Lavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üreme

Lavanta ( Lavandula ), Akdeniz'e özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır. Büyüleyici mavi çiçekleri, harika aroması ve ilginç süs lavanta çeşitlerinin mevcudiyeti sayesinde, bu bitki bahçelerimizde giderek daha fazla bulunur. Lavantanın hangi özelliklere sahip olduğunu , ne için kullanılabileceğini ve bahçede nasıl lavantanın yetiştirildiğini görün . Biraz sonra lavanta fidelerinin nasıl satın alınacağını, nasıl dikileceğini, tohumlardan lavanta yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini, lavanta nasıl çoğaltılacağını ve kesileceğini öğreneceksiniz .

lavanta

Lavanta - Lavandula

Lavanta - özellikleri ve uygulaması

Esas olarak Fransız Provence'deki lavanta tarlalarıyla ilişkilendirilen lavanta, Polonya bahçelerinde giderek daha sık kullanılmaktadır. Lavantanın dekoratif, kozmetik ve iyileştirici özelliklerine çok değer verildiği için bu hiç de şaşırtıcı değil .

Haziran ortasından eylül ayına kadar hayranlıkla izleyebileceğimiz lavanta çiçekleri dekoratif değeri belirler . Uzun ve ince saplara yerleştirilirler, rüzgarda nazikçe sallanarak sarhoş edici bir koku yayabilirler. Çoğunlukla mavi veya mor renktedirler, ancak lavantanın türüne ve çeşitliliğine bağlı olarak çiçekler beyaz veya pembe de olabilir.

Lavantanın kozmetik özellikleri , esas olarak lavanta yağının cilt lezyonları üzerindeki etkisiyle ilgilidir. İçerdiği sineol, geraniyol, limonen, sabinen gibi maddeler, çeşitli cilt lezyonlarının yara izini ve tedavisini destekler. Yüksek tanen içeriği (büzücü ve kurutucu özelliklere sahip bileşikler) cilt hasarının, örneğin yanıkların veya sıyrıkların tedavisini destekler. Lavanta infüzyonları hematomların ve morlukların emilimini destekler. Böylelikle lavantanın iyileştirici özelliklerine ulaşmış oluyoruz . Teneffüs için kullanılan lavanta yağı cilt lezyonlarının tedavisine ek olarak soğuk algınlığı, bronşit ve bademcik iltihabının tedavisine destek olabilir. Lavanta çiçeği infüzyonlarının terletici ve ısınma etkisi vardır.

Lavantanın özellikleri mutfakta da kullanılmaktadır. Lavanta çiçekleri ve yaprakları, sindirime yardımcı özelliklerinden dolayı, ağır yemekler - yağlı etler ve tatlılar için mükemmel bir baharattır. Sıcak yaz akşamlarında hem bahçe çiçek tarhlarında hem de balkon ve teraslarda saksıda yetiştirilen lavanta, bahçedeki sivrisinekler için etkili bir yöntem olarak kullanılıyor. Kokusu, giysi güvelerini de korkutabilir.

Bu yeterli değilse, lavanta aynı zamanda harika bir kene kovucu ve karınca kovucudur. Görünüşe göre, bizim için güzel görünen ve harika kokan şey rahatsız edici böcekler tarafından beğenilmiyor. Ve lavanta, böylesine geniş bir rahatsızlık veren böcekler yelpazesine karşı çalışan birkaç bitkiden biridir . Tabii ki, 1 veya 2 lavanta dikmek sorunu çözmez, ancak örneğin terasın etrafına bir sıra lavanta ekersek veya yanına başka böcek kovucu bitkiler ekersek, sivrisinek, kene veya karınca sayısını önemli ölçüde azaltabiliriz.

Balkonda saksılarda lavanta yetiştirmekBalkonda saksılarda lavanta yetiştirmek

Lavanta çok popüler bir bahçe bitkisidir, ancak gittikçe daha sık balkonlarda ve yollarda saksılara ekilir. Bununla birlikte, bir tencerede lavanta yetiştirmek, bir bahçede yetiştirmekten biraz farklıdır. Balkonda lavantayı nasıl yetiştireceğinizi, bir sonraki yıla kadar bir tencerede lavantayı nasıl kışlayacağınızı görün ve saksı için en iyi lavanta çeşitleri hakkında bilgi edinin. Daha...

İyi Lavanta Fidanları Nasıl Satın Alınır?

