Bahçede su şelaleleri

Su şelaleleri , bir bahçe havuzundaki suyu harekete geçirmenin harika bir yoludur. Özellikle su sesini seven kişiler için böyle bir yerde dinlenmek çok rahatlatıcı olabilir. Yapmak için bakınız bahçesinde bir su kaskad ve nasıl bir şelale veya su birikintisi üzerinde bir şelale ve ne güç böyle bir yapıya kullanmak pompa inşa etmek.

su kaskadları

Su basamakları - basamaklı bir dere ve bir gölet üzerinde küçük bir şelale

Basamaklı bir akış nasıl bulunur

Gölete bitişik doğal veya özel olarak oluşturulmuş bir höyük varsa, birkaç şelale aracılığıyla tepeden gölete akacak basamaklı bir dere yapabiliriz . Böyle bir su şelalesi yapmak için, havuzlar için esnek bir folyoya (bir gölet inşa ederken kullandığımızla aynı astar olabilir), astar için polyester mat kuma, derenin kenarlarını maskelemek ve şelalelerin kenarlarını oluşturmak için kaya parçalarına ihtiyacımız olacak (bu olamaz kireçtaşı, çünkü su onu çabucak yıkayacaktır) ve akışın dibine koyduğumuz küçük taşlar ve çakıl taşları. Daha büyük yapılar harçla takviye gerektirebilir.

Esnek bir boru, suyu havuzdan akışın tepesine yönlendirecektir. İçin bir inşaat küçük su kaskadı, bir lastik hortum yeterlidir. Tabii ki, suyu havuzdan akıntının tepesine pompalamak için özel bir havuz pompasına da ihtiyacınız olacak. Küçük boyutlu yapıların çoğu için, havuzun dibine yerleştirilecek bir dalgıç pompa uygun olacaktır.

Bahçede su çağlayanı - yaygın hata örnekleri

Bir su kaskadının inşasına başlarken , ilk önce su rezervuarına bitişik dolgu doğru şekilde şekillendirilmelidir. Dolguda dere yatağını delip, basamaklar, eğimler ve kaskadlar oluşturuyoruz. Suyun her zaman çapraz olarak akmaması, bunun yerine kademenin her adımında küçük çöküntülerde toplanması tavsiye edilir. Daha doğal görünecek ve halıyı maskelemek bizim için daha kolay olacaktır. Ek olarak, pompayı durdurduğumuzda bile su, kademenin ayrı adımlarında kalacaktır.

Teknenin altını tırmıklayın, çıkıntılı taşları, bitki kalıntılarını ve kökleri çıkarın. Daha sonra kumu (örneğin bir polyester keçeden yapılmış) serip üzerine folyoyu koyuyoruz. Folyonun akışın kenarlarından biraz dışarı çıkması gerektiğini unutmayın. Birkaç ayrı folyo parçası kullanırsak, bunları daha yükseğe yerleştirilmiş folyo parçaları aşağıda bulunan parçalarla üst üste gelecek şekilde yerleştirin.

Derenin yanında, pompaya bağlı borunun içinden geçeceği ve göletten derenin tepesine su getiren bir kanal kazın. Boru, gizlemek için akışın tepesinde oluşturulmuş bir rezervuara daldırılacaksa, geri dönüşsüz bir vana kullanılması gerekir (bu yapının detayları aşağıdaki şemada sunulmuştur). Borunun üst ucu su yüzeyinin üzerine de yerleştirilebilir. Sonra onu kayanın çıkıntılı parçasının altına saklayacağız.

Su kaskad - çağlayan dere yapısında su döngüsü

Şelalenin inşasının son aşamasında , dere kenarlarını ve şelalelerin kenarlarını kaya parçaları ve taşlarla kaplamaya geçiyoruz. Dış tarafta, yapının sağlam olması için taşları toprakla serpiyoruz. Su akışını başlattıktan sonra dere kenarlarının doğru şekilde oluşturulup oluşturulmadığını göreceğiz. Su dökülür ve yana doğru akarsa veya yanlış bir oranda akarsa, fabrikasyon yapının ayarlanması gerekebilir.

Dalgıç bir pompaya karar vermişsek, onu havuzun en alçak noktasına yerleştiririz. Havuzun dibinden kir ve alüvyon emmemesi için tercihen taş bir taban üzerine. Bu özellikle temiz su pompaları için önemlidir. Bununla birlikte, doğrudan havuzumuzun dibinde kolayca durabilen kirli bir su pompası da satın alabilirsiniz.

