Topinambur, Kudüs enginar - yetiştirme, özellikleri, tarifleri

Kudüs enginarı veya Kudüs enginarı çok yönlü bir bitkidir. Hem ekilebilir hem de süs bitkisi olarak kabul edilebilir. Kudüs enginarı iklimimizde çok iyi yetişir. Sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklı olan besleyici yer altı yumruları üretir. İşte Kudüs enginarının Polonya'da nasıl yetiştirildiği ve topinambour yemeklerinin özellikleri, kullanımları ve tarifleri. Kudüs enginarı hakkında bilinmeye değer her şey bu yazıda bulunabilir!

Topinambur, Kudüs enginar

Topinambur, Kudüs enginar

Fotoğraf depositphotos.com

Kudüs enginar - açıklama

Kudüs enginarının doğru adı Kudüs enginarı veya Helianthus tuberosus'dur . Asteraceae ailesine aittir . Yerli kıtası Kuzey Amerika'dır. Adından da anlaşılacağı gibi, Kudüs enginarı yenilebilir ve besleyici yer altı yumruları üretir. Kudüs enginarının yetiştirme gereksinimleri çok düşüktür ve genellikle yabani bir bitkidir, bu nedenle bazı yerlerde zaten yaygın bir yabani ot olarak kabul edilir.

Topinambur 1-2 m yüksekliğe kadar büyüyebilir . Beyaz kıllarla kaplı güçlü gövdeler üretir. Yapraklar büyük, oval veya mızrak şeklindedir. Yaprağın kenarı ağır tırtıklıdır. Yaprağın tamamı kaba tüylerle kaplıdır.

Kudüs enginar çiçekleri oldukça iri, sarı renkli ve Asteraceae familyasının karakteristik özelliğidir. Lingual ve tübüler çiçeklerden oluşurlar. Meyvesi achenes. Bizim iklimimizde Kudüs enginarı tohum üretmez.

Kudüs enginar - iyileştirici özellikleri ve uygulaması

Topinambour'un bir dizi değerli sağlık özelliği vardır . A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri içerdiğinden, Kudüs enginarını diyetinize dahil etmeye değer.İlginç bir şekilde, C ve B1 vitaminleri patateslerin iki katı kadar sağlar!

Topinambur ayrıca değerli mineraller bakımından da zengindir - çinko, fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum. Çok iyi bir değerli silika kaynağıdır ve çok miktarda inülin içerir, bu da bu bitkinin şeker hastalarının diyetine dahil edilmesini mümkün kılar .

Topinambour'da bulunan inülin , pektinler ve lif ile kombinasyon halinde, büyük miktarda zararlı bileşiği (ağır metaller, kolesterol, yağ asitleri) bağlar ve bağırsak duvarlarının kasılmasını uyarır. Bu sayede Kudüs enginarı yemek vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur ve kabızlığı önler .

Kudüs enginar, Kudüs enginar

Kudüs enginar yumruları dilimlenebilir ve çiğ olarak yenebilir

Fotoğraf depositphotos.com

Uzun süre tüketilen Kudüs enginar yumruları, kan testi sonuçlarını iyileştirir, kan basıncını dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemindeki doğru mikrofloranın yenilenmesine yardımcı olur. Topinambur ayrıca karaciğeri korur ve enfeksiyonlarla mücadelede idrar yolunu destekler.

Burada listelenen Kudüs enginarının sağlık özelliklerini kullanmak istiyorsanız, başlangıçta küçük miktarlarda Kudüs enginarını yemeyi unutmamalıyız çünkü vücudun sindirime alışması gerekiyor . Aksi takdirde, bağırsak müshil etkisi çok güçlü olabilir.

Kudüs enginarı özellikleri sayesinde sığır, domuz ve koyunlar için yem bitkisi olarak da kullanılmıştır . Hem yumrular hem de yeşil kütle burada faydalıdır. Yeruşalim enginarının yer üstü kısmı yeşil yem veya silaj şeklinde hayvanlara verilebilir.

Kudüs enginarı faydalı böcekleri , arıları (sonbaharda çiçek açmaları onlar için büyük bir sonbahar faydasıdır) ve kuşları kendine çeker . Ne yazık ki bitkilere zararlı olan yaprak bitleri tarafından da sevilmektedir. Ancak bazen bahçıvanlar tarafından akıllıca kullanılır - yetiştirilmesi kolay Kudüs enginarı, yaprak bitlerini çekmek ve onları diğer mahsullerden uzaklaştırmak için ekilir.

Kudüs enginar, Kudüs enginarKudüs enginar - nereden alınır, bahçeye ekmeye değer mi?

