Patates, patates - arsa üzerinde büyüyen çeşitler, ekim

Patates , ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ve yenen, yenilebilir yumrulu bitkilerdir. Ekonomik açıdan, mağazalardaki patates fiyatlarının düşük olması nedeniyle , kendi arsanızda patates yetiştirmek karlı değildir. Bununla birlikte, lezzetli ve kimyasal içermeyen bahar sebzelerini yeni patates şeklinde almak istediğimizde mantıklı geliyor. Hangi patates çeşitlerini seçeceğinizi, arsa üzerinde nasıl patates yetiştireceğinizi , bu bitkinin gereksinimleri nelerdir ve nasıl hasat edileceğini görün.

Patates - arsa üzerinde yetiştirme

Arsa üzerinde büyüyen patatesler

Patates ( Solanum tuberosum ), 100 cm boyunda, yenebilir yumrular içeren bitkilerdir. Ortalama patates yumru yaklaşık 7 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğindedir, beyazımsı veya pembemsi bir kabuğa, beyaz veya sarımsı ete sahiptir. Yumrular pişmiş olarak yenebilir - taze hasat edilmiş veya bir süre saklandıktan sonra. Mükemmel bir nişasta, bitkisel protein ve mineral kaynağıdır. Vücudu asidikleştirir. Patateslerin yanlış bir şekilde obezitenin nedeni olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, haşlanmış patatesler biz onlara yağ ve tuz ilave edene kadar yağlanmaz - bu katkı maddeleri vücudumuz için sağlıksızdır, patatesler için değil. Öyleyse patates kızartması veya cips şeklinde patates yemekten kaçınalım. En sağlıklıları kendi arsamızdan yeni patatesler olacak.

Patates - arsa çeşitleri

Patates ılıman bir iklime sahip bitkilerdir, bu nedenle ülkemizde yetiştiriciliğe son derece uygundur. Patates çeşidine bağlı olarak , büyüme mevsimi 90 ila 140 gün sürebilir. Ekimden hasada kadar geçen süreye bağlı olarak - patatesler çok erken, erken, orta-erken ve ana (geç) verime ayrılır. Ev bahçelerinde ve arsada, erken sebzeler olarak erken patates yetiştirmeye değer. Geç çeşitler kışın depolamaya uygundur.

bahar sebzeleri için sebzelerBahar sebzeleri için sebzeler

Evde yetiştirilen sebzeler, mağazadaki muadillerine göre çok daha değerli içerikler içerir. Sağlıklı ve her şeyden önce vücudunuza vitamin enjeksiyonu sağlayacak ve bağışıklıkta bir kış düşüşünden sonra onu güçlendirecek sağlıklı bahar sebzeleri nasıl yetiştirilir? Bahar sebzeleri için sebze yetiştirmenin nasıl göründüğünü ve bahar sebzeleri için hangi sebzeleri seçmeniz gerektiğini görün. Daha...

Bir arsa için patates çeşidi seçerken , yumru köklerin hasat için tat değerleri ve faydalı ömürlerinin yanı sıra, arsa üzerindeki küçük bir yetiştirmeden tatmin edici bir hasat elde etmek için patates çeşidinin yüksek verimliliğinin yanı sıra patates çeşidinin hastalıklara karşı dayanıklılığı da dikkate alınmalıdır . Esas olarak, patates yanıklığı ve alternariosis gibi bu sebzenin en yaygın ve en tehlikeli hastalıklarına karşı dirençle ilgilidir. Kimyasal bitki koruma ürünleri püskürtme ihtiyacından kaçınmak istiyorsak bu özellikle önemlidir. İklim ve toprak koşullarımızda genellikle yabancı çeşitlerden daha iyi başa çıkabilen Polonya patates çeşitlerini seçmeye değer .

Bu kriterleri takiben, ilk çeşitler arasından çok erken Irys, Miłek veya Orlik çeşitleri arasından seçim yapmaya değer : Gracja, Owacja veya çok popüler Irga, orta-erken olanlar - Bartek, Finezja, Tajfun. Geç çeşitler arasında, patates yanıklığına oldukça dirençli oldukları için Zeus veya Ursus en kullanışlı olanı gibi görünmektedir .

Uyarı!

Patates yanıklığı ve yanıklığına karşı ilaçlama gerekliliğinden kaçınmak için, sözde tarlada ekimden yaklaşık 60 gün sonra hasat için çok erken çeşitleri seçmeliyiz yeni patatesler. Sonra hastalık gelişmeden hasat edeceğiz.

Diğer bir alternatif ise poşet içinde patates yetiştirmektir. Bu yöntem amatör yetiştiriciliğinde giderek daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Büyüyen patates torbaları, onları yoğun yağışlara ve dolayısıyla aşırı neme karşı koruyan bir çatı altına yerleştirilebilir, bu da patates yanıklığına neden olur. O zaman geç yanıklığa dayanıklı bir çeşidin seçimi artık yataklarda büyürken olduğu kadar önemli değildir .

