Toprak deasidifikasyonu. Toprak ne zaman ve nasıl deasidifiye edilir?

Toprak asitlerinin giderilmesi , bahçe bitkilerinin yetiştirilmesinde önemli bir prosedürdür. Çoğu bitki, pH'ı nötre yakın olan toprağı sever (pH 6,5 - 7,2). Toprak fazla asitli ise bu bitkiler ihtiyaç duydukları besin maddelerini ondan alamazlar, kötü büyürler ve hastalanırlar. Bkz toprağı asidini gidermek ne ve ne zaman deasidifikasyonunu tedavisini gerçekleştirmek için bahçede büyük avantaj sağladığını, böylece.

Toprak ne zaman ve nasıl deasidifiye edilir?

Toprak ne zaman ve nasıl deasidifiye edilir?

Fotoğraf Pixabay.com/depositphotos.com

Toprak deasidifikasyonu ne zaman gereklidir?

Toprak pH ölçümü, bir asit ölçer kullanılarak veya laboratuar analizi için toprak numuneleri gönderilerek yapılabilir. Bahçede yetiştirilen bitkiler için toprak pH'ının tavsiye edilenden düşük olması durumunda deasidasyon yapılmalıdır .

Yalnızca asitli topraklarda yetişen yabani otlar , bahçedeki toprağın asidik giderme ihtiyacı hakkında da bize bilgi verebilir. Asitli topraklarda büyüyen gösterge bitkiler şunlardır: tarla kuzukulağı, kuzukulağı, tarla karahindiba, öksürükotu, çayır tilki kuyruğu, papatyalar, koryon çakır kuşu, tarla piretrumu, tarla sporu, yıllık Haziran. Bu yabani otların varlığı , toprağın temizlenmesi gerektiğinin bir işaretidir .

Sebze yetiştireceksek, sebzeler için tavsiye edilen toprak pH'ının genellikle 6.0-6.5 aralığında olmasına dikkat etmek gerekir. Topraktaki yüksek kalsiyum içeriği, çoğu sebze bitkisi için uygun beslenme seviyesini sağlar, bu nedenle toprağı sebze yetiştirmek için hazırlarken, toprağın asidifikasyonu çok önemlidir .

Ancak asidik topraklara ihtiyaç duyan ve sadece bu tür topraklarda iyi yetişen bitkiler vardır. Bu nedenle, Amerikan yaban mersini, orman gülleri, açelyalar, funda ve iğne yapraklılar gibi bitkilerin yetiştirilmesinde toprak deasidifikasyonu yapılmaz . Bu bitkilerin iyiliği için, genellikle tersine hareket etmek, yani toprağı asitleştirmek gerekir.

Toprak asitlenmesi.  Bahçedeki toprağı nasıl ve neyle asitlendirirsinizToprak asitlenmesi. Bahçedeki toprağı nasıl ve neyle asitlendirirsiniz?

Toprağın asitleştirilmesi, esas olarak yaban mersini, iğne yapraklılar, açelyalar ve orman gülleri, manolya ve funda gibi asidofilik bitkilerin yetiştirilmesinde gereklidir. Bahçede toprak asitleştirmesinin nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını ve toprağın nasıl asitlendirileceğini görün ve etkiyi hızlı ve aynı zamanda uzun ömürlü olarak elde edin! Daha...

Toprak ne zaman ve nasıl deasidifiye edilir?

Toprak iki tarihte asidi giderilebilir:

  1. arsa hasadından sonraki sonbaharda,
  2. ekime başlamadan önce ilkbaharda.

Planlanan tohum ekiminden veya bitki ekiminden en az 3-4 hafta önce toprak deasidifikasyonu yapıyoruz . Toprağın pH'ına bağlı olarak uygun seçilmiş gübreleme dozları kullanılır. Gübreleri eşit şekilde toprak yüzeyine yayın ve mümkünse toprağın üst tabakasıyla karıştırın.

Toprak asitliği nasıl giderilir?

Kalsiyum gübreler, karbonat ve oksijenli gübrelere ayrılan toprağı asidi gidermek için kullanılabilir .