İklimimizde lavanta kolayca hastalanabilir veya donabilir. Bu nedenle sadece büyümek için sağlıklı ve güçlü bitkileri seçmek değil, aynı zamanda bahçemizde işe yarayacak tür ve çeşit lavanta seçmek de çok önemlidir . Bilinen bu bitkinin 50'den fazla türü ve çeşidi bulunmasına rağmen, 70 cm yüksekliğe kadar büyüyen dar yapraklı lavanta ( Lavandula angustifolia) iklimimize en çok yakışır.), bazen İngiliz lavanta olarak da adlandırılır. Bununla birlikte, diğer türlere ve çeşitlere de dikkat etmeye değer, eğer sadece küçük boyutlu ve yavaş büyüyen bitkiler kap yetiştiriciliğinde daha iyi çalışıyorlarsa (burada da kapları kış için donmaya karşı korumalı odalara taşımayı göze alabiliyoruz) ve Bahçe yataklarında, farklı çiçek renkleri ile lavanta çeşitleri ekebiliriz .

Kaliteli lavanta fidanları , diğer birçok bitki gibi, doğrudan fidanlıklarda veya bitkilerin uygun şekilde bakıldığı bahçe mağazalarında bulunabilir, türlerin ve çeşitlerin adıyla tanımlanmış, kaynağı bilinen bir kaynaktır. Bitkilerin çok kuru mu yoksa aşırı nemli mi göründüğüne dikkat edelim. Çok yoğun sulanan , depo odalarının uzun süreli gölgesinde tutulan (ki bu genellikle büyük formatlı mağazalardaki depolarda meydana gelen) lavanta fidanları kökleri zarar görmüş olabilir ve satın alındıktan sonra israf etmeye başlayacaklardır.

Lavanta - bahçede büyüyen

Lavanta yetiştiriciliğinde başarı sağlamak için lavantanın oluştuğu doğal koşulları yansıtan uygun bir pozisyon hazırlamak gerekir. Her şeyden önce, hafif, iyi drene edilmiş, alkali toprak, pH 6.5 - 7.5, besinler açısından orta derecede zengin olan çok güneşli bir yer (güney veya batı eğimi iyi olacaktır) olmalıdır.

Lavanta iyi bir hava sirkülasyonu gerektirdiğinden, lavanta yetiştirme alanı havadar olmalıdır. Bu nedenle bitkiler aşırı yoğunlukta veya çok nemli ve arazilerin aşırı rüzgârdan korunaklı olduğu yerdeki çukurlara dikilmemelidir. Bu gibi durumlarda lavanta, mantar hastalıklarına kolayca duyarlıdır. Bitki ayrıca çok ağır, tınlı toprak tarafından da tercih edilmemektedir. Bu nedenle, lavanta ekmeden önce , kum ve iyi ayrıştırılmış kompost ekleyerek toprağı gevşetmeye değer (bunları karıştırmak için, bu katkı maddeleriyle toprağı bir kürekle kazın).

Lavanta çok nemli olmayan toprağı sevse de kuraklık dönemlerinde bitkilerinizi düzenli olarak özellikle yeni ekilen bitkilerle sulamak önemlidir. Yaprakları ve çiçekleri serpmemeyi ve suyu doğrudan yere vermeyi unutmayın. Ne zaman lavanta tencere yetiştirilir ve balkon kutuları, bitkiler kadar ıslak toprakta hiç kalır lavanta, aynı zamanda pota toprak tamamen uzun süre kurumasına olmadığını o, ancak küçük miktarlarda su ile sık sık sulanmalıdır.

Lavanta kışı.  Lavanta kış için nasıl korunur?Lavanta kışı. Lavanta kış için nasıl korunur?

Sonbaharın eşiğinde, son bombus arıları solmuş lavanta çiçeklerinden çıktığında, bitkiyi budama ve kışa hazırlama zamanı gelmiştir. Bahçede hangi tür lavanta türlerinin kışı geçirebileceğini, kışın lavantayı nasıl koruyacağınızı ve gelecek yıl güzelce çiçek açması için neleri kapatacağınızı görün! Daha...

Lavanta kesimi ve hasadı

Lavantanın kesilmesi , bu bitkinin yetiştirilmesinde önemli bir bakım adımıdır. Buketler için iki tür kesme - bakım (şekillendirme) kesme ve kesme çiçek sürgünleri vardır.

