Taze soğan - büyüyen, dikim, gübreleme

Taze soğan , kendi arsanızdan veya arka bahçenizden sağlıklı ve güzel soğan almanın kanıtlanmış bir yoludur. Bkz soğan ne neden soğan büyüyen kolaydır, en iyi zaman nedir bitki soğan . Böyle bir mahsulün uygun şekilde gübrelenmesinin ve sağlıklı soğan büyümesi için yararlı olan diğer sebzelerin çevresinin seçilmesinin ne kadar etkili olduğuna belki şaşıracaksınız. Taze soğanın verimini, büyümesini ve lezzetini nasıl artıracağıma dair sırlarımı birazdan öğreneceksiniz !

taze soğan

Taze soğan - ekim

Taze soğan - nedir bu?

Taze soğanlar, arsanıza ekilmeye hazır küçük ampullerdir. İlkbaharın başlarından itibaren onları bahçe mağazalarından satın alabilir veya kendiniz yetiştirebilirsiniz. Uygulamada elbette satın alınmalarına rağmen. Bu çözüm, daha az deneyimli bahçıvanlar ve soğanın hasat için olgunlaşması için çok uzun süre beklemek istemeyenler için önerilir :-)

Yeşil soğan yetiştirmek, soğan yetiştiriciliğinde çıkıştan sonraki en zor aşamayı atlamanıza izin verdiği için toprağa veya fideden tohum ekerek soğan yetiştirmekten çok daha kolaydır. Genç soğan fideleri genellikle yabancı otlara veya hastalıklara karşı savaşı kaybeder. Yeşil soğan ise olumsuz iklim ve toprak koşullarına daha toleranslı olarak kabul edilir ve ülkenin her yerinde bulunur. Taze soğanlar, ekilerek yetiştirildiklerinden 4-6 hafta önce hasat edilir. Bu şekilde elde edilen soğan da genellikle daha iyi kalır. Tüm bu avantajlardan dolayı , taze soğan yetiştiriciliği , tahsisli bahçe sahiplerinin çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir.

Sıradan soğan. Arsa üzerindeki özellikler ve yetiştirme

Soğan, iki yılda bir olan bir bitkidir, ancak genellikle bir yıllık olarak yetiştirilir. 5.000'den fazla süredir yetiştirilen ve tüketilen, insanoğlunun bildiği en eski kültür bitkilerinden biridir. yıl. Şu anda, tüm dünyada yaygın olarak bilinmekte ve takdir edilmektedir. Popülerliğini yüksek tadı, diyet ve iyileştirici özelliklerine borçludur. Arsada soğanların neye benzediğini görün. Daha...

Taze soğan - yetiştirme

Taze soğanlar genellikle erken salkım hasadı için veya yaz veya sonbahar döneminde kuru kabukla hasat için yetiştirilir .

Taze soğan yetiştiriciliği güneşli bir yerde, iyi drene edilmiş ve verimli topraklarda nötr veya hafif asidik reaksiyonla yapılmalıdır. Soğanlar için ideal toprak pH'ı 6,5 ile 7,0 arasındadır. 6.0'ın altında bir pH'a sahip bir toprak kireçlenmelidir. Ayrıca kompostla zenginleştirmeye değer (ekimden hemen önce yapabilirsiniz) veya bir önceki yılın sonbaharında gübre uygulayabilirsiniz.

Taze soğan yetiştirmek için bir yer seçerken , haşerelerin ve soğan hastalıklarının yayılmaması için arsa üzerindeki sebzelerin ürün rotasyonuna dikkat etmeye değer. Taze soğan, daha önce salatalık veya çalı fasulyesi yetiştirdiğimiz yataklarda iyi büyür. Ancak pancar, patates, kereviz ve havuçtan sonra dikmemeliyiz.

Ne zaman bahar soğan büyüyen, aynı zamanda sebze iyi civarı, karşılıklı yararlı etkiye sahip yani ekim bitkilere dikkat değer. Ve böylece taze soğanlarımız salatalık, domates, kırmızı pancar, havuç ve maydanozun yanı sıra mercanköşk, marul veya çilek eşliğinde başarıyla yetiştirilebilir. Lahana veya turpla birlikte soğan yemekten kaçının.

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tabloHangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Yan yana diktiğimiz sebzeleri büyüme ve verim kalitesi üzerinde etkisi vardır. Yan yana ekilen belirli sebzeler birbirlerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı ve yüksek verim için hangi sebzeleri yan yana ekmeniz gerektiğini görün. İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir sebze tablosu. Daha...

Taze soğanların büyümesi sırasında, çapa ile sıralar arası toprağın hafifçe gevşetilmesi ve yabani otların çıkarılması, sulama (özellikle kuru dönemlerde) ve üst pansuman gibi yetiştirme prosedürleri gereklidir.

Taze soğan - ekim

Bir bahçe dükkanından satın alınan veya kendi başınıza yapılan taze soğan , ilkbaharda (Mart ayının sonundan Nisan ayına kadar) sıralar arasında 30-40 cm mesafede ve arka arkaya her 5-8 cm'de bir ekilir. Erken tüketime yönelik soğanları, frenk soğanı ile daha yoğun ekin ve ara sıra ile sıra arasında uygun aralık bırakın. Taze soğanı , üstleri zemin seviyesinde olacak şekilde ekiyoruz.

Ayrıca birkaç tane satın aldığımız taze soğanı eve alıp bir tencereye soğan olarak ekebiliriz. Bu sayede her zaman taze, narin frenk soğanı elimizde olacak.

Taze soğan - döllenme

Taze soğanın yüksek gübreleme ihtiyacı vardır ancak azotla gübrelenmesi kolaydır. Bu nedenle, yukarıda da belirtildiği gibi, gübre yalnızca sonbaharda bir yıl önce kullanılabilir. Bu sayede toprağı organik maddeler ve önemli besinler ile zenginleştiriyoruz ve kış aylarında fazla nitrojen yıkanacak.

Gerekirse taze soğan üzerine de pansuman yapılır.büyümesi sırasında. Genellikle yeşil soğan ekmeden önce toprağın uygun şekilde hazırlanması, yetiştiriciliğin ilk aşaması için yeterlidir. Beş yapraklı aşamadan itibaren, seyreltilmiş doğal solucan humusu veya çok bileşenli mineral gübre ile sulama, mikro elementli ancak düşük nitrojen içeren sebzeler için kullanılabilir. Gübre, soğan yetiştiriciliğinde büyüme oranını belirleyen fosfor içermelidir, bu bileşenin eksikliği ise olgunlaşmayı geciktirir. Aynı durum, eksikliği yaprak uçlarının olgunlaşmasını ve ölmesini geciktirmenin yanı sıra soğan depolamasının bozulmasına katkıda bulunan potasyum için de geçerlidir. Kuru uçlu sarı ve sert frenk soğanı ciddi bir nitrojen eksikliğine işaret edebilir, ancak bu makro besin dikkatli dozlanmalıdır, çünkü soğanın aşırı azot gübrelemesi, eksikliğinden çok daha kötü etkilere sahip olabilir.