Gardena kirli su pompalarıGardena kirli su pompaları

Kirli su pompalarının birçok uygulaması vardır. Su basmış bir bodrum katından su pompalamanız, bir bahçe havuzunu veya bir yüzme havuzunu boşaltmanız veya bir yağmur suyu tankından bahçe için bir sulama sistemi başlatmanız gerektiğinde faydalı olacaktır. Ne tür kirli su pompalarının bulunduğunu, bu tür pompaların hala yararlı olabileceği ve hangilerinin en iyisi olduğunu görün! Daha...

Bir havuz ve bir kaskad tasarlarken , pompa güç kablosunu bağlama ihtiyacını unutmayın. Kabloların ayrıca blendajlı olması ve artık akımı toplamak için cihazlarla donatılması önerilir. Havuza monte edilen pompaların ve diğer cihazların bağlanacağı elektrik prizli sızdırmaz bir kutu hazırlamaya değer. Cihazın şebekeye güç kaynağı devresi, 230 V ile çalışan cihazların güvenli kullanımını sağlayan bir aşırı akım ve artık akım devre kesicisi ile korunmalıdır.

Her şey düzgün çalıştığında, höyüğü aşağı akan su ile dikin.

bahçe şelaleleri

Bahçe şelaleleri - bazen bir çağlayana sahip olmak için bir gölete bile ihtiyacınız olmaz

Şelaleler ve şelaleler

Gölete bitişik başka bir etkili unsur bir şelale veya bir şelale olabilir. Bu durumda, su sirkülasyonu daha önce tartışılan yapılara benzer olacaktır. Bununla birlikte, su birkaç su kaskadından aşağıya akmaz . Ağzı, göletin kenarının dikey olarak yukarısında bulunan yassı bir kayanın üst ucunun üzerinde yer almaktadır. Kayanın tepesinden akan su düşerek bir şelale oluşturuyor. Kayanın ağırlığı ve eğimin dik eğimi nedeniyle böyle bir yapı, örneğin harçla uygun şekilde güçlendirilmelidir. Donatı elemanlarının gizli olduğunu ve yapının doğal görünümüne müdahale etmediğini unutmadan, sadece setin kendisini ve üzerine oturan kayaları değil, göletin kenarını da güçlendiriyoruz.

Bir şelale de oluşturabiliriz. Bu amaçla, havuzun dibine, dikey kayadan akan suyun içine aktığı yere, düzgün profilli bir kaya yerleştiriyoruz. Kayanın yüzeyi, tanktaki su yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapmalıdır. Bu sayede su önce etkili bir şekilde çarpacak ve kayanın üzerine sıçrayacak ve ardından gölete akacaktır. Burada kullanılan kayanın boyutu ve ağırlığı nedeniyle, folyo ile kaplı ağın kenarlarının yeterince güçlü olmayacağı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bir şelale inşa etmek istiyorsak, su rezervuarının yapısının çok sağlam olması gerekir. Örneğin beton bir havza olabilir (aşağıdaki Şekil).

su çağlayan

Su şelaleleri - bir şelale yapısındaki su döngüsü

Su kaskadları için pompalar

Tüm projenin başarısı büyük ölçüde pompanın parametrelerine bağlı olduğundan, su kaskadına uygun bir pompanın satın alınması çok önemli bir unsurdur. İhtiyaçlarımıza ve hesaplanan gerekli pompa kapasitesine bağlı olarak, satın alımı birkaç yüz ila birkaç bin zlotiye mal olabilir. Dolayısıyla yanlış bir seçim yapmayı göze alamayız.

Su kaskadları ve akışları vardır by yüksek verimle özel olarak uyarlanmış pompalar. Kapasite aşağıdaki parametrelere göre seçilir:

  • akışın veya şelalenin maksimum genişliği,
  • Gölet suyu seviyesi ile bir akarsu veya şelalenin çıkış seviyesi arasındaki fark,
  • aynı pompa tarafından sağlandıysa diğer bağlantıların sayısı (örn. çeşmeler).

Gerekli kapasite formüllerle tahmin edilebilir veya havuz ekipmanları ile birlikte kataloglarda bulunan tablolardan okunabilir. Akıntı genişliğinin 1 cm'si için (kaskad) maksimum 100 l / s kapasiteli bir pompanın gerekli olduğu kabaca varsayılabilir. Bu nedenle, 30 cm genişliğindeki bir akış için pompanın maksimum kapasitesi 3000 l / saatten az olmamalıdır. Gerekli pompa kafası, püskürtme yüksekliğine (kaskad) ve su besleme hortumunun çapına ve uzunluğuna bağlıdır. Hortum ne kadar uzun ve dar olursa, kaldırma yüksekliği de o kadar yüksek olmalıdır. Örneğin, 10 m uzunluğunda ve 25 mm çaplı bir hortumla sağlanan 4 m yüksekliğe kadar bir kademeye kadar, pompanın kaldırma yüksekliği 6 m'den az olmamalıdır.