Saksı sarmaşık - bakım, çeşitleri, hastalıkları

Saksı sarmaşık , evlerimizde çok popüler olan bir tırmanıcıdır. Avantajları, nispeten kolay bakım, düşük gereksinimler ve yıl boyunca dekoratif yapraklardır. Saksı sarmaşığının bakımının neye benzediğini görün ve evinizde hangi tür saksı sarmaşıkların işe yarayacağını kontrol edin . Saksı sarmaşıkları hangi hastalıklara saldırabilir ve bitki hasta ise ne yapmalı? İşte bir tencerede sarmaşık yetiştirmenin tüm sırları!

Saksı sarmaşık

Saksı sarmaşık

Saksı sarmaşık çok çabuk büyür ve yoğun emek gerektirmez, dekoratif ve uzun ömürlüdür. Birçok sarmaşık türü, ana dekorasyonu her zaman yapraklar olan çeşitli sarmaşık türlerinden yetiştirilmiştir. Sarmaşık yaprakları yıldız şeklinde, büyük, küçük, rengarenk (yeşil ve beyaz veya krem) olabilir. Bir tencerede yetişen sarmaşık yukarı tırmanabilir (daha sonra desteğe ihtiyaç duyar) veya serbestçe aşağı doğru asılı kalabilir.

Saksı sarmaşık bakımı

Saksıda yetiştirilen sarmaşığın bakımı, her şeyden önce bu bitki için iyi bir büyüme konumu gerektirir. Sarmaşık gölgeli veya parlak yerleri tercih eder, ancak ışığı asla yönlendirmez. Sarmaşık bakımı için temel kural şudur: Yapraklar ne kadar yeşilse, pozisyon o kadar gölgeli ve soğuksa ve yapraklar ne kadar renkli olursa, bitkinin ihtiyaç duyduğu ışık ve sıcaklık o kadar fazladır . Standın havadar olması ve sıcak olmaması önemlidir. Sarmaşık bakımı yaparken, 15-18 ° C sıcaklıkta en iyi hissettiğini unutmayın.

Sarmaşık için iyi bir substrat, evrensel saksı çiçek toprağıdır. Sarmaşık büyüme döneminde (ilkbahar, yaz) alt tabakanın sürekli, orta derecede nemli olması gerektiğini ve sulama için oda sıcaklığında su kullanmak en iyisi olduğunu unutmayın. Ne zaman sevecen pota sarmaşık için, ayrıca gübreleme hakkında hatırlamalıyız. Nisan'dan Ağustos'a kadar, çok bileşenli gübre ile haftada bir ve sadece kışın 4 haftada bir gübreleme yapıyoruz.

Olgun bitkiler, sarmaşık yeni sürgünler filizlemeye başladığında, ilkbaharda yılda bir kez yeniden dikilmelidir. Saksı sarmaşığını çoğaltmak istiyorsak , üst kesimleri alın ve onları suya veya toprağa kökleyin.

Sarmaşık çok uzun filizlenmeye başlarsa, seyrek yapraklı sürgünler, bitkinin dallanmasını sağlamak için onları kesin. Saksı sarmaşık kesmeye çok iyi tepki verir , bu yüzden ondan yararlanmaya ve ona güzel bir şekil vermeye değer. Ekili sarmaşıkta alacalı yapraklı yeşil yapraklı sürgünler belirirse, sürgünün tamamı kesilmelidir.

Kışın sarmaşık bakımı , ilkbahar ve yaz aylarından pek farklı değildir. Bitkiyi yaklaşık 10 ° C sıcaklıkta aydınlık bir odada tutun. Kök topunun kurumaması gerekmesine rağmen az sularız. Sarmaşık ısıtılmış bir odada kışlarsa, havadaki nemi biraz artırmak için ara sıra su serpin. Bu, zararlıların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Ortak sarmaşık zehirli midir?Ortak Sarmaşık Zehirli mi?

Sarmaşık almaya ve büyütmeye karar vermeden önce, sıradan sarmaşığın zehirli olup olmadığını ve kimler için tehdit oluşturabileceğini kontrol etmeye değer. Kimin zehirlenmeye neden olabileceğini ve bu tür zehirlenmenin semptomlarını görün. Ayrıca sarmaşığın hayvanlara zarar verip vermediğini de açıklıyoruz. Daha...

Saksı sarmaşık türleri

En önemli sarmaşık türü Hedera Helix veya Ortak sarmaşıktır. Bahçelerde ve iç mekanlarda yetişen birçok çeşit bu türden gelir. Saksı bitkileri için uygun olanlar genellikle ince yapraklarla karakterize edilir.