Patates - artan gereksinimler

Patatesler düşük sıcaklıklara karşı oldukça hassastır ve bu bitkileri büyütmeye karar verirken hatırlamaya değer. Hafif donlarda bile patateslerin yer üstündeki kısımları donar ve daha sonra yan sürgünlerden geri dönmelerine rağmen büyüme ve akma gecikir. Patatesler en iyi 14 ile 18 ° C arasındaki sıcaklıklarda, kolayca ısınan açık pozisyonlarda ve yeterince nemli, besin açısından zengin, havadar ve geçirgen topraklarda yetiştirilir. Toprak oldukça asidik olmalıdır (pH 5 ila 6). Patates her yıl aynı yerde yetiştirilmemelidir, çünkü o zaman çok daha kötü verim alırlar ve hastalıklardan muzdarip olurlar. Bu nedenle, aynı arsaya 4 yılda bir en fazla patates ekiyoruz.

Sonbaharda toprağı patatesler için hazırlamaya değer. Daha sonra derin çiftçilik yaparız veya toprağı küçük yataklarda kürekle kazar ve yabani otları ve köklerini çıkarırız. Ayrıca taze gübre de verebilirsiniz. Sonbaharda gübre kullanılmazsa, ilkbaharda kompost veya kompost gübre eklenebilir. Patates ekmeden önce toprağı bir dirgenle kazmaya ve ardından yatağı tırmıklamaya değer. Bu sayede toprak daha hızlı kuruyacak ve dolgun olacaktır.

Arsa üzerine patates ekimi

Patates ekimi için küçük (50 ila 80 g) virüssüz yumrular (tohumluk patatesler) seçilir. Hasatı hızlandırmak için tohumluk patatesler filizlenerek uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bu tedavi Mart ayında başlar ve yaklaşık bir ay sürer. Tohumluk patatesler tek kat halinde yassı kutulara yerleştirilir ve ardından kutular 10 ila 14 ° C sıcaklıktaki bir odada ışığa erişmeleri için üst üste yerleştirilir.

Yumruların solmaması için yeterli hava nemi ve hatta ışığa erişiminin sağlanması gerekir - bu amaçla su serpilir ve şeffaf bir folyo ile kaplanır ve kutular zaman zaman bir miktar ışığın girmesine izin verecek şekilde üst üste yerleştirilir. Doğru koşullarda filizler güçlü - kalın ve kısa büyür. Yetersiz ışık, filizlerin beyaz, ince ve uzun olmasına neden olur - bu tür filizler ekildiğinde kırılır. İçin dikim patates, en az 4 lahanası ürettiler yalnızca tohum patatesleri seçin.

Patates - filizlenmiş tohumluk patates

Patates - filizlenmiş tohumluk patates

Filizlenen tohumluk patatesler, Nisan ortasından itibaren toprağa ekilebilir. Toprağın 6-8 ° C'ye kadar ısınması önemlidir. Onları yaklaşık 30x60 cm aralıklarla 4 ila 8 cm derinliğe (daha açık topraklarda daha derin) dikiyoruz.

Ekilen patateslerin hemen sulanmasına gerek yoktur çünkü yumrularında bol miktarda su bulunur. Bununla birlikte, aşırı nemin mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olduğu akılda tutulduğunda, orta bir süre sonra su. Sulama özellikle kuraklık dönemlerinde önemlidir. Büyüme mevsiminin başından itibaren, yabani otları düzenli olarak çıkarmak ve sıralar arası gevşetmek gerekir. Yaklaşık 2 ila 3 hafta sonra, yaklaşık 30 cm yüksekliğe kadar çıkıntılar oluşturulmalıdır. Çiçek yataklarını delikli folyo veya yünle örtün. Bu uygulama sadece hasat tarihini hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda bitkileri soğuğa ve Colorado patates böceğinin çiçek açmasına karşı koruyacaktır.

Gelen arsa üzerinde Patates ekimi , mineral gübre, azot içeren, özellikle de kök sağlığa zararlı, nitritleri birikir, çünkü, genellikle, kullanılmayan ve bitkilerin kendileri hastalıklara karşı aşırı duyarlı hale gelebilir.

Arsa üzerinde patates hasadı, yani ne zaman kazı yapılacağı

Erkenci çeşitler söz konusu olduğunda, patates hasadına genellikle toplama olarak adlandırılan haziran sonunda başlamak mümkündür . Hasada başlarken önce toprağı dikkatlice temizleyelim. Ardından en büyük yumruları çıkarın ve deliği doldurun. Zaman geçtikçe, yumru köklerin verimi önemli ölçüde artacaktır.

Erken patatesler en iyi hasattan hemen sonra yenir, çünkü depolama sırasında çabuk solur, yeşerir ve lezzetini yitirir. Öte yandan, ana mahsul için patatesler, patates küfü ile enfekte olmadıkları sürece mümkün olduğu kadar uzun süre toprakta bırakılır. Yaz sonunda sap kesilir ve yumru kökler, derilerini sertleştirmek için iki hafta daha toprakta bırakılır. Kuru ve güneşli günlerde saklanması amaçlanan patatesleri daima kazın. Yaklaşık 2 saat güneşte kurumaya bırakılır ve daha sonra delikli torba veya kutularda paketlenir. Donma tehlikesi olmayan bir odada (örn. Bodrumda) 6 aya kadar saklanabilirler.