Yabani otlar için ev ilaçları

Çiçek tarhları, çiçek tarhları ve kaldırım karoları arasında büyüyen yabani otlar, her bahçe sahibinin sıkıntısıdır. Yabani otlar için ev ilaçları , herbisit kullanmaktan kaçınanlar için bir çözümdür. Her evde bulunan malzemelerden, yabani otlar veya ekolojik yatak örtüleri için kolayca etkili ev hazırlıkları hazırlayabiliriz . İşte bahçeniz için yabani otlar için 5 ev ilacı !

yabani otlar için ev ilaçları

Evde yabani otların üzerine tuz serpebilirsiniz

Fotoğraf Pixabay.com

1. Sirke ve sofra tuzu

Çok ünlü bir yerli yabancı ot kontrolü, seyreltilmiş sirke serpmektir . Çakıl yollarda ve parke taşlı yüzeylerde yabani otlara karşı kanıtlanmış bir yöntemdir ve bahçede bulunan sirkenin başka birçok kullanım alanı da vardır.

Yabani otlara karşı en iyisi, en yüksek asitliği ile karakterize edilen ruh sirkesidir. Aynı zamanda en ucuz sirke çeşididir ve yabancı otlara karşı kullanımına organik tarımda da izin verilmektedir. İlkbaharda, yabani otların henüz çiçek açmadığı zamanlarda sirke kullanıyoruz . Elbette yılın diğer zamanlarında da yapabilirsiniz, ancak yabani otları çiçek açıp yayılmadan önce yok etmek en iyisidir. Genç yabani otlar ayrıca yaşlı yabani otlara göre daha az dirençlidir ve sirke ile yok edilmesi daha kolaydır. Sadece sirkenin diğer bitkileri de yok edeceğini unutmayın, bu nedenle onu çiçek tarhları veya sebze yataklarındaki yabani otların üzerine serpmeyin (ve eğer varsa, yabani otları püskürtürken sirkenin ekili bitkilere bulaşmamasına dikkat edin).

Yabani otlarla mücadelede iyi bilinen bir başka yöntem, yapraklarına yemek tuzu serpmektir . Böylelikle beton levhalar arasındaki boşluklarda ve bordür boyunca büyüyen yabani otlardan veya yosunlardan kurtulabiliriz. Güneşli, yağmursuz bir günde, tuz doğrudan bitkilerin üzerine serpilir ve ardından üzerine su serpilir. Sulu tuz çözeltisi (3 porsiyon su için 1 porsiyon tuz) ısırgan otunu püskürtmek için kullanılabilir.

Sirke ve tuzdan yabani otlar için ev yapımı bir hazırlık hazırlayabiliriz . 1 litre su, yarım bardak tuz, 250 ml ispirto sirke ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı (yüzey gerilimini azaltmak için) hazırlayın. Tüm bileşenler birbiriyle iyice karıştırılır ve ardından elde edilen preparat, yabani otların yapraklarına püskürtülür. Hazırlığı sadece kuru bitkilere, tercihen sıcak havalarda yayıyoruz. Yaklaşık 3 gün sonra yabani otlar ölür.

Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke.  Nasıl kullanılır, önerilen oranlar, görüşlerArnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke. Nasıl kullanılır, önerilen oranlar, görüşler

Kaldırım taşlarındaki yabani otlar için sirke, zararlı herbisitler kullanmadan yabani otlardan kurtulmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, sirkenin yabani otlarla mücadeledeki etkinliğine ilişkin görüşler bölünmüştür. Bu nedenle, sirkenin yabani otlarda nasıl kullanılacağını ve sirke püskürtmenin gerçekte etkili olduğu önerilen oranları tam olarak öğrenmeye değer. Daha...