Kudüs enginarının avantajları ve dezavantajları nelerdir? Kudüs enginarı bahçeye ekilmeye değer mi ve neden bazıları Kudüs enginarının ot olduğunu söylüyor? Kudüs enginar yumrularının besin değeri, mutfaktaki kullanımları ve bahçedeki diğer olası kullanımları hakkında bilgi edinin. Ve karar verirseniz - o zaman Kudüs enginar yumrularını nereden satın alabilirsiniz? Forumlardan birinin sizinle paylaşıp paylaşmayacağını kontrol edin! Daha...

Büyüyen Kudüs enginarı

Daha önce de belirtildiği gibi , Kudüs enginarı iddiasız bir bitkidir . Genellikle 2-3 yıl aynı yerde yetiştirilir. Daha uzun süre yetiştirilirse, verim çok daha düşük olacaktır.

Topinambut toprak gereksinimleri

Topinambur'un patateslere benzer toprak gereksinimleri vardır . En iyi toprak verimli, derin, orta derecede nemli ve havadardır. Killi topraklarda yetiştiğinde daha az verim verir. Öte yandan, Kudüs enginarı fakir topraklarda daha iyidir.

Kudüs enginarının termal gereksinimleri

Topinambour yetiştiriciliği için en uygun büyüme sıcaklığı 18-26 ° C'dir. İklimimizde, Kudüs enginarı tamamen dona karşı dayanıklıdır ve çok iyi kış uykusuna yatar.

Topinambour gübreleme

Yeruşalim enginarını ekmeden önce toprak ayıklanmalı, kazılmalı ve iyi gübrelenmelidir. Bu amaçla organik gübre ve yeşil gübre kullanılmaktadır. Vejetasyon sırasında mineral gübreler, özellikle potasyum bakımından zengin olanlar da kullanabilirsiniz.

Kudüs enginar çiçekleri

Bahçede çiçek açan topinambour

Fotoğraf Pixabay.com

Topinambour bakımı

Yeruşalim enginarının statiğini iyileştirecek sapların tabanına toprak serpilmesi tavsiye edilir . Daha az sayıda yumrulu ayçiçeğimiz varsa, bunlar istiflenebilir veya yaklaşık 1,5 m'ye kısaltılabilir.Verimi artırmak için çiçek tomurcuklarını çıkarmaya değer. Kuraklık sırasında Kudüs enginarı ayrıca sulanmalıdır.

Üreme ve dikim Kudüs enginar

Kudüs enginarı sadece vejetatif olarak yumrular tarafından çoğaltılır , çünkü bizim iklimimizde Kudüs enginarının tohum üretecek zamanı olmayacaktır. Yumruları yaklaşık 50 g ağırlığında ve 2-3 dikiş uzunluğunda parçalara bölün. Her yumru parçasını ilkbaharda (Mart-Nisan) yaklaşık 10 cm derinliğe yerleştiriyoruz. Yeruşalim enginarının ilkbahar ekim tarihi en iyisi gibi görünüyor, çünkü bitkilerin daha sonra büyük yumrular geliştirecek zamanı olacak. Sonbaharda Kudüs enginar ekersek , yumruları yaklaşık 15 cm derinliğe yerleştirin ve don başlamadan önce köklenmeleri gerekir (üstlerinde toprak yığınları olacak şekilde).

Elde edilen büyüklük nedeniyle en iyi ekim aralığı çok önemlidir . Kudüs enginar yumruları, yumrular arasında her 30-60 cm'de bir ve 70 cm ile 1 m arasında bir sıra halinde toprağa yerleştirilir.Ayrıca büyük bir kapta Yeruşalim enginarını da ekebiliriz. Bu şekilde yayılmasını sınırlayacağız ve hasadı kolaylaştıracağız. Ancak, iyi bir drenaj kullanmayı unutmayın.

Yeruşalim enginarını toprağa ekersek , bitkinin kontrolsüz büyümesini kontrol etmemizi sağlayacak olan kök bariyerini kazmayı unutmayın .

yerelmasıKudüs enginarı nasıl kullanılır? Bununla ne yapmalı?

Forowicz'lerimizden birinin bir şekilde 18 kg kazılmış topinambour yumrularını yönetmek zorunda kaldığı alışılmadık Kudüs enginar koleksiyonunu görün. Onlarla ne yaptı ve bu yılki Kudüs enginar hasadının geleceği nedir? Forumumuzdan Tadek'in Kudüs enginarını nasıl aldığını görün! Daha...

Kudüs enginarının yanına ne ekilecek?

Kudüs enginarı oldukça yüksek büyür ve diğer bitkiler için gölge yapabilir. Bu nedenle, Kudüs enginarının yanındaki sebze bahçesine gölgesinden yararlanacak bitkiler ekmeye değer . Kudüs enginarının oluşturduğu örtü, fayda sağlayacak: salatalık, marul, ıspanak, brokoli, karnabahar, lahana, kavun.

Bununla birlikte, domates ve patates , büyümesi önemli ölçüde zayıflayan Kudüs enginarının yanına ekilmemelidir.

