Siyah frenk üzümü - özellikleri, yetiştiriciliği, çeşitleri

Siyah frenk üzümü , genellikle ev ve arsa bahçelerinde yetiştirilen bir meyve çalıdır. Siyah frenk üzümü meyvelerinin sayısız sağlık özelliği vardır ve konserveler için mükemmeldir. Siyah frenk üzümü yetiştiriciliğindeki başarı, öncelikle bitkiye ekim alanında uygun koşulları sağlamaya ve amatör yetiştirme için uygun siyah frenk üzümü çeşidini seçmeye bağlıdır .

Böğürtlen

Böğürtlen

Siyah frenk üzümü - özellikleri

Siyah frenk üzümü ( Ribes nigrum ) bektaşi üzümü ailesine aittir - Grossulariaceae . Çok değerli besin ve sağlık özellikleri ile meyve verir. Siyah frenk üzümü sağlık yararları temel olarak yüksek C vitamini ve antioksidan içeriğine dayanmaktadır. Halk medinasında, frenk üzümü meyveleri üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve romatizmal hastalıklarda kullanılır.

Doğada, siyah frenk üzümü , esas olarak sürgünün dibinde filizlenme eğilimi olan bir çalıdır. Yapraklarında siyah frenk üzümü kokusunu veren uçucu yağlar bulunan küçük bezlere sahiptir. Çiçekler Nisan veya Mayıs aylarında görünür. Daha eski frenk üzümü çeşitleri tozlaşmaz, yani tozlayıcı gerektirirler. Bunu önlemek için, çocuk bakıcıları kendi kendine tozlaşan çeşitler geliştirdiler ve şimdi çapraz tozlaşma sorunu, iyi bir çeşidin satın alınacağı varsayılarak ortadan kaldırıldı. Siyah frenk üzümü bir yıl sonra meyve vermeye başlar ve 5 yaşından büyük sürgünlerde meyve vermeyi bırakır.

Siyah frenk üzümü Avrupa ve Orta Asya'da ve ayrıca Polonya'da yabani olarak yetişir. Burada kısmi tür koruması altındadır. Siyah kuş üzümü yabani popülasyonları için bir tehdit, bu bitkinin oluştuğu sulak alanların drenajının yanı sıra tıbbi amaçlar için kazılması ve hasat edilmesidir.

Siyah frenk üzümü yetiştiriciliği

Siyah frenk üzümü , diğer kuş üzümü gibi, alt tabaka söz konusu olduğunda zorlu bir bitki değildir. Verimli topraklarda en çok meyve verirken, daha az besin açısından zengin topraklarda büyürken daha lezzetli meyve verir. Hafif topraklarda ekim yaparken sulamayı unutmayın. Kuş üzümü çok ağır ve suyla tıkanmış topraklara ekmekten kaçının. Kuş üzümü, genellikle çok nemli olduğu yerdeki çukurlara dikmeyiz.

Kuzeyde yetişen kuş üzümü, güneydeki kuş üzümü yetiştiricisinden daha asidik meyve verir. Erken ilkbaharda çiçek açtığı için dona karşı hassastır, bu nedenle onu güneyden veya güneybatıdan bulmak en iyisidir. Siyah frenk üzümü yetiştirme bölgesi sıcak ve güneşli olmalıdır. Donmayı önlemek için daha sonra çiçek açan çeşitleri seçebilir veya çalıları kapatabilirsiniz.

Siyah frenk üzümü yetiştiriciliğinde en iyi gübre organiktir: gübre, kompost, kemik unu veya balık unu. Orta sınıf topraklarda azotlu gübrelerin kullanılması gerekli değildir. Her yıl çalıların altına organik gübre veya kompost serpiyoruz.

Frenk üzümü ekimi

Kalıcı bir yere frenk üzümü ekmeden önce alan hazırlanmalıdır. Yaz sonunda, alt tabaka kazılmalı ve her bir kovanın altına büyük bir gübre kürek atılmalıdır. Siyah kuş üzümü ekimi sonbaharda yapılır - ekim ayından kasım ayına kadar. Bu bitki çok erken büyümeye başladığından bahar zamanı daha az elverişlidir.

Satışa sunulan bitkiler genellikle iki yıllıktır. 3 güçlü sürgün ile frenk üzümü fidanı seçmek en iyisidir. Çıplak köklü bir fide alırsak, en uzun kök üçte bir oranında kısaltılmalıdır.

Frenk üzümü için geniş ve derin bir delik kazıyoruz, böylece kökler serbestçe oturabilir (kökler bükülemez). Bitki, fidanlıkta büyüdüğünden 5 cm daha derine gömülmelidir. Son olarak, bol miktarda sulayın ve çalıların etrafındaki toprağı malçlayın. Arka arkaya çalılar arasındaki mesafe 1,5 m ve sıralar arası - 1,8 m olmalıdır.

Frenk üzümü ekildikten sonra, tüm sürgünler yerden 5 cm yukarıda kesilir ve yaklaşık 3-4 dikiş bırakılır (gözün üstünden dışa bakacak şekilde kesilir).

