Ceviz ne zaman toplanır ve nasıl saklanır?

Mağazalarda kabuklu veya kabuklu ceviz satın alıyoruz . Zaten kurutulmuş ve saklama için hazırlanmıştır. Peki ama bahçemizdeki ağaçta yetişen bu yeşil küresel ceviz meyvelerle nasıl başa çıkılır? Ceviz hasadı için en uygun zaman nedir ve ne kadar süre saklanabilir? Uzmanımız tüm bu soruları yanıtlıyor. Cevizleri ne zaman toplayacağınızı ve mümkün olduğunca uzun süre taze tutmak için nasıl saklayacağınızı görün !

kendi ceviz koleksiyonu

Kendi koleksiyonunuzdan cevizler

Ceviz ne zaman toplanmalı?

Ceviz hasadı için en iyi terimin ne olduğunu açıklamadan önce , bir ceviz meyvesinin nasıl oluştuğunu tam olarak açıklamaya değer. Kabuğun içindeki yenilebilir kısım tohumdur. Odunsu bir kabuk şeklinde sert bir kabukla çevrilidir. Ağaçta büyüyen kuruyemişler ayrıca sonbaharda kolayca kabuktan çıkan etli, yeşil bir örtü ile kaplanır. Mağazalarda kuruyemiş satın alan insanlar bu kabuğu hiç görmemiş olabilir ve orada olduğunu bile bilmeyebilir. Bunu ancak ağacın altından kendimiz fındık topladığımızda göreceğiz .

Ceviz hasat tarihi eylül sonundan ekim ayına kadardır . Fındıkların tam olgunlaşma tarihi, yılın çeşidine ve hava durumuna bağlıdır. Ancak bahçede bir ceviz ağacı bulundurmak, sahip olduğumuz bitkiyi gözlemleyerek hasat tarihini kolayca belirleyebiliriz. Peki ceviz, ağaçtan düştükten sonra, yeşil kabuğun kendiliğinden patlaması ve kabuktan kolayca ayrılmasıyla hasat edilebilir . Sadece kabuktaki kabukları topluyoruz ve kabukları atıyoruz.

ceviz olgunlaşması

Çatlayan kabuklar, fındıkların olgunlaştığının bir işaretidir

Bunu bildiğim iyi oldu!

Başka bir tarihte, tentür için ceviz toplanır - bir fındıkkıran. Eh, bir nutcracker için, iyi hala olgunlaşmamış fındık kolayca bıçakla kesilebilir. Fındıkkıran için genellikle temmuz ayında hasat edilir.

Ceviz nasıl saklanır?

Yenilebilir kısmın kurumasını, küflenmesini ve değerli besinlerin kaybını önlemek için kabuklu yemişleri kabuklarında saklamak en iyisidir . Özellikle cevizdeki yağlar kolayca ekşir. Kabuklar buna karşı etkili bir şekilde koruma sağlar.

Ancak önce taze kuruyemişler kurutulmalıdır . Hasattan sonra bunları hasır bir kaba veya açık iş çantasına koymak ve havalandırılmış, sıcak ve kuru bir yerde bırakmak en iyisidir. Doğrudan güneşte, tavan arasında, tavan arasında veya bir kulübede olabilir. Tabii cevizleri kabuklarında kurutuyoruz.

ceviz nasıl saklanır

Cevizler kurutulabilir ve hasır sepetlerde saklanabilir

Ceviz kurutmak çok önemlidir çünkü yapmazsanız mahsulleriniz küflenmeye başlayacaktır. Ancak fındıkları çok yoğun kurutmamalısınız, çünkü o zaman değerlerini kaybederler ve tatsız hale gelirler, hızla ekşimiş ve acı olurlar. Bu nedenle fırında kurutmuyoruz veya doğrudan radyatör üzerine yerleştirmiyoruz. Kurutma, kabukların çatlamasına neden olmamalıdır.

Bunu bildiğim iyi oldu!

'Kırmızı Kiraz' gibi birkaç ceviz çeşidi (bu çeşit çok büyüktür ve eti hafif pembe renktedir) kurutmaya ve bu nedenle depolamaya uygun değildir. Onları hemen taze yemelisin.

Kuruyemişleri normal oda sıcaklığında aylarca saklayabiliriz . Keten veya pamuklu bir çuval veya havadar bir sepet içinde olabilirler. Bununla birlikte, en az bir somunun küfle kaplandığını fark ederseniz, tüm fındık sepeti atılmalıdır. Muhtemelen kalıp, tüm somunların içine çoktan girmiştir (henüz dışarıda göremeseniz de).

ceviz nasıl saklanır

Cevizleri hava geçirgen bez torbalarda da saklayabilirsiniz.

Kabuklarını soyduktan sonra, somunları kapalı bir kaba (örneğin bir kavanoz) veya bir kağıt poşete koyun. Ayrıca derin dondurucuda soyulmuş fındıkları da dondurabilirsiniz.