Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke. Nasıl başvurulur, oranlar, görüşler

Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke, zararlı herbisitler kullanmadan yabani otlardan kurtulmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, sirkenin yabani otlarla mücadeledeki etkinliğine ilişkin görüşler bölünmüştür. Bu nedenle, sirkenin yabani otlarda nasıl kullanılacağını ve sirke püskürtmenin etkili olduğu önerilen oranları tam olarak öğrenmeye değer . Hiçbir otun sirke spreyine direnmemesi için birkaç basit kuralı öğrenin ve kaldırım taşlarında yabani otlarla savaşmanın diğer yollarını öğrenin!

Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke

Arnavut kaldırımlı yabani otların üzerine sirke püskürtmek

Yabani otlar için sirke kullanmaya değer mi?

Asfalt bir yüzeydeki yabani otlar, kaplamanın nasıl döşendiğine bakılmaksızın görünebilir. İstenmeyen bitki örtüsü, küpler arasındaki ek yerlerinde kolayca büyür. Ve sonra çıkarmak çok zorlaşır. Sade sirke yardımcı olabilir!

Sirke, kaldırımlarda, patikalarda, araba yollarında ve arnavut kaldırımlı teraslarda yabani otları kontrol etmek için kullanılabilir . Evinizin etrafındaki bir çakıl şeridinde yabancı ot kontrolü için de harikadır. Bununla birlikte, seçici olmayan bir ajan olduğunu ve bu nedenle de onları yok edeceği için ekinlere ulaşamayacağını hatırlamalıyız. Ancak sirkenin bahçedeki toprağı aşırı derecede asitlendireceğinden endişelenmemize gerek yok. Asitleme etkisi çok kısa sürelidir ve toprak hızlı bir şekilde normal pH değerine döner. Dahası, parke taşlarında yabani otlarla savaşırsak, sirke neredeyse yere ulaşmaz.

Bahçedeki sirkenin başka kullanımları da olduğunu bilmekte fayda var. Örneğin, çok daha düşük bir konsantrasyonda bitki zararlılarına püskürtülebilir veya çok kirli saksıları yıkamak için kullanılabilir.

Bununla birlikte, yabani otları kontrol etmek için sirke kullanımına ilişkin görüşler ikiye bölünmüştür. Bazı insanlar sirkeyi yabani otlar için bir çare olarak övüyorlar, diğerleri ise tam tersi - otların sirke sıktıktan sonra tamamen iyi olduğunu söylüyorlar. Belki de başarısızlıklar, yanlış sirke konsantrasyonu veya yanlış püskürtme yönteminden kaynaklanmaktadır. Çünkü atasözüne göre: Şeytan ayrıntıda gizlidir !

Bu detaylar neler? İşte sirke püskürtmenizin etkili olmasını sağlamak için uymanız gereken birkaç kural !

Yabani otları sirke ile nasıl püskürtebilirim?

Kaldırım Taşlarında Yabani Otlar Üzerine Adım Adım Sirke Püskürtme :

1. % 10 ila% 20 konsantrasyonlu en ucuz ispirto sirkesi ilaçlamada kullanılabilir . Genç ve yeşil otlara% 10 sirke sıkmak yeterlidir. Öte yandan, daha yaşlı, kısmen odunsu gövdeli yetişkin yabani otlar ise, daha yüksek sirke konsantrasyonu gerekir.

2. Asfaltlama yabani ot kontrolü için, sirke genellikle suyla 2: 1 oranında seyreltilebilir (her litre sirke için yarım litre su). Sirkeyi suya dökmeyi unutmayın (tersi asla). Su ekleyerek daha fazla sprey sıvısı elde edeceğiz ve tedavi bize daha ucuza mal olacak. Sadece daha yaşlı, büyümüş ve güçlü yabani otlar için seyreltmeden sirke kullanmanız gerekir .

Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke

Yabani otları püskürtmek için ruh sirkesi kullanıyoruz

3. Yabani otlara sirke püskürtmek rüzgarsız, güneşli ve kuru bir günde yapılır . Yakınlarda yetişen diğer bitkilere sprey yayılma riskini almamak için gün boyunca rüzgar olmamalıdır. Sirkenin içerdiği asit yabancı otları tahriş eder ve kurutur ve güneş bu etkiyi yoğunlaştırır, bu nedenle hava sıcaklığının 15 ° C'yi aştığı güneşli bir günde yabani otlara sirke sıkıyoruz . Yabani otlar da kuru olmalı, yapraklarında çiy ve su damlaları olmamalıdır (yani sabahları veya yağmurun hemen ardından püskürtmeyin, sabah çiyinin kurumasını bekleyin). Islak otlara biraz su püskürttüğümüzde sirke seyrelecek ve çalışmayacaktır. İlaçlamadan sonra en az 24 saat yağmur yağmamalı çünkü yağmur sirkeyi sulandırıp yıkayıp, bir etkisi olmayacaktır.

4. Püskürtmeden önce küçük bir alanda sirkenin etkisini kontrol edin . Sirke kaldırım taşlarında iz bırakmamasına rağmen, daha az görünen bir yerde denemeye değer.

5. Sirke esas olarak yabani otların yaprakları ve diğer yeşil kısımları üzerinde çalışır, bu nedenle onları tamamen öldürmez. Uygulama, bazı yabani otların bir anda ölmesi, bazılarının ise kısmi soldurmanın ardından ısrarla yeniden büyümesidir. Bu nedenle, yabani otlar yeniden çıkarsa, sirke spreyini her hafta tekrarlamanız önerilir . Bu tür 2-3 ilaçlamadan sonra, giderek daha az yabani otun yeniden büyüdüğünü fark edeceğiz.

Uyarı!

Sirkenin güçlü, hoş olmayan bir kokusu vardır. Yabani otlar üzerinde sirke kullanımına ilişkin görüşler, ne yazık ki, çoğu zaman kokunun can sıkıcı olduğunu ve birkaç metreden hatta birkaç metreye kadar hissedilebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, komşularımızı rahatsız etmemek için, yoğun inşa edilmiş evlerde, örneğin teraslı evlerde patikalarda ve garaj yollarında daha fazla miktarda sirke kullanmaktan kaçının.

Yabani otlar için sirke yerine ne?

Bazı rehberler , ot iksirini güçlendirmek için yabani otları tuzla tedavi etmeyi veya sirkeye tuz eklemeyi önerir . Ancak, sofra tuzunun toprak üzerinde çok bozucu bir etkisi olduğunu ve kaldırım taşlarında iz bırakabileceğini unutmayın. Bu nedenle, kaldırım taşlarında yabani otları kontrol ederken tuz eklemeyi önermiyorum!

Bununla birlikte, pelargonik asit (ıtır yağının bileşenlerinden biri) bazlı başka bir preparasyona ulaşabiliriz. Sirkeden daha yaygın olarak kullanılır, çünkü ağaçların altındaki yabani otları çıkarmak için de kullanılabilir (ağaç gövdelerini tahriş etmez, sadece yeşil otları temizler). Oldukça orijinal uygulama meyve bahçelerindeki yabani otları uzaklaştırmaktı. Bununla birlikte, hazırlığın kaldırım taşlarından yabani otları ve yosunları çıkarmak için harika olduğu ortaya çıktı .

Bu ajanın profesyonel pazardaki adı (yetiştiriciler için versiyon) Beloukha 680 EC iken, daha küçük paketlerde, kaldırım taşları ve diğer yüzeylerden yabani otları ve yosunları çıkarmak için amatör versiyonda, onu zarif adı Effect 24H altında satın alacağız . İsim, önlemin hızlı etkisini vurgulamaktadır, çünkü yabani otlar ertesi gün solmuş. Bu preparat sirkeye benzer şekilde çalışır - yabani otlar, preparatın içerdiği asidi tahriş eder ve ayrıca kuru ve güneşli bir günde kullanılmalıdır.

Effect 24H, bahçelerde kullanılmak üzere tescillenmiş etkili ve güvenli bir yabancı ot öldürücüdür . Bu nedenle, herhangi bir nedenden ötürü birisinin sirke kullanımıyla ilgili şüpheleri varsa (örneğin, hoş olmayan bir koku nedeniyle) ve zararlı glifosat bazlı herbisitler hakkında su sıçratmak istemiyorsa (ör. Roundup), Effect 24H kullanmanızı öneririm. Roundup yerine genellikle yabani otlar için tavsiye edilir.

Effect 24H rehberimizin mağazasında harika satıyor ve bu temsilci hakkındaki görüşler çok iyi. Bu yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum!