Kekik - yetiştirme ve uygulama

Mercanköşk olarak da bilinen kekik, çok aromatik yaprakları olan ve yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Tadı tazeleyici ve baharatlıdır. Taze veya kurutulmuş, soslar, çorbalar ve et yemekleri için baharat olarak kullanılabilirler. Kekik, pizza ve klasik İtalyan spagetti için olmazsa olmaz! Ve kekiğin tadı kendi bahçenizden neye benziyor ve evde saksılara ekebilir misiniz? İşte taze yapraklarını elinizin altında tutmak için kekik nasıl yetiştirilir!

kekik

Kekik - Origanum vulgare

Kekik , tam botanik adı mercanköşk ( Origanum vulgare ) olan bir bitkinin yaygın olarak kullanılan adıdır . Bu bitki çok yıllıktır ve labial ailesine aittir. Kekik, çok dallanmış gövdeleri kaldırdı veya yükseldi. Sapların uzunluğu 20-50 cm'ye ulaşır. Yapraklar sapların karşısına dizilmiş, oval, yaklaşık 2 cm uzunluğundadır. Çiçekler yoğun kümeler halinde küçük, mor-pembe renktedir.

Kekik, Avrupa ve Orta Asya'da yabani olarak yetişir. Kuru, güneşli habitatları, tercihen kayaların arasında veya görünür çalılıklarda sever.

Büyüyen kekik

Kekik yetiştirmek istiyorsanız , bu bitkiye iyi drene edilmiş toprak ve tam güneş alan bir yer sağlamalısınız. Kekik, fakir, kuru ve kayalık toprakları sever. Kekik de küçük kaplarda yetiştirilir, böylece herkes bu taze bitkiye mutfakta sahip olabilir. Şu anda, bir tencerede kekik , hostesin taze otların tadını takdir ettiği herhangi bir mutfakta temel unsurlardan biridir.

Kekik tohumu ekimi

Kekik tohumlarınız varsa, ilkbaharın sonlarında ve hatta yazın başlarında ılık toprağa, bir seradaki kutulara veya evde bir tencereye ekilmelidir. Bir tencerede kekik, güneşli bir pencere kenarına çok iyi yerleştirilmiş filizlenir. Kekiğin çok yıllık olduğunu hatırlamakta fayda var, bu yüzden eğer onu toprağa yetiştirirseniz, ilkbaharda yer üstü kısmını kesmelisiniz! Kekiğin donma direnci oldukça yüksektir, -20 ° C'ye ve hatta daha altına dayanabilir, ancak belirli bir kekik çeşidinin gereksinimlerine dikkat etmeye değer olsa da, bazıları çok daha az dirençlidir, sadece -5 ° C'ye dayanır ve böyle bahçede uzun yıllar dayanmaz. Kekik iki yıl yetiştirildikten sonra 20-45 cm yüksekliğinde ve 20-30 cm genişliğinde boyutlara ulaşır.

Daha önce de belirtildiği gibi kekik kuru, kayalık ve güneşli pozisyonları sever, bu da bu bitkinin sık sık sulanmasına gerek olmadığı için neredeyse mükemmel olmasını sağlar. Bunun istisnası, bir tencerede kekiktir, ancak biraz daha sulama gerektirir. Kekik yetiştirirken, hatırlanması gereken ilk şey, bu bitki için yeterli güneş sağlamaktır.

Kekik hasadı ve depolanması

Bu bitkiyi, kekik henüz çiçek açmaya başladığında hasat etmeye başlarız. Küçük taze yaprak dallarını koparır ve daha büyük, daha kalın gövdelerden kaçınırız. Kekik tam çiçek açtığında, bitkinin aroması en aromatik olduğundan, sapları ve yaprakları kurutmak için toplamak mantıklıdır. Kırılan sapları salkımlara bağlayıp ılık, kuru ve gölgeli bir yere asın (güneşte kurutmayın) ve kurumuş yaprakları sıkıca kapalı bir kaba koyun. İlginç bir şekilde, kurutulmuş kekik yaprakları, taze olanlardan daha güçlü bir aromaya sahiptir.

Kekik kullanımı

Muhtemelen herkes kekiği bir baharat olarak bilir, bu da kekiğin mutfakta son derece yaygın kullanıldığını kanıtlar. Taze bitki, çeşitli salatalar, çorbalar, soslar, tavuklar ve kümes hayvanları yemekleri için mükemmeldir. Öte yandan kurutulmuş kekik , domates, fasulye, patlıcan, kabak ve pirinçle uyumludur. Kekiğin pizza için temel baharat olduğunu da eklemeye değer!

Ancak mutfakta kekik kullanımı tek olasılık değildir. Kekik aynı zamanda şifalı bir bitkidir. Öncelikle iştahı artırır ve sindirime yardımcı olur. Kekik, kolik ve hazımsızlık için tıbbi olarak kullanılabilir. Kekiğin tıbbi kullanımı öksürük veya göğüs enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Kekik yağı son derece esastır - mükemmel bir antiseptiktir, bu nedenle sabun ve tedavi edici banyo yağlarının üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kekiklerin güveleri kovduğunu bilmeye değer!

Kekik türleri ve çeşitleri

Lebiodka - Origanum dictamnus

Bu kekik türü Girit'ten gelir, esas olarak Akdeniz Havzasında yetiştirilir, yalancı gövdeli ve beyaz tüylü küçük bir çalıdır. 10-30 cm yüksekliğe kadar büyür. Yapraklar oval, yuvarlak ve beyaz tüylüdür. Çiçekler çok uzun organlarında olan pembemsi-mor renktedir. Bu kekik türü aynı zamanda tıpta da kullanılmaktadır. Sindirime yardımcı olur, iştahı açar, rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Bazen afrodizyak olarak da kullanılır. Bu kekiğin mutfakta kullanımı da geniştir ve kokulu çiçek salkımları da sıklıkla kullanılır.

Avrupa Lübnan 'Aureum'

Bu kekik çeşidinin sarı renkli yaprakları onu çok daha güzel yapar, ancak daha hassas bir tada sahiptir, bu nedenle saf türler kadar gerekli değildir. Normal kekiğin aksine indirimlerde sıklıkla kullanılır.

Lebodon 'Altın İpucu'

Bu kekik çeşidi rengarenk yapraklara sahiptir ve ayrıca mutfakta kullanışından daha dekoratiftir.

Avrupa Lübnanlı 'Compacta'

Bu origanumun alışkanlığı, koyu yapraklı, kompakt, yastık şeklindedir.

Lebiodka ortak 'Albüm'

Beyaz çiçekleri vardır.

Mercanköşk - Origanum majorana

Halk arasında mercanköşk olarak anılan bir bitki. Genel mercanköşkten tamamen farklı bir koku ve tada sahiptir. Bu nedenle mercanköşk gerçek kekik ile karıştırılmamalıdır.

Katarzyna Matuszak