Oksitli kalsiyum gübreler (CaO içeren, örneğin sönmemiş kireç) ağır topraklarda daha iyi kullanılır. Çok hızlı tepki verdikleri için bitkilere zarar verebilecekleri için çok dikkatli dozlanmaları ve dikkatli kullanılmaları gerekir.

Bu nedenle, bahçelerde ve hafif topraklarda her yerde amatör mahsullerde, yavaş etkili karbonat gübreler ( örneğin, tarımsal öğütülmüş kireçtaşı veya gübre tebeşiri gibi CaCO 3 içeren ) tavsiye edilir.

Kalsiyum gübrelerin asidi giderme özellikleri de öğütme derecelerine göre belirlenir. Ve böylece, öğütülmüş gübre ne kadar ince olursa, toprağı o kadar asidi giderir.

Granül kireç kireç, toprak deasidifikasyonu için en çok bahçe dükkanlarında satın alınabilir. Toplam kalsiyum oksitin% 48'ini (kalsiyum karbonat formunda CaO) içeren bir üründür. Bu tür kireç toprağın fiziksel özellikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve kullanımı ayrıca yapısını iyileştirir. Toprak deasidifikasyonu için ilginç bir önerme, granül kirecin hümik asitler ve faydalı mikroorganizmalarla etkisini birleştiren bir gübredir. Kireç mikroflorası 3in1 (Florovit'ten yeni).

magnezyum ile granül kireçli kireç

Dolomit, aynı zamanda çok miktarda magnezyum sağlayan toprağı asidi gidermek için de kullanılabilir . Dolomit, kalsiyum ve magnezyum kayalarının öğütülmesi ile elde edilen doğal bir kalsiyum gübresidir. Toprağı dolomit ile asidi gidererek, havalanmasını ve su kapasitesini de iyileştiriyoruz . Dolomit yavaş çalışır, toprak yapısını iyileştirir ve mikroorganizmaların gelişmesi için uygun koşullar yaratır. Öğütülmüş dolomit durumunda, 10 m2 başına 0,8-2,1 kg dozlar kullanılmalıdır. Miktar elbette pH'a, toprağın türüne ve magnezyum içeriğine bağlıdır ve tam dozaj önerileri gübre ambalajında ​​bulunabilir.

Mağazamızda dolomit.  Görmek!

Odun külü kullanarak toprağı asidik hale getirebiliriz . % 20 ila% 50 kalsiyum karbonat içerir ve ayrıca fosfor içerir. İlkbaharda gübre olarak odun külü kullanmak en iyisidir, ancak onlara zarar verebilecek çimlenen bitkilerin üzerine serpmemeyi unutmayın. Toprağımız çok asitli ise kül dozu 1 m² için 80 gr'dır. Külleri toprağın üst tabakasıyla 10 cm derinliğe kadar karıştırın.

Harika yeni çözüm!

Son zamanlarda bahçıvanlar için bahçe toprağını asidikleştirmenin yeni ve çok kolay bir yolu mevcut . Çözünür bir gübreye benzer şekilde kullanılan toprak deasidif PH + substrattır.

Paket içeriği, yani 100 ml preparat 10 litre su ile karıştırılmalıdır. Bununla 10m²'lik bir bahçeyi sulayabilirsiniz. Bu, toprağın pH'ını +1 artırmalıdır (ancak elde edilen sonuç bahçedeki toprağın türüne ve yapısına bağlı olarak biraz değişebilir).

Bu şekilde, araziyi sebze ve meyve ağaçlarının yanı sıra bahçede zaten büyüyen su çalıları ve ağaçların yetiştirilmesi için hazırlayabiliriz. Ayrıca, genellikle aşırı asitli topraktan kaynaklanan çimlerinizdeki yosunlardan kurtulmanın harika bir yoludur.

Asidi giderilmiş pH + 'nın kullanımı kireçlemeden çok daha kolaydır ve daha hızlı sonuçlar getirir . Özellikle hangi tür kireç seçeceğimizi ve hangi dozlarda kullanacağımızı bilmiyorsak. Özellikle bahçıvanlar için hazırlanan pH + asit giderici, bizi bu tür ikilemlerden kurtarıyor.

toprak asit giderici pH + substrat

MSc. Joanna Białowąs