İsveçli üvez - açıklama, kullanım, yetiştirme

İsveç üvez , tüm yıl boyunca büyümesi kolay ve dekoratif bir ağaçtır. Bu ağaç hatırı sayılır bir büyüklükte olmasına ve daha çok kentsel yığılmalarda değerli bir cadde ve sokak ağacı olarak kullanılmasına rağmen, bu türün seçimi bir ev bahçesi için de düşünülmeye değer. İsveç üvez yetiştiriciliğinin başarılı olması için hangi koşullar sağlanmalıdır ?

İsveçli üvez

İsveç üvez ( Sorbus intermedia ) - meyve

İsveçli üvez - açıklama

İsveç Rowan ( Sorbus intermedia ) orta büyüklükte bir ağaçtır. 10-12 m yüksekliğe kadar büyür. Aynı zamanda 5-7 m genişliğe ulaşır.İlerleyen gelişim yıllarında başlangıçta konik ve küresel olmak üzere düzenli bir taç oluşturur. İsveç üvezinin yaprakları ovaldir, sığ lobludur, alt tarafı gri kesici ile kaplıdır. Sonbaharda sararırlar. Mayıs ayında beyaz çiçekler ortaya çıkar. Meyveler üvezleri Ekim ayında süsler, dekoratif, turuncudur. İsveç üvez ağacı, genellikle kentsel yeşil alanlarda bulunan son derece toleranslı bir türdür.

Uyarı! Polonya'da, İsveçli üvez, sıkı koruma altında olduğu doğal pozisyonlarda büyür. Bahçe bitkileri fidanlıktan gelmelidir.

İsveçli üvez - uygulama

Zorlu çevre koşullarına yüksek toleransı nedeniyle, İsveç üvez ağacı öncelikle şehirlerde, parklarda veya yollarda dikilen bir ağaç olarak kullanılır. Genellikle üvez veya alıç gövdesine aşılanır ve sokakları doldurmak için kullanılır.

İsveç üvezinin dekoratif nitelikleri, Mayıs ayında beyaz çiçekler, olağanüstü renksiz sonbahar yaprakları ve küresel, turuncu-kırmızı meyvelerdir. İkincisi, değerli bir C vitamini ve sorbitol kaynağıdır - tatlı bir tada sahip maddeler. Sonuç olarak, sıradan üvezden farklı olarak, İsveç üvezinin meyveleri acıdan yoksundur. İyileştirici etkileri özellikle şeker hastaları tarafından takdir edilecektir. İsveç üvezinin meyveleri reçel, likör veya meyve suyu yapmak için kullanılabilir.

Bahçeye İsveç Rowan ekerek ilginç düzenlemeler yaratabiliriz. Oldukça uzun bir ağaç olarak, gölgede büyümeyi seven bitkiler için ideal bir komşu olacaktır. Yapraklarını kışın dökmezler - doğu defne veya çobanpüskülü. Üvezdeki uzun ömürlü meyveler kuşları bahçeye çekecektir.

Ayrıca İsveç üvez çeşidi 'Brouwers'dan bahsetmeye değer . 6 m yüksekliğe kadar büyür ve düzenli, kompakt bir tacı vardır. Oldukça yavaş büyüyor, bu yüzden geniş bahçesi olmayanlar için iyi bir alternatif olacak.

İlginç bir fikir, İsveç üvez meyvesini sonbahar çiçek kompozisyonları için malzeme olarak kullanmaktır . Küçük bir dekoratif unsur olabilirler veya tüm bileşimin temelini oluşturabilirler. Dallardan oluşan bir çelenk şeklinde dokunmuş veya çiçek süngeriyle yoğun bir şekilde doldurulmuş. Üvez meyvesinin sıcak rengi, beş yapraklı virginia sarmaşık 'Murorum' veya funda odun, ağaç kabuğu, yosun, renksiz yapraklarla mükemmel bir şekilde birleşecektir. Ayrıca bir Noel başlığı için de kullanılabilir.

İsveçli üvez - yetiştirme

İsveçli üvez - gereksinimler

İsveç üvez ağacı rafine edilmemiş bir türdür, bu nedenle yeni başlayan bir yeşil aşığı bile ekimini yapabilir. Güneşli bir pozisyon ve alkali bir substrat tercih eder. Tuzluluğa, rüzgara ve kuraklığa dayanıklıdır. Biz hastalık ve zararlıları ile sorun olmaz içinde İsveçli Rowan ekimi .

İsveçli üvez - dikim

İsveç üvezini dikerken , bu ağacın yavaş büyümesine rağmen gelecekte oldukça büyük olacağını unutmamalıyız. Bu nedenle, en az 8 m olması gerektiğini dikkate alarak, binalardan dikim mesafesini hesaba katın.Ayrıca, ağacın gelecekte komşusu ile anlaşmazlıklara neden olmaması için arsa sınırından uygun mesafeyi korumayı da unutmamalıyız.

İsveç üvez fideleri , saksıda büyüdüklerinden yaklaşık 10 cm daha derine, verimli toprakla doldurulmuş tabana dikilir. Yeni ekilen bitki, iyice köklenene kadar bir desteğe bağlanmalıdır.

İsveçli Rowan - bakım

İlkbaharda, ekimden sonraki ilk yıllarda İsveç üvezini dölleriz . Yaşlı ağaçlar kendi başlarına başa çıkabilirler. Gerektiği kadar suluyoruz. Her yıl üvez ağacının , hasta, kırık dalların çıkarılmasından oluşan sıhhi kesimini yapıyoruz . Bunları kışın yapmak en iyisidir.

MSc. Joanna Białowąs