2. Kabartma tozu

Kaldırım karolarının çatlaklarında büyüyen yabani otlardan kurtulmanın bir başka yolu da , tercihen yabani otlar henüz küçükken ilkbaharın başlarında, bunları karbonat serpmektir. Kabartma tozu, kaldırım karolarının ek yerlerinde büyüyen karahindiba için harikadır. Karahindiba yapraklarını karbonatla serpin ve 24 saat sonra bitki ölür. Ayrıca, kabartma tozu bahçede başka birçok kullanıma da sahip olabilir.

Kabartma tozu - bahçede kullanın, püskürtmeKabartma tozu - bahçede kullanın, püskürtme

Kabartma tozu, bahçede belirli zararlılarla, hastalıklarla ve yabani otlarla mücadele etmek için başarıyla kullanılabilen güvenli ve etkili bir doğal preparattır. İşte bahçede karbonat kullanmanın 5 popüler örneği! Daha...

3. Kumaş ağartıcı

Yabancı otlara karşı ev ilacı olarak kumaş ağartıcı kullanabilirsiniz . Yabani otları onunla püskürtüyoruz ve birkaç gün sonra yanmış bitkiler yerden kolayca çıkarılıyor. Ek olarak, ağartıcı topraktaki yabancı ot tohumlarını yok edecektir.

Uyarı! Yabani otlarla savaşmak için sofra tuzu, çamaşır suyu ve kabartma tozu kullanırken, bunların toprağa karıştığını unutmayın. Uygulama noktasında başka hiçbir şey büyüyemez. Bu nedenle, kaldırımlar, garaj yolları, teraslar ve verandalar gibi yalnızca bitki yetiştirmeyi düşünmediğiniz yerlerde kullanılmalıdır. Maddeyi uygulamadan önce, yüzeye zarar vermeyeceğinden emin olmak için küçük bir alanda da test etmelisiniz.

4. Alkol

Yabani otları tedavi etmenin bir başka yolu da bir alkol solüsyonu püskürtmektir. Alkollü ev yapımı ot maması hazırlamak için ihtiyacınız olan: 30 ml alkol (votka veya alkol), 2 bardak su ve birkaç damla sıvı sabun veya bulaşık deterjanı. Malzemeleri püskürtücüde karıştırıyoruz. Bitmiş hazırlığı yabani otların yapraklarına püskürtün. Tedavi en iyi öğle vakti, güneşli bir günde yapılır. Alkol, yabani otların yapraklarındaki balmumu tabakasını parçalayarak yaprakları güneş ışınlarına duyarlı hale getirir ve ciddi şekilde yanar. Zayıflamış yabani otlar yerden kolayca çıkarılır. Hazırlık gölgeli yerlerde çalışmayacaktır.

Kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur?  Yabani otlar için 3 doğal ilaç!Kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur? Yabani otlar için 3 doğal ilaç!

Yabancı otlardan kurtulmak için yoğun emek gerektiren yabani otların ayıklanması veya herbisitlerle püskürtülmesi gereklidir. Ancak ikincisi çevreye zararlıdır. Ve kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur? Kendimizi hazırlayabileceğimiz ev ilaçları ve hazırlıkları var mı? Evet tabi ki! Daha...

5. Malçlama

Yabani otlardan kurtulmanın başka bir yolu , çiçek tarhlarının veya sebze yataklarının etrafına eski gazete, karton, eski halı katmanlarını yaymaktır. Yalıtım tabakasının toprak yüzeyine yayılması bitkilerin ışığa ve oksijene erişimini engeller. Aynı zamanda tohum çimlenmesini de engeller.

Yabancı otlardan kurtulmak istediğimiz yerlere gazete veya kartonu birkaç kat halinde karo şeklinde yayıyoruz. Ayrıştırılmış malzemeyi 7 cm'lik bir kabuk tabakasıyla örtün. Başka bir yol da yere bir parça eski halı sermektir. Bir ay sonra halıyı çıkarın ve yabani ot kalıntılarını bir çapa ile temizleyin.

MSc. Agnieszka Lach