Frenk üzümü bakımı

Kuş üzümü bakımını yaparken , onları düzenli olarak sulamayı ve eğer yer aşırı dona maruz kalıyorsa kışın üzerini kapatmayı unutmayın. Ayrıca, çalılıkların rekabeti olmaması için frenk üzümü etrafındaki alanı düzenli olarak ayıklamaya değer. Önemli bir frenk üzümü bakımı işlemi, çalıların etrafındaki toprağı malçlamaktır, bu da buharlaşmayı azaltır ve yabani otların büyümesini engeller.

Frenk üzümü agrest - çeşitleri, yetiştirme, kesmeFrenk üzümü agrest - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Frenk üzümü agrest, frenk üzümü ve bektaşi üzümü melezidir. Her iki türün avantajlarını birleştirerek, oldukça iddiasız, büyümesi kolay çalılar, dikensiz sürgünler ve vitamin, şeker ve mineral tuzlar bakımından zengin meyveler verir. Frenk üzümü agrest çeşitlerinin neye göre farklılık gösterdiğini, arsa bahçesinde kuş üzümü agrest yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü ve çalıyı uygun şekilde şekillendirmek ve bol meyve vermesini sağlamak için frenk üzümü agrestini nasıl keseceğinizi görün. Daha...

Siyah frenk üzümü kesme

Siyah kuş üzümü Kasım ayından Mart ayına kadar kestik. Siyah frenk üzümü kesimi, frenk üzümü yetiştirmek istediğimiz forma bağlıdır.

Çalı formu - bu, frenk üzümü geleneksel şeklidir. Kuş üzümü ekimden sonraki yıl budanmaz. Frenk üzümü çalı formunda kesmek, üzerinde çiçeklerin göründüğü iki yaşındaki sürgünlerin bakım budamasıyla başlar (daha genç - meyveli olanlar lehine eski sürgünlerin ortadan kaldırılması). Bir çalı formunu keserken, yatay olarak büyüyen veya en zayıf olan sürgünler kesilir. Sürgünleri ortaya çıkarmak için çalının ortasından kesmek en iyisidir. Daha eski çalılarda, her 4 yılda bir değiştirilen 8-10 ana sürgün kalır. Böylece, çalıların dörtte biri yılda bir kesilir.

Kök formu - çeşidin "güdük" bir anaç üzerine aşılanmış olduğu fidan formundaki frenk üzümü fidanları. Siyah frenk üzümü odunsu (sap) formda kesmek, meyve verme sırasında daha az esnemeye neden olur ve külleme gibi frenk üzümü hastalıklarına duyarlılığı azaltır ve daha yüksek meyve üretimi ile sonuçlanır. Siyah frenk üzümü odunsu bir biçimde kesmek, çalıların daha az yer kaplamasına, ağacın daha yavaş yaşlanmasına ve budama işleminin sadece birkaç yıl sonra gerekli hale gelmesine neden olur. Ağaç benzeri bir formda, bitkinin meyvenin ağırlığı altında aşırı eğilmemesi için sık sık kazıklanması gerekir.

Siyah frenk üzümü budama.  Siyah frenk üzümü nasıl ve ne zaman kesilir?Siyah frenk üzümü budama. Siyah frenk üzümü nasıl ve ne zaman kesilir?

Siyah frenk üzümü budaması, bu çalı yetiştiriciliğinde en önemli tedavilerden biridir. Budamanın amacı, kuş üzümü bol meyve verecek genç ve güçlü sürgünler üretmeye teşvik etmektir. Güzel bir şekilde oluşturulmuş ve bolca verimli bir çalının tadını çıkarmak için siyah frenk üzümü nasıl ve ne zaman budayacağını görün! Daha...

Siyah kuş üzümü topluluğu

Siyah frenk üzümü ekimin üçüncü yılında meyve verir, ancak yalnızca ekimin dördüncü yılında büyük miktarda meyve verir. Hasat, meyvenin tamamen olgunlaştığı Temmuz ayının ilk yarısında başlar. Toplandıktan sonra meyveler 2-3 hafta taze kalır.

Siyah frenk üzümü çeşitleri

Bu meyvelerin popülaritesi nedeniyle gerçekten çok fazla siyah frenk üzümü çeşidi vardır . İşte daha ünlülerinden bazıları:

Andega - kendi kendine tozlaşan, çok meyve verir, külleme, orta, ekşi ve aromatik meyvelere dayanıklıdır.

Siyah aşağı - Kendi kendine tozlaşan kuş üzümü çeşididir, çok sayıda orta büyüklükte, tatlı ve sulu meyve verir. Konserveler için iyi bir çeşittir.

Cadou - başka bir kendi kendine tozlaşan kuş üzümü çeşidi, büyük tatlı meyveler. Tadı en taze.

Cassis blanc - ayrıca kendi kendine tozlaşan, verimli, orta ve beyaz meyve, çok aromatik değil.

Delbard Robusta - Tozlaşmayan bir çeşittir, meyvesi iri ve ekşidir, aromalıdır.

Cevher - Geç çeşittir, Temmuz ayı sonunda olgunlaşır. Dona dayanıklı, küf ve beyaz frenk üzümü pasına dayanıklı ve yaprak dökülmesine orta derecede hassastır. Bolca verir.