nisan ayı sonunda inceleme saksılarına ekilir ve hazırlanan kabak fideleri mayıs ortalarında toprağa ekilir .

Doğrudan yatağa ekimden kabak yetiştirilmesi durumunda, bu sebzenin tohumları, ilkbahar donları riski artık kalmadığında, ön mahsul için sebzelerden - marul, turp veya ıspanaktan sonra Mayıs ayının ikinci yarısında toprağa ekilir. Kabak tohumları 100x80-100 cm aralıklarla 3-4 cm derinlikte 2-3 adet ekilir .

Kabak yetiştirirken , düzenli sulama ve ayıklamasını unutmamalıyız . Kabak hasadı temmuz ortasında ve fide yetiştiriciliği durumunda - ortalama iki hafta önce başlıyoruz. Bir bitkiden birkaç düzine kadar kabak meyvesi hasat edilebilir!

kabak ve kabak

Çeşitli kabak ve kabak çeşitleri

Fotoğraf Pixabay.com

Squash - önerilen çeşitler

Kabak çeşitleri hakkında konuşmadan önce, kabağın temelde kabak ile aynı olduğunu bilmeye değer. Squash adı daha çok güneydoğu Polonya'da benimsendi. Ancak kabak ve kabak yetiştirme kuralları aynıdır .

Bununla birlikte, elde edilen ekili kabak ve kabak biçimlerinin birbirinden önemli ölçüde farklı olabileceğini ve belirli çeşit adlarının yalnızca kabak veya kabağa verildiğini bilmeye değer.

Peki kabak ve kabak arasında herhangi bir fark var mı?

Eh , kabak çeşitleri kabak daha suludur kabul edilir bu sebzelerin genellikle meyve ayırt edilmesi zor olmasına rağmen,.

Ancak büyümede önemli bir fark var. Kabaklara benzer şekilde kabak, çiçek tarhında çok yer kaplayarak iyi ekilir . Kabak daha gür bir alışkanlık edinerek uzar. Bu nedenle, çiçek yatağında az yerimiz varsa, kabak dikmek daha iyidir.

Kabak - besin değerleri, toprağa ekim, çeşitlerKabak - besin değerleri, toprağa ekim, çeşitler

Kabak, botanik bir kabak çeşididir. Meyveleri kuvvetle uzamış, hafif nervürlü, koyu yeşil renkli, daha az sarı renkli ve narin, kırılgan bir ete sahiptir. Kabağın besin değeri ve tadı takdir edilmeye değer. Daha...

En iyi bilinen ve önerilen kabak çeşitlerinden biri de 'Złoty Cepelin' kabağıdır . Bu bitki, kısa, yarı sert sürgünlere sahip gür bir alışkanlığa sahiptir. Bu kabak çeşidinin meyveleri küçük, 2-3 kg ağırlığında, uzundur. Meyvenin kabuğu açık yeşil olup, olgunlaştıkça zamanla sararır, yeşilimsi beyaz etlidir. 'Złoty Cepelina' nın genç meyveleri işlendikten sonra renklerini koruyarak muhafaza edilebilir, daha yaşlı olanlar haşlanabilir, kızartılabilir veya doldurulabilir.

Eşit derecede tavsiye edilen bir başka kabak çeşidi, yüksek verim sağlayan ve güçlü bir dallanma eğilimi gösteren 'Wanda' kabağıdır . Bu kabak çeşidinin meyveleri açık yeşil renktedir ve zamanla sararır. Güveç, pişirme ve doldurma için mükemmeldirler.

MSc. Joanna Białowąs