Frenk üzümü agrest - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Frenk üzümü agrest , siyah frenk üzümü ve bektaşi üzümü melezidir. Her iki türün avantajlarını birleştirerek, oldukça iddiasız, büyümesi kolay çalılar, dikensiz sürgünler ve vitamin, şeker ve mineral tuzlar bakımından zengin meyveler verir. Frenk üzümü agrest çeşitlerinin neye göre farklılık gösterdiğini , arsa bahçesinde kuş üzümü agrest yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü ve çalıyı uygun şekilde şekillendirmek ve bol meyve vermesini sağlamak için frenk üzümü agrestini nasıl keseceğinizi görün .

frenk üzümü agrest

Frenk üzümü agrest

Frenk üzümü agrest - çeşitleri

Frenk üzümü agrest çalıları , 2 m yüksekliğe kadar ulaşabilen siyah kuş üzümü durumunda olduğundan çok daha büyük ve daha uzun sürgünler üretir. Meyveler de daha bol miktarda bulunur ve bakımlı bir kuş üzümü agrest çalılarından 4-6 kg'a kadar meyve hasat edebilirsiniz. Frenk üzümü agrest meyvesi, frenk üzümü notası hakim gibi görünse de, hem frenk üzümü hem de bektaşi üzümü lezzetini birleştirir. Bununla birlikte, ne meyve, ne yapraklar ne de sürgünler, kuş üzümü için belirli bir koku özelliği vermez, ki bu da muhtemelen çoğumuzun arzu edilen bir özellik olarak değerlendirecektir.

Pazarımızda iki çeşit frenk üzümü ve agrest mevcuttur , bunlardan biri hem konserveler hem de doğrudan tüketime uygun evrensel kullanım meyveleri verirken, diğeri konserveler için tipik olan daha asidik meyve verir.

Frenk üzümü agrest "Croma" - güçlü büyüme, dik alışkanlık ve dikensiz sürgünlerin bir çalı. Meyveleri iri, siyah kuş üzümü büyüklüğünde, mor kaplamalı siyah, tatlı ve oldukça lezzetlidir. Bu da onları doğrudan tüketime uygun hale getirir. Ayrıca reçel ve reçel yapımında da kullanılabilirler.

Frenk üzümü agrest "Josta" - ayrıca güçlü bir şekilde büyür ve dikensiz sürgünler oluşturur. Meyveler daha da büyüktür, kuş üzümü bile üç kat daha büyüktür, tamamen olgunlaştıklarında mor bir kaplama ile siyahtırlar. Tatlı ve ekşi meyveler yalnızca konserveler için uygundur - meyve suları, reçeller, konserveler, şarap.

Yukarıda belirtilen iki kuş üzümü ve agrest çeşidine ek olarak, bitkiler ayrıca çalılar veya ağaçlar formunda olabilir. Bir gövdeye aşılanmış frenk üzümü agrest , bu tür kesimler satın almak için daha pahalı olmasına rağmen, bir arsa için oldukça pratik bir çözümdür - daha az karmaşık budama gerektirir, ayrıca meyveyi toplamak daha kolaydır.

Frenk üzümü agrest - yetiştirme

Frenk üzümü agrest , toprağa iddiasız, dona karşı oldukça dayanıklı, ilkbahar donlarına da dayanıklı bir bitkidir. Islak ve kumlu topraklarda bile iyi çalışır. Ancak frenk üzümü agrest en iyi verimli, hafif asidik, humuslu ve orta derecede nemli toprakta yetiştirilir . Frenk üzümü agrest yetiştirme alanı güneşli ve sessiz olmalıdır.

Frenk üzümü agrest, gür veya sert formda (bir gövdeye aşılanmış) satın alınabilir. Kaplarda satılan bitkiler, ilkbahardan sonbahara kadar büyüme mevsimi boyunca ekilebilir, ancak kuş üzümü agrest ekmenin en iyi zamanı ilkbahardır. O zaman sözde bitkileri de dikebilirsiniz. açık kök (yerden kazılmış). Burçlar arasındaki mesafe 1,2 ila 1,5 m olmalıdır.

Dikimden önce, frenk üzümü ve agrest fidanları için delikler kompost veya kompost gübresi ile kapatılmalıdır. Sonra kök topunu deliğe, kökleri aşağıya doğru serbestçe düşecek ve üzerini toprakla örtecek şekilde yerleştirin. Dikimden sonra bol sulama önerilir.

Sonraki yıllarda frenk üzümü ve agrest ekimi, ilkbaharda, kompost veya kompost gübresi, çalıların altına yataklık olarak serilir (toprakla hafifçe tırmıklayabilirsiniz). Böyle bir prosedür bitkilere gerekli besinleri sağlayacak ve toprağı gübreleyecektir.

Büyüyen frenk üzümü agrest , çok zahmetli olmasa da, Amerikan bektaşi üzümü küfü, yaprak dökülmesi (antraknoz), beyaz frenk üzümü pası gibi frenk üzümü ve bektaşi üzümü çalılarına saldıran hastalıklara karşı koruma gerektirir. Bu nedenle bitkileri doğal müstahzarlarla püskürtmeye değer. Isırgan gübresinin yanı sıra sarımsak ve ısırgan otu özü içeren potas bahçe sabunu kullanılabilir (sarımsak özlü veya at kuyruğu ve ısırgan otu ile hazır HIMAL potasyum sabunu satın alabilirsiniz).

bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalıklarıBektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalıkları

Her yıl bektaşi üzümü hastalıkları ve frenk üzümü hastalıkları bu çalıların arsa bahçelerinde ve ev bahçelerinde yetiştirilmesinde büyük sorunlar yaratmaktadır. Tüm frenk üzümü çalıları birkaç farklı frenk üzümü yaprağı hastalığı tarafından saldırıya uğrayabilir ve külleme aynı zamanda siyah frenk üzümü ve bektaşi üzümü için bir tehdittir. Bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalıklarının nasıl tanınacağına ilişkin açıklamaları ve fotoğrafları görün ve bu hastalıklarla nasıl mücadele edileceğini öğrenin. Daha...

Frenk üzümü agrest - kesme

Frenk üzümü agrest kesmek ayrı bir tartışma gerektirir . Bir gövdeye aşılanan gür bitkiler biraz farklı prosedürler gerektirir.

Çalı formundaki frenk üzümü ve agrest ekimden hemen sonra kesilmeli, tüm sürgünler 3-4 dikiş yüksekliğinde kısaltılmalıdır ( kuşgözünün 1 cm yukarısından kesiyoruz). Bu sayede bitki, bir çalı oluşturacağımız birçok yeni sürgün üretecek. Nihayetinde, çalıda bir düzine kadar sürgün olması gerekir.

Budama kuş üzümü agrest her yıl ilkbaharın başında (Mart) yapılmalıdır. Bitki 5 yaşına geldiğinde sadece kırık, hasar görmüş ve yerde yatan sürgünler kesilir. 5 yıl sonra gençleştirici kesiğe başlıyoruz.

Frenk üzümü agresinin gençleştirici kesimi sırasında , fazla genç sürgünler ve artık üretken olmayan dört yaşından büyük tüm sürgünler uzaklaştırılır. İnce, kesişen ve hasar görmüş veya kırılmış dallar da kesilir. Dikey olarak yukarı doğru büyüyen aşırı şişkin sürgünleri de kısaltabilirsiniz.

Frenk üzümü agrestini kök şeklinde kesmek çok daha kolaydır , burada her baharda eski ve hasarlı sürgünleri çıkarmak yeterlidir. Ayrıca güdük kazığa bağlanması gerektiğini de hatırlamalıyız.