Calathea, Calathea - yetiştirme, türler, hastalıklar

Calathea ( Calathea ), marantowatych ( Marantaceae ) familyasına ait saksı süs bitkisidir . Desenlerle elle boyanmış gibi görünen son derece dekoratif yapraklarla ayırt edilir. Bir tencerede büyüyen calathea'nın sırlarını öğrenin, apartmanda hangi calathea türlerinin büyümeye uygun olduğunu ve bu bitkiyi hangi hastalıkların tehdit edebileceğini kontrol edin . Kalatea'nın evinizi olabildiğince uzun süre dekore etmesi için yapmanız gerekenler!

Kalatea

Calathea - Calathea

Kalatea - yetiştirme

Calathea'nın bakımında en önemli rol su ve yüksek hava nemi ile oynanır. Calathea'yı sadece yumuşak, ılık suyla sularız . Yüzey sürekli nemli olmalıdır. Sulama, büyüyen calathea deneyimiyle edindiğimiz büyük bir sezgi gerektirir. Çok nadir sulama yapmak yaprakların solmasına ve kıvrılmasına neden olur. Öte yandan, aşırı sulama ve substratta kalan su, kalatei hastalıklarının gelişimini teşvik eder .

Calathea yetiştiriciliğinde yüksek hava nemini korumak çok önemlidir . Nemi artırmanın bir yolu da her gün serpmektir. Diğer bir yol da tencereyi su ve çakıl taşlarının bulunduğu bir ayağa yerleştirmektir. Çok düşük hava nemi, yaprak uçlarının ve kenarlarının kurumasına ve kızarmasına neden olur. Kuru hava aynı zamanda genç yaprakların büyümesini de engeller. Sonuç olarak, bitki hızla sıyrılır ve ölür.

Sıcaklık, yeterli nem kadar önemlidir. Calathea, termofilik bir bitkidir . Kışın sıcaklık 16-18 ° C'nin altında olamaz. Optimum sıcaklık 20-25 ° C'dir. Yaz aylarında, yüksek hava nemiyle, calathea 27-29 ° C'de bile iyi başa çıkabilir. Kalatea, gaz sobalarından ve sigara dumanından gelen hava akımlarına ve dumanlarına karşı çok hassastır .

Kalatea'nın çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur . Çok fazla ışık yaprakları soluklaştırır. Özellikle yaz aylarında öğleden sonra saatlerinde yoğun güneş ışığı yaprakların yanmasına neden olabilir. Calathea içeren bir tencereyi yarı gölgeli bir yere koymak en iyisidir. Sadece kışın calathea'yı daha aydınlık bir yere yerleştiririz.

Calathea yetiştirmek için toprak iyi drene ve asidik (5-5,5 pH) olmalıdır. Kaba kum ilavesiyle turba veya kompost toprağı en iyisidir. Satın alınan calathea'yı böyle bir substrata nakletmek en iyisidir.

Mart ayından eylül ayına kadar, calathea'yı iki haftada bir defadan fazla gübrelemiyoruz . Yemleme için üreticinin önerdiği gübre dozunun yarısını kullanıyoruz. Dekoratif yapraklı saksı bitkileri için gübre kullanmak en iyisidir.

Kalatea - ev bitkileri

Kalatea ( Calathea ) cinsinin yaklaşık 100 türü vardır. Ancak hepsi evcilleştirilmedi. Saksı yetiştiriciliğinde bir düzineden fazla tür var. Aşağıdakiler en büyük ilgiyi hak ediyor:

1. Kalatela Makoya ( Calathea makoyana ) - bu en yaygın calathea türüdür. Bu tür ilaçlamayı sevmez. İç mekanlarda büyümeye uygun hale getiren yapay aydınlatma ile iyi başa çıkıyor. Yapraklar oval, bezelye renginde ve koyu yeşil desenli. Desen, yaprağın alt tarafında da açıkça görülebilir. Yaprakların alt kısımları mor tonlarında boyanmıştır.

2. Calathea lancetolistna ( Calathea lancifolia ) - Bu türde yapraklar dikdörtgendir, kısa yaprak sapları üzerine yerleştirilmiştir. Yaprakları koyu yeşil, üst tarafı daha koyu desenli, alt tarafı koyu mor renklidir.