En popüler saksı sarmaşık çeşitlerinden biri :

  • 'Chicago' - küçük, açık yeşil yapraklı, çok dayanıklı.
  • 'Buzul' - Bu tür Ortak Sarmaşık, dış kenarında ince beyaz bir kenarlıkla küçük koyu yeşil yapraklara sahiptir.

Diğer sarmaşık türleri de saksılı sarmaşık olarak yetiştirilir . Bunlar arasında şunlara dikkat etmeye değer:

  • Pers sarmaşık veya Hedera colchica - İran'dan gelir ve son derece dayanıklıdır. Çok hızlı büyür ve 15-20 cm çapında en büyük yapraklara sahiptir.
  • Kanarya sarmaşık ( Hedera canariensis ) - Büyümesi kolay ve bir oda bitkisi kadar güzel görünen bir sarmaşık türü. 'Gloire de Marengo' çeşidi, en popüler sarmaşık çeşitlerinden biridir, alacalı yeşil ve beyaz yapraklara sahiptir.

Saksı sarmaşık hastalıkları

Özellikle ısıtılmış apartmanlarda kuru hava, yaprakların solmasına, renginin solmasına ve ardından düşmesine neden olabilir. Benzer semptomlara aşırı güneş ışığı da neden olabilir. Öte yandan su kıtlığı, beyaz kenar boşluklarının kaybolmasına, genç yaprakların büyümesini ve solmasını sınırlayabilir. Bu tür bir zararı önlemek için saksı sarmaşığına uygun şekilde bakılmalıdır . Hazırlığı kullanmadan önce, sarmaşık hastalığının bir patojenden mi yoksa yanlış sarmaşık bakımından mı kaynaklandığını her zaman kontrol etmeye değer .

Herhangi bir mantar hastalığı, yaprak bıçağında kirli lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Sarmaşık yapraklarında benzer lekeler fark ettiğimizde , toprağın kuruması için sulamayı sınırlamalıyız ve sonra Biosept 33SL gibi bir mantar ilacı kullanmalıyız.

Ev bitkilerinin zararlıları da sarmaşık sorunlarının sık görülen bir nedenidir. Bir tencerede büyüyen sarmaşık, özellikle örümcek akarlarına, triplere, yaprak bitlerine ve pullara karşı hassastır.

Sarmaşık üzerinde çok küçük kırmızı örümcekler fark edersek , bu sarmaşığın örümcek akarı tarafından saldırıya uğradığı anlamına gelir. Kuru havanın görünümü tercih edilir. Bitki üzerindeki belirtiler, sarımsı kahverengi renkte hasarlı yapraklardır, tozlanır ve bitki yüzeyinde ipeksi bir tortu oluşur. Zararlı böceğin daha fazla gelişmesini önlemek için bitkiye uygun bir böcek ilacı püskürtülmeli ve havadaki nem artırılmalıdır.

Sarmaşık yapraklarında gümüş lekeler fark ettiğimizde , bitkinin thrips saldırısına uğradığı ve bunun da bir böcek ilacı ile tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir. İşlemden önce tüm hasarlı yaprakları çıkarmayı unutmayın.

Yaprak bitleri ise genç sürgünlerin tepelerinde toplanır. Bunları elle çıkarın veya bitkiye uygun bir böcek ilacı püskürtün. Yaprak bitlerinin varlığının belirtileri kırışıyor ve yaprakların kıvrılması, kenarları kuruyor. Sarmaşıkta yaprak biti gördüğünüzde , bu zararlılar hızla çoğaldığı için hızlı davranın. Uygun bir sprey halinde bulunan doğal Agricolle preparatı, yaprak bitlerine karşı evde kullanım için etkili ve güvenli olacaktır.

Tüm sarmaşık tüylü bir leke geliştirir özellikle yaprakların alt ve saplarında, terazi sarmaşık hastalığın nedenidir. Denatüre alkole batırılmış bir fırça uygulanarak veya püskürtülerek çıkarılabilirler. Bu amaçla, doğal, evde kullanım için güvenli ve kullanımı uygun ürünler olan Emulpar Sprey ve Agricolle Sprey öneririz.

Uyarı! Bitki koruma ürünlerini zararlılar veya saksı sarmaşık hastalıkları için kullanmaya karar verirken, bu preparatların evde kullanım için güvenli olduğundan emin olun. Püskürtme sırasında bitkiyi dışarıya yerleştirmek genellikle daha iyidir.