Mart ayında ne ekiyoruz - hangi sebzeler ve çiçekler

Mart, bahar havasının arsa ve bahçelerde çalışmak için uygun olduğu aydır. Bu, geç gelenlerin sebze fidesi üretmeye başlaması için son an. Mart ayında ekeceğimiz çiçek ve sebzeleri merak ediyor musunuz? Mart ayı çiçek ve sebze ekim takvimi ile masayı kontrol edin . Mart ayında ne ektiğimizi ve en iyi etkiyi elde etmek için hangi kurallara uymamız gerektiğini görün . İşte Mart tohumlamasının sırları !

Mart ayında ne ekiyoruz

Mart ayında ne ekiyoruz - biber

Mart ayında hangi sebzeleri ekiyoruz?

Mart ayı başında folyo tünellerin altına turp, havuç, ıspanak, pırasa, marul ve dereotu tohumlarını ekiyoruz . Ekilen tohumları, özellikle geceleri sıcaklık düşüşlerine karşı korumak için dokunmamış kumaşla örtün.

Şubat ayında kereviz fidanı, pırasa, erken çeşitlerde turpgillerden sebze ve marul hazırlamayı başaramazsak Mart ayının ilk günlerinde ekiyoruz . Pencere denizliklerinde de fesleğen ve mercanköşk fidanı üretimine başladık.

Mart ayının ikinci on yılında, domates, biber, patlıcan (patlıcan) ve miselyum gibi patlıcangiller yetiştirmeye başladık. Bunların termofilik bitkiler olduğunu unutmayın. Ortaya çıkmaları için kesin olarak tanımlanmış bir sıcaklık gerektirirler. Domates için en uygun sıcaklık 22-25 ° C, biber için 25-28 ° C ve patlıcan için 28-30 ° C'dir. Bu sıcaklıkları evde korumak kolay değildir. Gelen sipariş etmek uygun termal koşullar ile çimlenen tohumların sağlamak , biz radyatörler yanında yer küçük tencere, onları saçmak. Yeterli hava nemini sağlamak için saksıları plastik bir şişe, kavanozun dibiyle örtüyoruz veya folyoya sarıyoruz. Sıcaklığı bir oda termometresi ile kontrol ediyoruz.

Mart ayının sonunda , gece sıcaklık pozitifleştiğinde, düşük ısıl gereksinimleri olan sebzeleri toprağa ekebiliriz. Bezelye, bakla, turp, erken turp çeşitleri, lahana, ilk havuç çeşitleri, kök ve yaprak maydanozu, yaban havucu, sebze ıspanağı, akrep burcu ve bahçe rezene ekiyoruz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Çok daha hızlı filizlenecek ve sebze ekim sıralarını işaretleyecek havuç ve maydanoz tohumlarına turp veya marul tohumları eklenmesi tavsiye edilir. Bu bakım çalışmasını kolaylaştıracaktır.

Ekilen tohumları düzenli olarak sulayın ve ayıklayın ve sıraları gevşetin. Su, besin ve alan için yabani otlarla sebze rekabetinden kaçınmak için ayıklama çok önemlidir. Toprağın üst tabakasından su buharlaşmasını sınırlamak ve çıkan fideleri dona karşı korumak için toprağa ekilen tohumları agrotextile veya perfore folyo ile kaplayabiliriz.

Mart ayında sebze ekim takvimi aşağıdaki tabloda sunulmuştur (büyütmek için tabloya tıklayın).

Mart ayında hangi sebzeleri ekiyoruz

Basılı sürümünü indirin: Mart ayında hangi sebzeleri ekiyoruz (PDF)

Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz?

Mart ayında hala fidelerden yıllık bitkiler yetiştiriyoruz. Mart ayı boyunca, termofilik türleri ısıtılmış odalara ekiyoruz, örneğin: zinnia, gazania, Perulu heliotrope, kleome, süs tütünü, kelebek, Çin aster, impatiens, aslanağzı, kadife çiçeği, aslan, adaçayı ve Meksikalı kadife çiçeği. Tohumlar kutulara veya çoklu tabakalara ekilir. En iyi substrat, turba ve kum karışımıdır (2: 1). Mağazalarda tohum ekmeye yönelik özel toprak da mevcuttur.

Tohumları ekdikten sonra alt tabakayı suyla hafifçe nemlendirin . Çimlenen bitkilere yeterli hava nemi sağlamak için ekilen tohumların bulunduğu kapları folyo veya camla örtün ve ardından onları güneşli bir pencere pervazına yerleştirin. Tohumlar filizlenmeye başlar başlamaz, onlara ışığa en iyi erişimi sağlamak için kapağı kaldırıyoruz. Çimlenme için en uygun sıcaklık 18 ° C'dir.

Mart ayının ikinci yarısında folyo örtülerin altına dimorfoz, nemesis, büyük çiçekli semizotu, kadife çiçeği, Çin karanfil ve bahçe cehennemi ekiyoruz. Don riski varsa ekilen tohumları agrotekstil ile kapatın.

Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz?Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz?

Mart ayında balkonlara ve teraslara saksılar ve kutular dikebilir, yaz ve sonbaharda çiçek açan yumrular evde ekebiliriz. Mart ayında hangi çiçekleri diktiğimizi görün ve onları büyütmek için bazı yararlı ipuçları öğrenin. Daha...

Mart ayı sonunda ısıl gereksinimi düşük yıllık bitkileri toprağa ekmeye başlayabiliriz . Kokulu bezelye, hatmi, gündüz otu, kamış, jipsofila, bahçe delphinium ve peygamber çiçekleri ekiyoruz. Tohumlar sıra halinde veya yayınlarda ekilir. Bunlar, nakli iyi tolere etmeyen bitkilerdir, bu nedenle derhal kalıcı bir yere ekilmelidirler.

Mart, sıcaklık düşüşlerine dayanıklı uzun ömürlü bitkileri doğrudan toprağa ekme zamanıdır . Bunlar: Karpat çanları, kartallar, kazlar ve alp asterleri. Acı bakla ve ayçekirdeği de ekebiliriz. Daha erken bir tarihte ekildiklerinde, daha uzun ve daha bereketli çiçek açacaklar.

Aşağıdaki tablodan Mart ayında çiçek ekiminin detaylı programı ( büyütmek için tabloya tıklayın).

Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz

Basılı sürümünü indirin: Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz (PDF)

En iyi çiçek ve sebze tohumlarını arıyorsanız, lütfen rehberimizi ziyaret edin. Yüksek kaliteli hava geçirmez şekilde paketlenmiş tohumların yanı sıra ekim için gerekli tüm aksesuarları, seraları ve saksıları da sipariş edebilirsiniz. :-)

MSc. Agnieszka Lach