Elma hastalıkları ve bunlarla mücadele

Elma hastalıkları , verimin kalitesi ve miktarında bir azalmaya, bütün ağaçların zayıflamasına ve hatta onların ölümüne neden olabilir. Bu nedenle elma ağaçlarındaki hastalıkların belirtileri hafife alınmamalıdır. Elma ağaçlarının bireysel hastalıklarını tanımayı ve onlarla nasıl savaşılacağını öğrenmeye değer. Bunlar elma ağaçlarının en yaygın hastalıkları ve bunların tahsisi ve ev bahçelerinde kontrolüdür . Kendi bahçenizden sağlıklı elma almanın en iyi yollarını keşfedin!

elma hastalıkları

Elma hastalıkları. Soldan sağa: kabuklanma, ateş yanması, kahverengi çürük

Elma hastalıkları - kabuklanma

Venturia inaequalis mantarının neden olduğu elma kabuğu , elma hastalığının en yaygın ve kontrol edilmesi oldukça zordur. Kabuk esas olarak yaprakları ve meyveyi etkiler. Elma kabuğunun ilk belirtileri , çiçeklenme döneminde Mayıs ayı ortalarında görülür. Zeytin yapraklarında yavaş yavaş koyulaşan lekeler görülür. Daha sonra belirtiler tomurcuklarda ve meyvelerde dokunulduğunda pürüzlü, kenarlarda düzensiz, pürüzlü noktalar şeklinde görülür. Erken istila edilen meyveler deforme olur ve ağaçtan düşer.

Elma kabuğu, esas olarak kimyasal yöntemlerle mücadele edilir. Enfekte yaprakların ve meyvelerin alınması gibi agroteknik prosedürler, bu hastalıkla mücadelede yardımcı bir işlevdir. Meyve bahçelerinde elma kabuğunu çiçeklenmeden önce kontrol etmek için , Miedzian 50 WP (500-750 ml su / 10 m2 içinde 1.5 g), Cuproflow 377.5 SC (8-10 l su / 100 m2 içinde 20 ml) gibi bakır fungisitler veya Cobresal 50 WP (500-750 ml suda 1.5 g / 10m²).

Meyve ağaçlarının sonbaharda% 5 üre çözeltisi ile ilaçlanması da çok önemlidir. Tedavi, yapraklar dökülmeden hemen önce, çoğu ağaç üzerinde iken yapılmalıdır. Ağaçların altına düşen tüm ağaç taçları ve yaprakları iyice püskürtülür. Meyve ağaçlarına üre püskürtülmesi, kış için bırakılan yapraklardan bahar enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azaltır. Bu sayede, daha sonra ilkbaharda uygulama yapma ihtiyacını azaltıyoruz.

elma kabuğuElma kabuğu - belirtiler, püskürtme, önleme, kontrol

Elma kabuğu, ülkemizde yetişen elma ağaçlarının en yaygın ve en eski hastalıklarından biridir. Elma derisinin kaplanması da dahil olmak üzere çok sayıda hasara neden olur. Hastalığın belirtileri her yıl ortaya çıkar ve düzenli olarak kabukla mücadele edilmesi gerekir. Bu elma ağacı hastalığının nasıl üstesinden gelineceğini, uyuza karşı hangi spreylerin etkili olduğunu ve kimyasallardan kaçınıp doğal yöntemlerle kabuklanmanın üstesinden gelip gelemeyeceğinizi görün. Daha...

Elma ağacı hastalıkları - ateş yanıklığı

Ateş yanıklığı, elma ağaçlarının en tehlikeli bakteriyel hastalığıdır . Erwinia amylovora bakterisinden kaynaklanır . Ateş yanıklığı, ağacın tüm yer üstü kısımlarına saldırır. Bu elma hastalığının en karakteristik semptomları, çiçek kangreni ve genç sürgünlerin karakteristik eğimli uçlarının çubuk benzeri bir şekle girmesidir. Bütün ağaç ateşle kararmış görünüyor ve ölüyor.

Ateş yanıklığı bir karantina hastalığıdır ve acımasız kontrole tabidir. İstila edilen sürgünler kesilmeli ve imha edilmelidir. Çiçeklenmeden önce elma ağaçlarına Cobresal 50 WP (5-7 l su / 100 m2 içinde 15 g) veya çiçeklenme döneminde Miedzian 50 WP (5-7 l su / 100 m2 içinde 15 g) püskürtün.

