Guzmania - büyüyen, sulama, üreme

Guzmania ( Guzmania minor ) ananas ailesine ( Bromeliaceae ) aittir . İçinde yoğun renklerin yıldız şeklinde bir çiçeklenmesinin geliştiği huni şeklinde bir yaprak rozeti oluşturur. Guzmania'nın belirli gereksinimleri vardır ve Guzmania'yı büyütmedeki başarı uygun bakıma bağlıdır. Guzhniki'nin doğru sulanması bunda özellikle önemlidir . Diğer ananas bitkileri gibi, guzmania çiçek açtıktan sonra ölür , ancak yaban domuzlarını daha erken üreterek yeni örnekler elde edebilir ve böylece bitkinin ömrünü uzatabilirsiniz.

Guzmania

Guzmania - Guzmania minör

Guzmania - yetiştirme

Guzmania yüksek hava neminde yetiştirilir . Düşük hava nemi, önce yaprak uçlarının kurumasına ve ardından yaprakların dökülmesine neden olur. Bitki özellikle yaz aylarında yumuşak su ile günde bir kez buğulanmalıdır. Nar bitkisinin yapraklarını nemlendirirken çiçekleri ıslatmamaya çalışın . Kışın siğilli tencereyi taş ve suyla dolu bir standa, tencerenin tabanı su yüzeyine değmeyecek kadar yükseklikte yerleştirebiliriz. Tabandaki suyu düzenli olarak dolduruyoruz.

Guzmania termofilik bir bitkidir . Yıl boyunca sıcaklık 18 ° C'nin altına düşmemelidir. Yazın optimum sıcaklık 18-24 ° C (maksimum 27 ° C'ye kadar) ve kışın 15-18 ° C'dir - düşük zemin ve hava nemiyle. Guzmania güneşli yerleri sever, ancak narin yapraklara ve çiçeklere zarar verebilecek doğrudan güneş ışığından korunmalıdır . Loş ışıklı odalarda çiçekler çok çabuk soluyor.

Çirkin yaratık yetiştiriciliğinin alt tabakası , köklerin mümkün olduğunca fazla hava alması için hafif olmalıdır . En iyi karışım, sphagnum yosunu ve kumla karıştırılmış bir kaktüs veya orkide substratıdır. Tencerede drenaj (genişletilmiş kil, kırık seramik vb.) Gereklidir. Guzmania ayrıca, duvarlara veya tavanın altına asılan, az miktarda alt tabakada uzuvlar veya kabuk parçaları üzerinde yetiştirilebilir.

Guzmania'nın döllenmesi pratik olarak gereksizdir . Alt tabakaya çiçek açan bitkiler için yılda bir kez (ilkbaharda) seyreltilmiş biohumus gübre püskürtmek yeterlidir.

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra çiçek kurumaya başlar ve sürgünün dibinde vantuzlar belirmeye başlar. Kurutma çekimini mümkün olduğunca tabana yakın kesin. Bitkinin geri kalanını ölünceye kadar yetiştirmeye devam ediyoruz.

Guzmania - sulama

Guzmania yüksek hava nemi gerektirir, ancak orta düzeyde alt tabaka nemi gerektirir. Çok nemli bir alt tabaka köklerin çürümesine yol açar. Yaprakları ve alt tabakayı haftada 2-3 kez yumuşak ve klorsuz su ile püskürterek remi sulayın.Alt tabakanın üst tabakası kuruduğunda. Kışın sulama haftada bir ile sınırlıdır. Ek olarak, bitkinin bulunduğu saksıyı bir orkide kasasına yerleştirin (tencerenin durduğu yerde daralan). Muhafazanın dibine, tencerenin dibine değmeyecek ve ıslanamayacak kadar su dökülür. Bu şekilde, buharlaşan su yumrulu kaptaki alt tabakayı nemlendirir. Muhafazanın altındaki su haftada bir yenilenmeli ve yenisiyle değiştirilmelidir. Yabandomuzu çok nadir veya çok ılımlı bir şekilde sularsak, rozetlerin altındaki yapraklar kurur ve kahverengiye döner.

Sıcak günlerde yaprak rozetinin içini 2,5 cm yüksekliğinde suyla doldurun. Suyu 3 günde bir tatlı suyla değiştiriyoruz. Odadaki hava sıcaklığı 21 ° C'nin altına düştüğünde yaprak rozetindeki su uzaklaştırılmalıdır, aksi takdirde bitki içten çürümeye başlayacaktır. Çiçeklenme anında rozet içerisine su dökülmemelidir. Guzmania çiçek açmaya başladığında sulamayı azaltırız .

Guzmania - üreme

Godgrass üreme kesimlerden yapılır . Çiçeklenme sonunda, rozetin dibinde büyümeler görünmeye başlar. Bu sırada ana bitki ölmeye başlar. Vantuzlar ana bitkinin yarısına ulaşıp üzerlerinde kökler belirmeye başladığında onları ayırıp ayrı saksılara dikiyoruz . Dikilen fideler bol sulanır ve hava nemini yüksek tutmak için folyoya sarılır. Bitkiler oda sıcaklığında çok çabuk kök salmaktadır. Çeliklerden elde edilen bitkiler 2-3 yıl sonra çiçek açar.

MSc. Agnieszka Lach