Çit ağını ne ile doldurmalı? Ağ çit için en iyi tırmanma bitkileri!

Çit örgülü çit genellikle en iyi görünmüyor ve komşuların bakışlarından korumuyor. Ancak, onu tırmanan bitkilerle diktiğimizde her şey değişebilir. Çit ağını dikerken , sürgünleri ağ ağının etrafına kolayca sarılacak ve aynı zamanda hassas çit yapısını aşırı yüklemeyecek olan sarmaşıkları seçmeye değer . Çok yıllık ve mevsimlik yıllık dağcılar arasında seçim yapabiliriz. İşte bir örgü çit için en güzel 10 sarmaşık!

çit ağını ne doldurmalı

Nasturtium çite tırmanıyor

Fotoğraf Pixabay.com

Ağ çit için çok yıllık dağcılar

1. Hanımeli ( Lonicera )

Hanımeli, ağ çitleri dikmek için çok popüler dağcılardır . Yazın, akşamları güzel kokan çiçeklerle bereketli çiçek açarlar. Hemen hemen her toprakta, tam güneşte veya kısmi gölgede iyi büyürler. Pek çok hanımeli türü arasında aşağıdakiler özel ilgiyi hak etmektedir: Brown'ın hanımeli ( Lonicera x brownii ), derin delikli hanımeli ( L. caprifolium), Heckrott'un hanımeli ( L. x heckrotii ), Pomeranian hanımeli ( L. periclymenum ) ve Tellmann'ın hanımeli ( L. x tellmanniana ) . Yıl boyunca örtüler için, yaprak dökmeyen hanımeli türlerini kullanabilirsiniz , yani Henry'nin hanımeli ( L. henryi ), sivri hanımeli (L. acuminata ) ve Japon hanımeli ( L. japonica ).

2. Akasma ( Akasma )

Akasma , yoğun, bereketli bir çiçek örtüsü oluşturmak için çitin ağının etrafına sicim . 'Bill MacKenzie' gibi bazı çeşitler çiçekleri ilk dona kadar tutacaktır. Çiçeklere ek olarak, akasmanın dekorasyonu, yaz sonunda ortaya çıkan kabarık tohum başlarıdır. Çok sayıda akasma türü ve çeşidi vardır. Örgü çit dikmek için Tangutica ve Vitalba gruplarından çeşitler tavsiye edilir . Bu gruplardan gelen türler daha zayıf büyümeye sahiptir, dona dayanıklıdır, hastalıklardan daha az muzdariptir ve düşük yetiştirme gereksinimleri vardır. Akasma yetiştirmek için uygun bir yer güneşli veya yarı gölgeli bir konumdur. Bu dağcılar kuru ve asitli topraklara dayanamazlar.

Akasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklarAkasma - çeşitleri, yetiştirme, kesim, hastalıklar

Akasma, bahçelerde çok popüler olan birkaç yüz türün bir üzüm çeşididir. Çeşitli desteklere ekilebilir ve yer örtücü bitkiler olarak kullanılabilirler. Bahçede başka hangi akasma çeşitlerinin ekilmeye değer olduğunu, bahçe ekiminin neye benzediğini, bu dağcıları kesmenin gerekli olup olmadığını ve olası akasma hastalıklarının nasıl üstesinden gelineceğini görün. Daha...

3. Aylık ( Menispermum )

Aylık dergiler , çit ağının etrafında yoğun şekilde kıvrılan, ince sürgünlere sahip dağcılar . Bu asmaların gururu kiremitli, kalp şeklinde, loblu, parlak, koyu yeşil yapraklardır. Yapraklar sonbaharda sararır. Sonbaharda dişi örneklerde koyu mavi meyveler gelişir. Aylık dergiler, nadiren hastalıkların saldırısına uğrayan iddiasız dağcılardır. Güneşli yerler gibi ortalama toprakları kabul ederler ve dona dayanıklıdırlar. İki tür bilinmektedir - aylık Dahurian ( Menispermum davuricum ) ve Kanada'da aylık ( M. canadense ).

çit ağını ne doldurmalı

Kanadalı aylık bir çit ağı için harika bir tırmanıcı

Fotoğraf Cbaile19, CCO, Wikimedia Commons

4. Üzüm asması ( Ampelopsis )

Bağlar, ilginç, dekoratif yaprakları ve meyveleri olan dağcılardır. Yapraklar parmak benzeri ve hayal ürünü bir şekilde kesilmiş. Bir örgü çitin yanına dikildiğinde , yılda 3 m'ye kadar büyüyerek, yapışkan dallarla üzerinden tırmanırlar . Parlak renkli meyveler üzüm bağlarının ek bir süslemesidir. Az bakım gerektiren dağcılar, güneşli konumları tercih ediyorlar. En popüler türler, aconite ( Ampelopsis aconitifolia ) ve değişken asmadır ( Ampelopsis glandulosa ). Üç renkli (yeşil-beyaz-pembe) yaprakları ve yoğun mor-mavi meyveleri olan 'Elegans' değişken asma özellikle çekici bir çeşittir.

çit ağını ne doldurmalı

Bağ, çekici meyvelerle süslenmiş bir çit ağına tırmanıcıdır.

