Ahududu püskürtme. Ahududu ne zaman ve ne ile püskürtülür?

Zamanında ve kanıtlanmış müstahzarlar kullanılarak yapılan ahududu ilaçlaması meyvenin kaliteli olmasını ve çalıların ölmemesini sağlayacaktır. Bu yüzden ahududuları ne zaman ve neyle püskürteceğimizi açıklıyoruz . Önerilen bitki koruma ürünlerine ek olarak, ekolojik alternatiflerinin neler olduğunu da öneriyoruz. Ahududu ilaçlama takvimini amatör bahçecilik için ücretsiz indirin !

kiraz püskürtme

Ahududu püskürtme

Fotoğraf depositphotos.com/pixabay.com

Ahududuları ne zaman püskürtmeliyim?

Ahududuları tomurcuklar şişince püskürtmeye başlıyoruz ve çiçek açtıktan sonra bitiriyoruz. İki yaşındaki sürgünlerde meyve veren ahududu durumunda, yani. yaz ahududu, meyve hasadından sonra da ilaçlama yapılır .

Önerilen ahududu ilaçlamasının çoğu, hastalıkların ve zararlıların ilk belirtileri ortaya çıkmadan önce önleyici olarak yapılır . Bu, yalnızca bir hastalık veya zararlıyı fark ettikten sonra uygulanan müdahale ilaçlamasından çok daha iyi sonuçlar getirir.

Ahududu püskürtme, çalı gelişiminin belirli aşamalarında gerçekleştirilir , yani. fenolojik dönemler. Bu dönemler, hakim hava koşullarına bağlı olarak her yıl farklı tarihlerde olabilir.

Uyarı!

Ahududu yetiştiriciliğinin ahududuların budanması, enfekte sürgünlerin uzaklaştırılması ve yabani otların ayıklanması gibi son derece önemli bir rol oynadığını unutmayın. Meyvenin kalitesini etkiler ve ilaçlama sayısını azaltmanıza izin verir.

Ahududu ne püskürtülür?

Ahududulara kimyasal böcek ilaçları veya doğal müstahzarlar (hazır, bahçe dükkanlarından veya kendi kendine yapılan sıvı gübre, özler ve kaynatma ile satın alınabilen) püskürtülebilir . Bahçelerdeki amatör mahsullerde, ahududu hastalıkları ve zararlılarla mücadelede doğal yöntemlere bağlı kalarak, mümkün olduğunca az kimyasal kullanmanızı öneririz .

Ahududulara saldıran en yaygın hastalıklar şunlardır: ahududu pası, ahududu sürgünleri ve gri küf. Ahududuları bu hastalıklara karşı Signum 33WG ve Zato 50WG gibi müstahzarlarla püskürterek koruyacağız. Ahududu üzerinde külleme durumunda Siarkol 800SC kullanabilirsiniz.

Listelenen bitki koruma ürünleri , ahududuların hem önleyici hem de müdahale amaçlı püskürtülmesi için kullanılabilir . Bunun istisnası, çiçeklenmeden hemen önceki aşamadan meyvenin tamamen olgunlaşmasına kadar, yalnızca hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında kullandığımız Zato 50WG maddesidir.

Ahududuları sürgünün dökülmesine ve paslanmaya karşı korumak için kimyasal araçlara ilginç bir alternatif , operasyonda etkili ve çevre için güvenli olan biyolojik ajan Polyversum WP'dir .

Polyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyatPolyversum WP - görüşler, nasıl kullanılır, dozaj, fiyat

Polyversum WP, bitkileri mantar hastalıklarına karşı korumaya yönelik biyolojik bir ajandır, biyofungisit olarak da bilinir. Polyversum WP hakkındaki fikirleri öğrenin ve ayrıca bu preparatın nasıl kullanılacağını, önerilen dozajın ne olduğunu ve ambalaj türüne bağlı olarak Polyversum WP'nin fiyatının ne olduğunu görün. Daha...

Mospilan 20 SP, ahududu yaprak biti, ahududu yaprağı güvesi, yaprak merdaneleri ve diğer yaprak yiyen türler gibi ahududu zararlılarına karşı kullanılabilir. Bu ilaçlamayı zararlılar ortaya çıktığında bir müdahale olarak kullanıyoruz.

Ahududulara genellikle Şubat-Mart aylarında tomurcuk şişmesi aşamasında Emulpar 940 EC veya Promanal 60 EC yağ preparatları püskürtmek de faydalı olacaktır . Böylelikle bitkilerde kış uykusuna yatan haşerelerin formlarını yok ediyor ve bu zararlıların büyüme mevsimi boyunca ortaya çıkma olasılığını azaltıyoruz. Bu süre zarfında yararlı böceklere zarar vermeden yalnızca zararlılarla savaştığımız için ahududu püskürtmenizi öneririz!

İki yaşındaki sürgünlerde meyve veren ahududu olması durumunda, ahududu sapının oluşumuna karşı meyveyi hasat ettikten sonra Mospilan 20 SP püskürtmeye değer.

Ev ve arsa bahçelerinde ayrıntılı bir ahududu ilaçlama takvimi aşağıdaki tabloda sunulmuştur. Tablonun altında, takvimin yazdırılabilir bir sürümünü indirmek için bir bağlantı vardır.

Ahududu püskürtme programı

Yazdırılabilir bir sürümü indirin:

  • Ahududu püskürtme takvimi (PDF)

İçin ahududu püskürtmek için hazırlıkların satın amatör kullanıma yönelik küçük paketlerde, bizim mağazayı ziyaret ediniz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın:

MSc. Joanna Białowąs