Cezayir menekşesi - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Yaygın deniz salyangozu , toprak örtüsü olarak mükemmel olacak, geniş bir alanda yeşil olacak ve daha büyük ağaçların altında iyi sonuç verecek bir çalıdır. Kolayca elde edilebilir ve deniz salyangozunun yetiştirilmesi bahçıvanlar için bir sorun değildir. Bahçede büyümek için yaygın olan deniz salyangozunun en ilginç çeşitleri hakkında bilgi edinin, bu bitkiye nasıl bakılacağını ve deniz salyangozunu yeniden üretmenin ne kadar kolay olduğunu görün . Deniz salyangozunun bahçenizde güzelce büyümesi için bilmeniz gereken her şey burada!

Ortak deniz salyangozu

Ortak deniz salyangozu

Yaygın deniz salyangozu ( Vinca minor ), düğümlerde kök salan sürünen sürgünlere sahip yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yükseltilmiş çiçeklenme sürgünleri ile 30 cm yüksekliğe kadar ulaşan yoğun bir çim oluşturur. Yaygın deniz salyangozu nisan ve mayıs aylarının başında çiçek açar , ancak bitkide ağustos ayından eylül ayına kadar tek çiçekler de görülür (yeniden çiçeklenme). Yaygın deniz salyangozu mor-mavi açar , ancak çeşitliliğe bağlı olarak çiçekler farklı bir renk alabilir - beyaz veya kırmızı. Yıl boyunca, deniz salyangozunun eliptik, koyu yeşil, parlak yapraklarına hayran olabiliriz.

Cezayir menekşesi - yetiştirme

Ortak deniz salyangozu yetiştirmek, acemi bir bahçıvan için bile sorun olmayacak. Salyangozu verimli, humuslu ve nemli topraklarda iyi yetişir, ancak daha fakir topraklarda da başarılı olur.

Deniz salyangozu gölgede ve güneşte büyüyebilir. Güneş ışığına boyanın tolerans çeşitli bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, hem gölgeli hem de tamamen gölgeli alanlar deniz salyangozu çeşitlerinin 'Atropurpurea' ve 'Gertrude Jekyll'i tolere eder. Deniz salyangozu çeşidi 'Ralph Shugert' tam değerini yalnızca güneşli ila hafif gölgeli konumlarda gösterir. Öte yandan, 'Variegata' çeşidi her zaman hafif ila tam gölgede tutulmalıdır.

Ortak deniz salyangozu Variegata

Açık kenarlı yaprakları olan Cezayir menekşesi 'Variegata'

Deniz salyangozu , karla kaplıysa kış dönemini iyi tolere eder . Yaygın deniz salyangozu yetiştiriciliğinde, yüksek hava ve toprak nemiyle, yapraklarla siyaha dönen sürgünlerde ölen bir sorun olabileceği unutulmamalıdır. Yaygın deniz salyangozu genellikle budamaya ihtiyaç duymaz, ancak bitki gerekirse ağır budamayı tolere edebilir. Baharda ortak salyangozu kesmek en iyisidir.

Tüm yıl boyunca makul gereksinimler ve dekorasyon nedeniyle, deniz salyangozu genellikle büyük ağaçların altındaki alanlarda yer örtücü bitkiler olarak mükemmel oldukları parklara ve belediye bahçelerine ekilir. Ayrıca mezarlık için bitki olarak isteyerek kullanılırlar.

Deniz salyangozu Alba

Beyaz çiçekli ortak deniz salyangozu 'Alba'

Deniz salyangozu - çeşitleri

Deniz salyangozunun mevcut çeşitleri, bu ilginç yaprak dökmeyen bitkinin herhangi bir bahçeye entegre edilmesini mümkün kılar. Yaygın deniz salyangozu çeşitleri, sadece çiçeklerin renginde, yaprakların renginde değil, aynı zamanda çiçeklenme açısından da birbirinden farklıdır. Bu ayırt edici özellikler, deniz salyangozunu bahçenize dikmeye değer son derece çekici bir bitki haline getirir .

Okurlarımızın rahatlığı için , yaygın deniz salyangozunun en çekici çeşitlerini, seçimi kolaylaştıran pratik bir tabloda sıraladık .

ortak deniz salyangozu çeşitleri

Ortak deniz salyangozu - üreme

Deniz salyangozu çok kolay çoğalır . Yaz sonunda sürgün kesimi yapmak veya bölünerek çoğaltmak yeterlidir.

Ortak deniz salyangozunun bölünerek çoğaltılması , bitkinin kök topunun keskin bir kürekle kesilmesi ve yeni hazırlanmış bir yere ekilmesinden oluşur. Bu en iyi sonbaharda yapılır.

Yaygın deniz salyangozunun sürgün kesimler ile yayılması, yaklaşık 20 cm uzunluğunda kesimler almaktan ibarettir, daha sonra kesimlerin ucu bir köklendirme bitkisine daldırılmalı ve 15-18 ° C'lik bir sıcaklıkta kum ve turba karışımına ekilmelidir.

Deniz salyangozu fidanları ayrıca alt tabakayı sürekli nemli tutacağımız için delikli folyo ile kaplanmalıdır. Ancak zaman zaman folyoyu çıkarmayı ve fideleri havalandırmayı unutmayın. Sonbaharda deniz salyangozunu humuslu toprakla doldurulmuş 10 cm'lik saksılara ekiyor ve 5 ° C'de bir muayene odasında kışın bırakıyoruz.

Henüz bahçede ortak deniz salyangozuna sahip değilsek, rehberimizle ilişkili bir dükkanda ilginç çeşitlerde deniz salyangozu fidanları sipariş edebilirsiniz . Mevcut Cezayir menekşesi çeşitlerini görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Joanna Białowąs