Kalatea

Calathea - Calathea

3. Kenarlı Calathea ( Calathea picturata ) - bazen tavus kuşu calathea olarak da anılır, yaprakları dikdörtgen şeklindedir ancak yine de oval bir şekle sahiptir. Yaprak kanadın üst tarafı karakteristik bir desene sahiptir - yaprakların kenarı, enine ışık şeritlerini çevreleyen belirgin bir sınır ile çevrilidir.

4. Calathea tekir ( Calathea Zebrina ) - yaprakların üst tarafında çizgili Calathea olarak da anılır, görünür yeşil zebra benzeri desendir. Yaprakların alt tarafı kırmızımsıdır.

5. Calathea falistolistna ( Calathea rufibarba ) - yapraklar dar ve mızrak şeklindedir, uzun saplara (30 cm) monte edilmiş dalgalı kenarlara sahiptir. Koyu yeşil renklidirler, parlaktırlar, karakteristik desenlerden yoksundurlar, ancak sert tüylerle kaplıdırlar. Yaprağın alt tarafı koyu kırmızıdır. Işık eksikliği ile yapraklar küçülür ve bu da bitkinin çekici görünümünü kaybetmesine neden olur.

6. Calathea żółtokwiatowa ( Calathea crocata ) - yapraklar koyu yeşildir ve iyi tanımlanmış bir desen yoktur. Yaprağın alt tarafı mordur. Bakımlı, kışın sarı-turuncu çiçeklerle çiçek açar.

Kalatea - hastalıklar

Saksı yetiştiriciliğinde calathea en çok fusarium kökü ve sürgün çürümesi ve fusarium yaprağı lekesi gibi saksı bitkilerinin hastalıkları tarafından saldırıya uğrar.

1. Fusarium kökü ve sürgün çürüğü ( Fusarium oxysporum )

Bu kalatea hastalığı, çürüyen kökler ve yaprak saplarının tabanları şeklinde kendini gösterir . Yapraklar solur, kahverengiye döner ve büyük ölçüde kurur. Hastalıklı bitkiler yavaş büyür. Hastalığın gelişimi, aşırı nemli bir substrat ve 20 ° C'nin üzerindeki hava sıcaklığı ile desteklenir.

Hastalığın ilerlemesini durdurmak için, 10 cm'lik kap başına 50 ml sulu çözelti içeren bir dozda Topsin M 500 SC (1 ml / 1 l su seyreltin) kullanın. Hastalığın gelişmesini önlemek için kalateayı fazla sulamaktan kaçının . Püskürtme yaparken doğrudan yapraklara püskürtmeyiz, ancak havaya su püskürtürüz.

2. Fusarium yaprak lekesi ( Fusarium moniliforme )

Calathea yapraklarının her iki tarafında kahverengi, yuvarlak, sulu lekeler görülür . Genellikle kenarlarında bulunurlar. Havadaki nem düştüğünde lekeler kurur. Noktaların etrafında sarı bir sınır açıkça görülebilir. Şiddetli semptomlarla tüm yapraklar kurur.

Hastalığın başlamasını önlemek için calateyi doğrudan alt tabakaya sulamalısınız . İlk semptomlar ortaya çıktığında, tüm hastalıklı yaprakları çıkarın ve daha sonra bitkiye daha önce bahsedilen Topsin M 500 SC (1 ml / 1 l su) püskürtün.

Calathea ayrıca hop örümcek akarı tarafından saldırıya uğrayabilir. Örümcek akarları, ev bitkilerinin oldukça yaygın zararlılarıdır. Örümcek akarının saldırısının bir sonucu olarak, calathea yaprakları rengini kaybeder, gri, matlaşır, üzerlerinde sıklıkla sarı lekeler görülür. Yapraklar ayrıca aşağı doğru kıvrılabilir ve kenarlarından kurur. Örümcek akarı besleme semptomlarını fark ettikten sonra, ona saksı bitkileri için bir örümcek akarı preparatı püskürtün, örneğin Polysect Hobby.

MSc. Agnieszka Lach