Fotoğraf Pixabay.com

5. Adi sarmaşık ( Hedera helix )

Gölgede bir çit ağı üzerinde bir tırmanıcı olarak ideal olarak uygun sarmaşık. Bu sarmaşık, tüm çitleri yoğun bir şekilde kaplar ve her zaman yeşil olduğu için, tüm yıl boyunca bahçede bize samimiyet sağlayacaktır. Saf türün koyu yeşil yaprakları vardır, ancak alacalı veya hafif kenarlı yapraklar gibi farklı ortak sarmaşık çeşitleri seçerek çitin üzerinde renkli bir kompozisyon oluşturabiliriz.

Ortak sarmaşık Hedera helix - yetiştirme, üreme, fiyat, çeşitler

Ortak sarmaşık, bahçelerimizde ve parklarımızda yeri doldurulamaz bir tırmanıcıdır. Yaprak dökmeyen yaprakları sayesinde iddiasız ve çok etkilidir. Çitlerin, duvarların veya eski ağaç gövdelerinin üzerinden tırmanabilir ve ayrıca yer örtücü bitki olarak da kullanılabilir. Ortak sarmaşık yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve en iyi bahçe çeşitlerinin neler olduğunu öğrenin. Daha...

Ağ çit için yıllık dağcılar

1. Kobea tırmanışı ( Cobaea scandens )

Tırmanan kobea (akbaba da denir) , bıyıklarıyla tırmanarak ağ çitlerinin üzerinde büyür . Sürgünler 3-4 m uzunluğa ulaşır. Uzun saplara yerleştirilmiş büyük (3 cm çapında) çan şeklinde, koyu mor çiçeklerle süslenmiştir. Kobea, temmuz-ekim ayları arasında çiçek açar. Sonbaharda yapraklar güzel bir kırmızı-mor renge dönüşür. Kobea, sıcak ve güneşli yazlarda en dekoratif olanıdır. Orta derecede nemli, humuslu topraklar, tercihen killi topraklar gerektirir.

çit ağını ne doldurmalı

Kobea tırmanışı çitlerin üzerinde harika bir şekilde çiçek açar

Fotoğraf Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

2. Japon şerbetçiotu ( Humulus japonica )

Japon şerbetçiotu, daha hızlı büyüyen mevsimsel sürüngenlerden biridir (sürgünler 6 m uzunluğa ulaşır), bu nedenle özellikle ağ çitini hızlı bir şekilde örtme ihtiyacı olan yerlerde uygundur . Bitki, yaz sonunda ortaya çıkan büyük, palmiye loblu yapraklar ve koni şeklindeki salkımlarla süslenmiştir. 'Variegatus' çeşidinin beyaz benekli yaprakları son derece dekoratif görünüyor. Sonbaharda, Japon şerbetçiotunun yaprakları kırmızıya döner. Japon şerbetçiotu güneşli bir yerde (Variegatus çeşidi, yarı gölgeli), verimli, nemli ve iyi drene edilmiş topraklarda yetiştirilmelidir.

3. Kanatlı tunbergia ( Thunbergia alata )

Kanatlı Tunbergia, çok popüler olmasa da çok hoş bir dağcıdır. Sürgünler 1,5 m uzunluğa ulaşır.Ağır bir çitin yanına dikildiğinde, üzerinde büyür , koyu yeşil, kalp şeklinde yapraklar ve siyah merkezli parlak sarı çiçeklerden oluşan sıkı bir örtü oluşturur , Haziran ayından ilk dona kadar çiçek açar. Isıl gereksinimi yüksek bir bitkidir ve ne yazık ki yağışlı ve serin yazlarda daha az dekoratiftir. Rüzgardan korunaklı güneşli yerler gerektirir ve hafif ve verimli toprak gerektirir.

çit ağını ne doldurmalı

Kanatlı Tunbergia, örgü çit için harika bir dekorasyon

Fotoğraf © David

4. Kanarya Adası Nasturtium ( Tropaeolum peregrinum )

Canarian Nasturtium, çok dekoratif, hızlı büyüyen bir dağcının (günde birkaç cm) az bilinen bir türüdür. İlginç, palmiyeli, loblu yapraklar ve iki kıvrımlı yaprakları olan karakteristik kanarya sarısı küçük çiçeklerle süslenmiştir. Gözenekli çitleri mükemmel bir şekilde kaplayarak çekici ve renkli görünmelerini sağlar . Haziran sonundan ilk dona kadar çiçek açar. Güneşli ve verimli, nemli toprak gerektirir.

çit ağını ne doldurmalı

Kurt gibi yıllık asmalar çit için uygundur

Fotoğraf © Rafał Okułowicz

5. Wilec (Ipomoea)

Wilec, ağ çite harika bir şekilde tırmanabilen , hızla büyüyen bir yıllık bir tırmanıcıdır . Tamamen güneşli ve hafif gölgeli yerler için uygundur. Temmuz başından eylül sonuna kadar çiçek açar. 2,5 m ila 3,5 m yüksekliğe ulaşır, böylece oldukça uzun bir çitin üzerinde büyüyebilir. Çitleri, balkonları ve duvarları da kaplayabilir. Çok kolay yayılır ve bahçeye dikildikten sonra çiçeklerinin tadını uzun yıllar çıkarır.

MSc. Agnieszka Lach