Elma hastalıkları - kahverengi çürük

Yumuşak çekirdekli kahverengi çürüklük , genellikle elma ağaçlarını etkileyen Monilinia fructigena mantarının neden olduğu bir hastalıktır . Semptomlar çoğunlukla meyvelerde, daha az sıklıkla çiçeklerde görülür. Elmalar, çoğunlukla cildin zarar gördüğü yerlerde kahverengi çürük lekeleri geliştirir. Noktalarda eşmerkezli, açık bej, tozlu siğiller belirir. İstila edilmiş meyveler kurur ve siyah mumyalara dönüşür. Mumyalanmış meyve dökülmez ve kış için ağaçta kalarak ertesi yıl enfeksiyon kaynağı olur.

Amacıyla bu elma ağacı hastalığın gelişimini sınırlamak , mumyalar toplanmalıdır ve kış veya bahar elma oluşumu sırasında yok edildi. Bahçemizde bir önceki sezonda kahverengi taş ağaç çürüklüğü olsaydı, ağaçlara Syllit 65 WP preparatı (100 m2 başına 10 gr, 5-15 lt su) püskürtürüz. Hastalığın semptomlarını fark ettikten sonra elma ağaçlarına bakır preparatları püskürtün - Miedzian 50 WP (500-750 ml suda 1.5 gr / 100m²), Cobresal Extra 350 SC (500-750 ml suda 1.5 ml / 100m²).

Kahverengi çekirdekli ağaç çürüklüğü - mücadele, püskürtmeKahverengi çekirdekli ağaç çürüklüğü - mücadele, püskürtme

Monilyoz olarak da bilinen kahverengi çekirdekli ağaç çürüklüğü, Moniliana fructigena mantarının neden olduğu elma ve armut ağaçlarının başlıca hastalıklarından biridir . Özellikle yağışlı ve ılık yazlarda tehlikelidir ve ana semptomu ağaçlardaki meyve çürümesidir. Elmaları ve armutları bu hastalıktan nasıl koruyacağınızı görün. Daha...

Elma hastalıkları - külleme

Elma küfü çok zararlı bir mantar hastalığıdır. Meyve bahçelerindeki ve fidanlıklardaki elma ağaçlarına bulaşır, sürgünlerin ve yaprakların büyümesini engeller. Elma küfünün belirtileri tomurcuklarda, sürgünlerde, yapraklarda ve meyvelerde görülür. En zararlı olanı, tomurcukların istilası ve ölen sürgünlerin uçlarıdır. Gelişmekte olan meyve beyaz, toz halindeki bir kaplama ile kaplanır.

Elma küfü ile kimyasal ve agroteknik yöntemlerle mücadele edilir. Hastalığın önlenmesi, etkilenen sürgünleri keserek birincil enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmaktan ibarettir. Bu tedaviyi çiçeklenmeden hemen önce ilkbaharda yapmak en iyisidir. Semptomları fark ettikten sonra, elma küfünü, örneğin Kaptan PLUS 71.5 WP (20 g 6-8 l su / 100m²) veya Siarkol Extra 80 WP (75 g 6 l su gibi) çiçeklenme aşamasının başlangıcından veya çiçeklenme sonrası kimyasal preparatlar kullanarak tedavi edin. 100m²).

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca belirli bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

Elma hastalıkları - meyve ağaçlarının kanseri

Nectria galligena mantarının neden olduğu meyve ağacı kanseri , elma ağaçlarında görülen yaygın bir hastalıktır. Özellikle nemli kıyı iklimlerinde zararlıdır. Bu elma hastalığının belirtileri gövdelerde, dallarda ve bir yaşındaki sürgünlerde oluşan kanserli yaralardır. Hasta yerlerde ağaç kabuğu ölür ve ağaçtan düşerek odunu ortaya çıkarır. Meyve ağacı kanserinin karakteristik bir semptomu, birincil enfeksiyon bölgesi etrafındaki yara üzerindeki yıllık büyüme bölgelerinin eş merkezli düzenlenmesidir. Kanser yaraları birkaç yıl içinde gelişir, giderek büyür ve derinleşir.

Şu anda, hastalığın nedeni olan mantarla mücadele için herhangi bir hazırlık bulunmadığından, elma kanserine karşı mücadelede en önemli şey önlenmedir . Erken ilkbaharda meyve ağaçlarını keserken, budama yaraları fungisit içeren bir bahçe merhemi, örneğin Funaben Plus 03 PA ile kapatılmalıdır. Yele sporlarının birikebileceği tüm enfekte sürgünleri kaldırıyoruz. İlkbaharda taç oluşumu sırasında ağaçlara profilaktik olarak Topsin M 500 SC (5-7 lt su / 100m² 15 ml) püskürtülür.

MSc. Agnieszka Lach