Solucanlar kirazlardan nasıl çıkarılır ve bu tür meyveler yenebilir mi?

At kirazları solucanlar ikinci yarısında haziran ya da geç toplanan meyvelerde en sık karşılaşıyoruz. Böcek ilacı püskürtülerek görünümleri engellenir. Ancak ağaçları püskürtmediysek, halihazırda hasat edilmiş meyvelerden kurtları temizleme şansımız var . Yöntem çok basit ve güvenlidir ve bu tür meyveleri yiyebilirsiniz. Vişnelerden solucanları nasıl çıkaracağınızı görün !

kirazlar

Kirazlar

Fotoğraf Pixabay.com

Tatlı kirazların solması zararlı Trześniówka tohum sineğinden kaynaklanır. Meyvede hoş olmayan tohum larvaları buluyoruz. Kurtlu kiraz meyvesi tüketime uygun değildir. Bununla birlikte, zaten hasat edilmiş meyvelerden kurtlardan kurtulmak oldukça kolaydır.

Kirazların solucanlarından kurtulmak için meyveyi bir kaba koyun, örneğin bir kase, üzerine kışın su dökün ve 30-60 dakika bekletin. Suyun altında meyve ile beslenen larvalar boğulmaya başlayacaktır. Yardım ararken meyveden çıkacaklar. En az 30 dakika geçtikten sonra meyveyi oluklu bir kaşıkla çıkarın. Meyveler çıkarıldıktan sonra kabın dibinde kirazdan çıkan ölü larvalar görünecektir . Kurtların gerçekten kirazlardan çıkıp çıkmadığını görmek istemiyorsak, suyu boşaltabilir ve meyveyi durulayabiliriz. Bu tedaviden sonra kirazlarda solucan kalmadığından emin olabiliriz .

Zaten istila edilmiş meyveleri kurtarmak için çok fazla. Bununla birlikte bir başka konu, uygun koruyucu önlemlerle kirazlardaki solucanları önlemektir . Bunun için meyveyi topladıktan sonra kiraz ağaçlarının altına toprağın üst katmanını hafifçe kazın . Bu, meyveyi terk ettikten sonra kışlamak için toprağa giren ve yetişkin sineklere dönüşen larvaları kısmen yok eder. Kazdıktan sonra, larvaların bir kısmı ölecek, güneşte kuruyacak ve bazılarına kuşlar tarafından müdahale edilecektir. Bu, tüm larvaları yok etmeyecek, sayılarını kesinlikle azaltacaktır .

Bir sonraki tedaviyi önümüzdeki baharda gerçekleştireceğiz. Mayıs ayında kirazların altındaki toprağın yoğun gazlı bez veya dokunmamış kumaşla örtülmesi gerekir, bu da sineklerin uçmasını zorlaştırır (kışı geçirdikten sonra topraktan uçup meyveye yumurta bırakırlar, bu yumurtalardan kirazların solmasına neden olurlar). Ağaçlara sarı yapışkan levhalar asmaya değer. Zararlıların bir kısmı yakalanacaktır ve yapışkan tahtalarda ilk sinekleri gördüğümüzde, bir böcek ilacı, örneğin Mospilan 20 SP püskürtmeye de değer.

Kirazlardaki solucanlara ilaçlama tarihini belirlemenin bir başka yolu da siyah çekirge ağaçlarının (Polonya'da genellikle sadece akasya olarak anılır) gözlemlenmesidir. Kirazlarda solucanlara karşı ilaçlama, kara akasya çiçeklenmesinden bir hafta sonra yapılmalıdır.

Ne yazık ki kirazlarda uçuşma ve yumurtlama süresi zamanla uzayabilir ve ilaçlama ile en iyi anı yakalamak zordur. Bu nedenle, ağaçlara püskürtülse bile, yukarıda açıklanan doğal yöntemlerle kirazların solmasına neden olan zararlılarla mücadele etmenin yanı sıra, metnin başında anlatıldığı gibi, toplanan meyvelerin üzerine su dökülmesi de değerlidir .