Yoğun ve düzenli bitkiler elde etmek için her sonbaharda budanmalı, sürgünler yarı yarıya kısaltılmalıdır. Lavanta kesimi için birincil terim Eylül'dür . Bununla birlikte, bazen, lavantanın çiçeklenmeyi tekrarladığı son derece elverişli, sıcak havalarda kesim tarihi ertelenebilir. Ancak, ilk donlar gelmeden en az 4 hafta önce tüm bakım kesintilerinin bitirilmesi önemlidir. Çok geç kesilen lavanta dona maruz kalacaktır.

lavanta

Lavanta - çiçek salkımına sahip sürgünleri kesin

İlkbaharda lavanta bakımı , henüz yeni çıkan çiçek tomurcuklarının zarar görme olasılığı nedeniyle önerilmez. Bu nedenle, lavanta çiçek açmasının çok daha zayıf olma riskini taşıyoruz.

Diğer bir konu da lavanta hasadı , yani çiçek sürgünlerinin buketler halinde kesilmesidir. Lavanta buketlerinin dayanıklı olacağı ve uzun süre lavanta aromasının tadını çıkarmanızı sağlayacak bu kesimi çiçeklenmenin erken aşamasında yapmaya değer.

Lavanta budaması.  Lavanta nasıl ve ne zaman budanmalı?Lavanta budaması. Lavanta nasıl ve ne zaman budanmalı?

Lavanta yetiştiriciliğinde budama şarttır. Lavanta budamasının olmaması, çalıların çekici görünümlerini hızla kaybetmelerine, kendilerini içeriye boşaltmalarına ve yere uzanmalarına neden olur. Her yıl bolca çiçek açması ve hoş, kompakt bir alışkanlığı sürdürmesi için lavantayı nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün. İşte tüm lavanta kesim sırları! Daha...

Lavanta yayılımı

Lavanta çoğaltımı tohum, kesim veya katman ekilerek yapılır.

Ekim için tasarlanan lavanta tohumları , kendi yetiştiriciliğimizden hasat edilerek satın alınabilir veya kendimiz elde edilebilir. Bununla birlikte, fidelerin genellikle çeşitli özellikleri tekrar etmediğini ve bu yöntemin esas olarak saf türleri çoğaltmamızı sağladığını unutmayın. Lavanta tohumları kuru ve siyah (olgun) olduklarında hasat edilir ve Nisan ayında kutulara ekilir. Burada ekimden önce tohumları birkaç hafta soğutarak hazırlamak gerektiği unutulmamalıdır. Tohumlar bir çıkıntıya ekilir ve hafifçe kumla kaplanır. Yaklaşık 6 hafta sonra ortaya çıkması beklenebilir. Bitkiler bir sonraki bahara kadar sessiz bir yerde yeterince örtülü bırakılmalıdır. Onları yaymak için çıkarmaya değer. Sonbaharda genç lavanta ekiyoruz.

En kaliteli lavanta tohumları için lütfen rehber mağazamızı ziyaret edin. Teklifi görmek için aşağıdaki resme tıklayın :-)

Kesimlerden lavanta çoğaltımı, dar yapraklı lavanta çeşitleri ve melezlerinin ( Lavandula x intermedia ) çoğaltılmasında birincil yöntemdir . Lavanta fidanı seçmek için en iyi zamanyaz sonu - ağustosun ikinci yarısından eylül başına kadar. Kesimler için sağlıklı ve güçlü sürgünler kesin ve kesim, hafif kahverengi bir renge sahip odunsu bir bölüm olmalıdır. Fide de üstten kesilerek bitkinin kökleri olmadığı ve topraktan alamadığı durumlarda fazla yapraklar fazla su kaybına neden olmaz. Toprağa ekmeden önce, kesimlerin alt uçlarını köklendirme maddesine daldırmaya değer. Dikimden sonra, bitkiler ince bir su akışı ile sulanır ve yüksek nem oranına sahip bitkiler arasında bir boşluk elde etmek için agrotekstil ile kaplanır.

Önerilen son yol, lavantayı katmanlayarak çoğaltmaktır . Bunu yapmak için mümkün olan en uzun lavanta filizini seçin ve bükün, örneğin U şeklinde bir telle zemine sabitleyin.Önümüzdeki yıl yeni kökler büyüyecek ve bitki ana bitkiden kesilebilir. Sonbaharda yeni bir yere nakledilebilir.