Kudüs enginar şirketindeki dekoratif çiçek yataklarında aster, rudbeckia, adaçayı ve süt otu güzel görünüyor.

Topinambur - hasat ve depolama

Kudüs enginar yumruları sonbaharda ilk dona kadar hasat edilir . Toprağa gömülü olarak depolanabilir ve ihtiyaca göre kademeli olarak kazılabilir, bahara kadar taze kalır. Kudüs enginar yumruları da buzdolabında yaklaşık 2 hafta saklanabilir. Bunları kum ve turba altında serin bir yerde de saklayabilirsiniz, yaklaşık 5 ay öyle kalacaktır. Kudüs enginar yumruları için en kötüsü, kurumalarına neden olan kuru havadır.

Kudüs enginar - hastalıklar ve zararlılar

İklimimizde, Kudüs enginarının pek çok tehlikeli hastalığı veya zararlısı yoktur ve ekime verilebilecek olası zarar azdır. En tehlikeli zararlılar, Kudüs enginar yumrularını besleyebilen tarla fareleri ve tarla fareleridir . Salyangozlar bazen Kudüs enginarının yapraklarında ve saplarında görülür, ancak yenilebilir yumrular için tehlikeli değildir.

Kudüs enginarının yapraklarındaki ve saplarındaki hastalıklardan , bazen beyazımsı, tozumsu bir kaplama şeklinde külleme belirtileri fark edilebilir . Genellikle hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için bitkilerin görünür semptomları olan kısımlarının sürekli olarak kesilmesi yeterlidir.

Kudüs enginar, külleme hastalığı

Toz halinde küften etkilenen yer elması yaprakları

Fotoğraf depositphotos.com

Kudüs enginarının tehlikeli bir hastalığı, Puccinia helianthi mantarının neden olduğu ayçiçeği küfüdür . İlk semptomlar, yaprakların üst tarafında yaklaşık 5 mm çapında sarı-turuncu lekelerdir. Yaprak şeklindeki, turuncu, dışbükey büyümeler, yaprakların alt tarafında doğrudan lekelerin altında ve ardından yaklaşık 1.5 mm çapında kahverengi, topaklı, tozlu uredinya görülür. Kötü etkilenen yapraklar ölebilir. Daha yaşlı, sararmış yapraklarda, önce kahverengi, sonra siyah, sert yastıklar - her iki tarafta telia belirir.

Kudüs enginar pas ayçiçeği

Ayçiçeği pası

Fotoğraf Howard F. Schwartz, lisans altında fotoğraf CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Kudüs enginarında görülebilecek diğer hastalıklar şunlardır: gri küf ve lor çürüğü.

Kudüs enginar hastalıkları Scorpion 325 SC (100 m² topinambour yetiştiriciliğinin püskürtülmesi için yeterli olan 2-7 litre suya 10 ml ajan miktarında kullanılır) püskürtülerek mücadele edilebilir .

Topinambour tarifleri

Kudüs enginarının tadı nasıldır?

Kudüs enginarının lezzetine gelince yumrularının tadı Brezilya fıstığı veya enginarına benzer. Genel olarak Kudüs enginarının tatlı, hafif cevizli bir tada sahip olduğu söylenebilir.

Görünenin aksine, Kudüs enginarı için pek çok tarif bulabilirsiniz. Diğer ülkelerde çok değerli bir bitkidir. Sadece besinsel özellikleri yüksek değil, aynı zamanda sağlıklı ve lezzetlidir. Kudüs enginarının kızartılabileceğini, pişirilebileceğini, pişirilebileceğini ve hatta çiğ olarak yenebileceğini bilmeye değer . Görünüşe göre limon yerine ince bir dilim şeklinde çayda tadı çok güzel. Ancak, Kudüs enginar yumrularının gaz giderici özelliklere sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle bulaşıklara bir tutam kimyon veya kabartma tozu eklemeye değer.

Kudüs enginarlı krep

Kudüs enginarlı krep , Kudüs enginarından yapılan ilginç bir tarif .

İçindekiler: 2,5 su bardağı iri gözlü Kudüs enginarı, 2 büyük kaşık un, 1/3 su bardağı süt, 1-2 yumurta, tuz ve karabiber ve bitkisel yağ.

Yağ haricindeki tüm malzemeleri büyük bir kaseye koyun ve iyice karıştırın, böylece kıvam patates pankekine benzer. Sonra tavayı ısıtıp üzerine yağ döküyoruz. Hamuru koyup kekleri tıpkı patatesli krepler gibi kızartıyoruz. Tavadan çıkardıktan sonra, fazla yağın akması için kağıt havluyla bir tabağa koyun.

Kudüs enginarlı kreplerinin tadı biraz soğuduğunda en iyi tadı veya üzerlerine biraz peynir rendeleyin.

Katarzyna Marcinkowska