Arpacık soğanı - yetiştirme, uygulama

Arpacık soğanı, vejetatif olarak çoğaltılabileceği dikdörtgen-oval küçük kız soğanı yuvasını oluşturan bir yuva soğanıdır. Doğru botanik adı ascalonic sarımsaktır ( Allium ascalonicum ). Orta Doğu'dan geliyor ve Avrupa'da en büyük üreticileri: Fransa, İtalya, Belçika ve Hollanda. Polonya'da, tahsis ve ev bahçelerinde çoğunlukla amatör olarak yetiştirilir. Pek çok lezzet ve sağlık değerine sahip olduğu için ilgi görmeye değer ve amatör yetiştiricilik için de mükemmel.

arpacık

Arpacık soğanı, tüm soğan sebzelerinin en hafif olanı olan yumuşak tadı için ödüllendirilir.

İlginçtir ki, ülkemizde amatör arpacık yetiştiriciliği çok uzun bir geleneğe sahiptir ve bununla ilgili bilgiler çok eski bahçecilik kılavuzlarında bulunabilir. Bu, arpacık soğanlarının Polonyalı bahçıvanlar tarafından çok sevildiğini gösteriyor.

Yalnızca yuvaları bölerek çoğaltılan birçok yerel arpacık popülasyonuna sahibiz. Uzatılmış, az çok küresel ve hatta düzleştirilmiş çeşitli şekillerde ampuller oluştururlar. Hafif çeşitlerin saman sarısı pulları varken, açık kahverengi pulları hafif baharatlıdır. Onu yetiştiren bahçıvanlar, arpacık soğanı olduğunu bile bilmiyorlar ve ona soğan-sarımsak veya aile soğanı diyorlar (sayısız kız soğanı nedeniyle).

Arpacık - kullanım, besin değerleri

Arpacık soğanı, tüm soğan sebzelerinin en hafif olanı olan yumuşak tadı için ödüllendirilir. Salkımlarda frenk soğanı toplamaktan başlayarak (daha fazla büyümesi için yuvada 2 veya 3 ampul bırakılır) ve tamamen olgunlaşmış, oluşmuş ampullerin toplanmasıyla sona eren çeşitli büyüme aşamalarında kullanılabilir. Soğan mükemmel bir mutfak çeşididir, ayrıca marine, konserve ve sosların hazırlanmasında da kullanılabilir. Ve kim bundan hoşlanırsa, arsa üzerinde çalışmayı bitirdikten sonra, ekmeğin üzerine tereyağı veya süzme peynir sürün ve doğranmış arpacık ve turp ekleyin, böylece lezzetli ve çok besleyici sandviçler hazırlayın.

Bu sebze sağlıklı beslenmeyi seven herkesin menüsüne dahil edilmelidir. Eşsiz diyet ve sağlık yararları için arpacık soğanısıradan soğandan çok daha fazlasına sahip olan uçucu yağın varlığına borçludur. Arpacık soğanında bulunan en değerli bileşenlerden biri, C vitamininin etkisini artıran flavonoidlerdir (hem soğanda hem de arpacıkta bulunabilirler). Frenk soğanı içinde ayrıca çok fazla C vitamini vardır ve bu kombinasyondan bağışıklığı güçlendirmede değerli olan doğal kaynaklı "rutinokorbin" elde ederiz. soğuk algınlığı tedavisi. Flavonoidler ayrıca dolaşım sistemini destekler ve kalp hastalığı riskini azaltır. Değerli flavonoidleri kaybetme korkusu olmadan arpacık soğanı çiğ yiyebilir, kızartabilir, kurutabilir veya dondurabiliriz. Bu işlem, bu değerli maddelerin önemli ölçüde kaybına neden olduğundan, sadece pişirmeden kaçınılmalıdır.

arpacık

Arpacık soğanları küçük, uzun yavru ampuller oluşturur. Sıradan soğanlardan biraz daha düşük gereksinimleri vardır ve amatörler tarafından bahçıvanlar ve ev bahçe sahipleri tarafından hevesle yetiştirilir.

Arpacık soğanı - arsa üzerinde yetiştirme

Arpacık - yetiştirme gereksinimleri

Arpacık yetiştiriciliği, taze soğan yetiştiriciliğine benzer. Sıradan soğanlarla karşılaştırıldığında, arpacık soğanları biraz daha düşük toprak ve iklim gereksinimlerine sahiptir - daha kötü konumlarda idare ederler ve üzeri örtülmeden kışlayabilirler. Ancak sığ kök sisteminden dolayı arpacıkların özellikle vejetasyon başlangıcında yüksek su ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Taze soğan - büyüyen, dikim, gübrelemeTaze soğan - büyüyen, dikim, gübreleme

Taze soğan, kendi arsanızdan veya arka bahçenizden sağlıklı ve güzel soğan almanın kanıtlanmış bir yoludur. Taze soğanın ne olduğunu, taze soğan yetiştirmenin neden daha kolay olduğunu, taze soğan ekmenin en iyi zamanının ne olduğunu görün. Böyle bir mahsulün uygun şekilde gübrelenmesinin ve soğanın sağlıklı büyümesi için yararlı olan diğer sebzelerin çevresinin seçilmesinin ne kadar etkili olduğuna belki de şaşıracaksınız. Taze soğanın verimini, büyümesini ve lezzetini nasıl artıracağıma dair sırlarımı birazdan öğreneceksiniz! Daha...

Arpacık soğanı hafif, iyi drene edilmiş ve iyi yapılandırılmış toprağa dikmek en iyisidir. Dikimden önce toprak kompostla karıştırılabilir. Fazla azot, pullarda daha açık bir renge ve ette mor bir renge neden olduğu için toprakta düşük nitrojen içeriği gereklidir. Bu nedenle gübre ile olası gübreleme sadece bir yıl önce yapılır, ekimden hemen önce uygulanmamalıdır.

Mineral gübreleme kullanan bahçıvanlar, azotlu gübrelemenin yarı yarıya azaltılması gerekmesi dışında, ortak soğanlara benzer gübre dozları uygulayabilir.

Arpacık soğanı - dikim.

Arpacık soğanlarını Nisan ayının ilk yarısında ekiyoruz . Dikilen ampullerin boyutuna göre aralık 20 - 30 x 10 - 15 cm olmalıdır. Daha büyük ampuller (yaklaşık 20 mm çapında) erken bir salkım hasadı için en uygun olanıdır ve tam olgunlaştığında hasat için daha küçük ampuller ekilebilir.

Hasatı hızlandırmak için yataklar agrotextile veya folyo ile kaplanır. Bu, hasadı yaklaşık 7 ila 10 gün hızlandırmanıza olanak tanır. Ancak kapaklar çok geç çıkarılırsa pense deforme olabilir. Bu nedenle en geç 2 hafta sonra kılıfların çıkarılması gerekmektedir.

Arpacık soğanı - hasat

Soğanlar, Temmuz ayı ortalarında fizyolojik olgunluğa ulaşır. Bu anı frenk soğanı kırılması ve kuru kabuğun ortaya çıkmasıyla tanıyabiliriz. Soğanı saklamak istiyorsanız, frenk soğanı hala yeşil ve yarısı kırılmış haldeyken toplayın. Frenk soğanı, ampulün 5 ila 8 cm yukarısından kesilir. Daha sonra soğanları kurutun ve sarımsakla aynı şekilde kuru ve havalandırılan bir yerde, 18 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta saklayın.

Hasat ertelenirse, yuvalar yeniden köklenecek olan ayrı ampullere bölünmeye başlayacaktır. Hasat edilmemiş ampuller, fizyolojik bir uyku döneminden sonra büyümeye devam eder ve bitki bir sonraki yıla kadar hayatta kalabilir.

Yukarıda açıklanan ilkbahar ekimine ek olarak, arpacık soğanı soğanları erken ilkbaharda frenk soğanı hasadı için sonbaharda da ekilebilir.

Tohumlardan büyüyen arpacık

Arpacık soğanı tohumlardan da yetiştirilebilir. Tohum saman arpacıkları başlangıçta yavaş büyüdüğünden ve yabani otlar tarafından boğulabileceğinden, tohumların tohum yatağına ekilmesi ve yalnızca bitkiler 2 veya 3 yaprak ürettikten sonra yataklara ekilmesi önerilir, bu da çıkıştan 4 ila 6 hafta sonra oluşur. Bu nedenle daha emek yoğun bir yöntemdir ve amatör olarak pek kullanılmaz. Bununla birlikte, kim karar verirse, çeşitli yabancı arpacık çeşitlerinin tohumlarından birini seçebilir - dahil. Bonilla F 1 , Creation F 1 , Matador F 1 , Ambition F 1 ve ayrıca Gołębiewo'dan PlantiCo tarafından üretilen Polonya çeşidi Toto.