Küme tritoma - bahçe yetiştiriciliği, dikim, üreme

Üzüm tritomu veya Kniphofia uvaria , Güney Afrika ve Madagaskar'dan geliyor. Tritomun bahçede yetiştirilmesi, bu bitkinin yüksek termal ihtiyacı nedeniyle kimonomuzda bazı sorunlara neden olur. Bununla birlikte, tritomun son derece ilginç, egzotik görünümü onu giderek daha sık ekilir hale getirir. Tritomun bahçe ekiminin neye benzediğini , hangi yetiştirme pozisyonunu seçmeniz gerektiğini ve her yıl harika bir şekilde çiçek açması için tritome nasıl uygun şekilde bakılacağını görün.

Küme tritoma - Kniphofia uvaria

Küme tritoma - Kniphofia uvaria

Küme tritomu - açıklama

Küme tritoma , çok yıllık ve çiçek yataklarını renklendirmenize izin veren muhteşem bir rizom bitkisidir. Çimenli, gövde yaprakları düzgün ve yivlidir, koyu yeşildir. Sert çiçeklenme yaprak rozetlerinin merkezinden 60-100 cm yüksekliğinde büyür.

Bitkinin en dekoratif kısmı, yoğun ve silindirik salkımlar halinde toplanmış boru şeklindeki çiçeklerdir. Beyaz, sarı, turuncu ve hatta kırmızı olabilirler. Çoğunlukla çiçeklenme döneminde, alttan sarı gibi daha açık çiçekler görürüz, üstte ise daha koyu çiçekler vardır, örneğin turuncu veya kırmızı. Ateşli renklerdeki uzun, dikenli çiçek kümeleri bir şişe fırçasına benzer ve bitkinin çok çekici görünmesini sağlar. Tritome , haziran ayından eylül ayına kadar ve dolayısıyla tüm yaz uzun bir süre çiçek açar.

Tritome - bahçe tarımı

Bahçede büyüyen tritom , her şeyden önce bitkiye çok sıcak bir yer sağlamayı gerektirir - güneşli ve soğuk rüzgarlardan korunaklı (örneğin evin güney duvarı). Toprak derin bir şekilde gübrelenmeli ve dolgun olacak şekilde kazılmalıdır. Acuminous tritoma yazın oldukça yüksek bir toprak nemine sahip olmalı, kışın ise hareketsiz dönemde nem sınırlandırılmalıdır çünkü fazlalığı zararlı hale gelir.

Tritom nasıl ekilir?

Üzüm tritoması erken sonbaharda veya ilkbaharda ekilebilir. En iyi bitkiler 3-10 adetlik gruplar halinde (daha sonra 1 m2'ye 5 parça ekiyoruz) veya solitaire olarak ayrı ayrı ekilir. Tritoma, çakıl yatağında harika görünüyor.

Tritom kış için nasıl korunur?

Bahçe yetiştiriciliğinde üzüm tritoması iyi bir kış örtüsü gerektirir. Yaprak rozetinin çekirdeğine özellikle dikkat ederek samanla malçla sarmak en iyisidir. Üzüm tritomunu kışın folyo gibi havalandırmayan malzemelerle örtmeyin çünkü yapraklar çok kolay çürümeye başlar. Ayrıca salkım tritomunun yer üstü kısmı sarıldıktan sonra toprağın donmasını önlemek ve bitkinin köklerini korumak için turba, kompost veya ağaç kabuğu veya yapraklarla örtülmelidir.

Tritome üreme

Bu çoklu-rozet topaklar bölünerek ya da genç yan oluşumlar ayırarak tritome üretmek için en iyisidir. Kępy sonbaharda ikiye ayrılır. Kışın sonunda tritome tohumları cam altına da ekilebilir.

Katarzyna Matuszak