Üzüm püskürtme. Üzüm ne zaman ve ne püskürtülür?

Düzgün yapılan üzüm püskürtme, sağlıklı ve bol mahsulü garanti eder. Hazırlığı ve kullanım tarihini doğru seçmek çok önemlidir. Hastalıklardan ve zararlılardan kaçınmak için üzümleri ne zaman ve neye püskürteceğimizi tavsiye ederiz . Doğru hazırlama ve püskürtme tarihini seçmenize yardımcı olacak pratik bir üzüm püskürtme masası da hazırladık .

üzüm püskürtme

Üzüm püskürtme

Fotoğraf depositphotos.com

Üzümleri ne zaman püskürtmeliyim?

Üzümleri büyüme mevsiminin başından itibaren veya hastalıkların veya zararlıların ilk belirtileri ortaya çıktığında önleyici olarak püskürtün . En büyük mantar hastalığı riski, nemli ve sıcak havalarda, yoğun yaprak ve salkım büyümesi döneminde yani Haziran ve Temmuz aylarında ortaya çıkar. O zaman üzümleri de gözlemleyip enfeksiyon durumunda püskürtmemiz gerekir.

Organik üzüm ilaçlaması kullanılması durumunda , tedaviler sezon boyunca yapılabilir, bitkilere zarar vermez hatta çalıları güçlendirir ve patojenlere karşı korur.

Hassas asmaların çalıları, çiçeklenme başlamadan hemen önce ve bittikten sonra önleyici olarak püskürtülmelidir .

Üzüm nasıl püskürtülür?

Üzüm püskürtmek için şunları kullanabilirsiniz :

  • kimyasal bitki koruma ürünleri,
  • doğal içeriklere dayalı hazır müstahzarlar,
  • kendimizi hazırlayacağımız yabani ot ve otların kaynaşmaları.

Bahçede amatör bağcılıkta, çevre ve kendimiz için güvenli olan doğal ve ekolojik müstahzarlarla ilaçlama yapılmasını tavsiye ederiz. Üzümlerin ekolojik olarak püskürtülmesi at kuyruğu, ısırgan otu, soğan veya sarımsak müstahzarları ile yapılabilir. Onlardan kaynatma veya sıvı gübre yapabiliriz. Güçlendirici bir etki gösterirler. Tarla at kuyruğu kaynatma, külleme ile mücadeleye yardımcı olur ve soğan veya sarımsaktan elde edilen özler yaprak bitlerinden kurtulacaktır.

Asma küfü ile mücadelede bu tür müstahzarları hazırlayamazsak , doğal içerikli hazır ürünlere ulaşabiliriz :

  • Lecitec - asmanın hücre zarını güçlendiren ve patojenlerin penetrasyonunu azaltan lesetin içerir. Müstahzarı asmanın büyüme mevsimi boyunca her 10 günde bir önleyici ve ayrıca müdahale amaçlı kullanıyoruz. Asmaları püskürtmek için Lecitec'i 8 litre suya 25 ml preparat oranında dozajlıyoruz,

  • Evasiol - at kuyruğuna dayalı bir preparat. Evasiol, tamamen güvenliyken üzümleri besler, güçlendirir, iyileştirir ve bağışık hale getirir. 50 ml ajanın 5 litre suda çözülmesi ve hem büyüme mevsiminin başından itibaren önleyici olarak kullanılması hem de 10 günde bir tedavi edilmesi yeterlidir.

Buna karşılık, asmaya böğürtlen yağı içeren doğal preparat Emulpar 940 EC'yi püskürterek yaprak bitlerinden ve örümcek akarlarından kurtulabiliriz . İlaçlama, haşerelerin kışlama aşamalarını yok etmek için ilkbaharın başında ve yetiştirme mevsiminde zararlıların beslendiğini fark ettikten sonra önleyici olarak yapılır. Emulpar 940 EC, 10 litre su için 90-120 ml preparat miktarında dozlanır.

Asmaları püskürtmek için kimyasal böcek ilaçları kullanmaya karar verirsek , müstahzarın doğru seçimini, doğru konsantrasyonda kullanmayı, ödemesiz dönemi (püskürtme ile üzümlerin hasat tarihi arasındaki aralığı) koruyarak hatırlamalıyız.

Uygun müstahzarların ve ilaçlama tarihlerinin seçimi , kimyasal bitki koruma ürünlerinin yanı sıra doğal ve ekolojik müstahzarları içeren üzüm püskürtme masasıyla kolaylaştırılacaktır . Tablonun altında, tabloyu yazdırılabilir bir sürümde indirmek için bir bağlantı vardır :-)

üzüm püskürtme

Bu tabloyu yazdırılabilir bir sürümde indirin:

  • Üzüm püskürtme masası (PDF)

MSc. Joanna Białowąs